Gölyazı Gezi Rehberi

Haftasonu Önerileri

Uluabat Gölü, Bursa-İzmir karayolu üzerinde yolculuk yapanların gölün ve manzaranın eşliğinde yaptığı yolculuk sırasında gördüklerinin dışında huzurlu ve sakin bir hafta sonu tatili için bilenlerin hafta sonu kaçış noktalarından Gölyazı köyü‘nü ve köyü çevreleyen tarihi ve doğal güzellikleri barındırıyor.
Bursa-İzmir karayolunun 35.km’sinde Gölyazı (Apolyont) tabelasından sonra ağaçlar arasındaki bir yoldan 5 km ilerleyince Gölyazı köyü’ne ulaşılıyor.
gölyazı-genel görünüm
Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı, Uluabat gölü kenarında bir yarımada üzerine kurulmuş, köyün iki bölümü arasında bir köprü bulunuyor, yağışlı dönemlerde suların yükselmesiyle yarımadanın en dar kısmı sular altında kaldığı için yerleşim alanı ada haline gelsede, mevcut köprü karayla bağlantıyı sağlıyor.
GOLYAZI-KOPRUSU
Işık tanrısı Apollon adına kurulduğu antik dönemden bu yana farklı dönemlere ait tarihi geçmişin izlerini görebileceğiniz yerlerden, Kurtuluş savaşı öncesi Rum’lar ve Türkler’in birlikte yaşadığı köydeki Rum’lar savaştan sonra mübadele ile Yunanistan’a gidince, Selanik’teki Türklerin bir bölümüde buraya getirilmiş. Halk tarım ve balıkçılıkla geçimini sağlıyor, ağlarını tamir eden, babası veya eşiyle balık tutmaya giden çok sayıda kadın bulunması dikkatinizi çekecektir.
balıkçı kadın
Köy fazla büyük olmadığı için her yeri yürüyerek gezilebilir, köprüden karşıya geçmeden önce okul çevresinde antik kent kalıntıları bulunuyor. Tarihi kalıntılardan Nekropol ve kutsal alan, sur kalıntıları, stadyum ve 19. yüzyılda Rumlar tarafından yapılmış ve restore edilerek kültür merkezi olarak hizmet veren Aziz Panteleimon Kilisesi, yanındaki restore edildikten sonra yazarların ve çevirmenlerin burada kalıp ağırlandığı Gölyazı Evi görülebilir.
Aziz Panteleimon kilisesi
Manastır adası veya Halilbey adası denilen adanın üzerinde harabe halindeki Helena Kilisesi bulunuyor, tekne ile gezi sırasında görülebilir, adanın tamamının Osmanlı devleti döneminde ordu için at yetiştiren bir aileye ait olduğu söyleniyor. Kız adası üzerinde Apollon tapınağı kalıntılarıda ilginizi çekebilir.

Osmanlı dönemine aitiki önemli eser olan köy camii ve hamamın yapım tarihleri tam olarak bilinmmiyor, hamam restore edilen binalardan biri ve cafe olarak hizmet veriyor, bazı bölümleri ise gezilebiliyor.
ağlayan çınar
Gölyazı köy meydanında cami, kahve ve Ağlayan Çınar olarak ünlenen yaklaşık 750 yaşında olduğu söylenen çınar ağacı bulunuyor, ağacın ilginç bir hikayesi var. Rum kızı Eleni ve Türk delikanlısı Mehmet’in sevdalarına tanıklık eden çınar ağacı mübadele ile köyden ayrılmak zorunda kalan Eleni ile Mehmet’in sevdalarının ölümle sonuçlanmasına da tanıklık etmiş ve o günden beri ağlamaya başlamış. Bilimsel olarak ağacın ağlaması gövdesindeki özsuyu dışarı vermesi olsada efsaneyi tamamlıyor.
restoran
Meydanda gölde tutulan sazan, turna balıkları ve kerevit satan balıkçı tezgahları ve balık lokantaları, köy ekmeği ile ünlü fırın, ürettikleri ürünleri satanlar, gözlemeciler ve köyü ziyarete gelenler ile oldukça hareketli.
köy sokakları
Köyde Rumlar’dan günümüze ulaşan bazı evlerin bulunduğu, taş döşemeli sokakları gezerseniz her sokağın göl kenarına çıktığını görebilirsiniz.
Gölyazı manzarasının en güzel görüldüğü yer ise Zambak tepe, burası yürüyüş ve piknik yapmak, güzel fotoğraflar çekmek için her mevsim uygun bir alan olarak biliniyor.
uluabat
Gölde kiralık tekneler ile manzarayı seyredip göl gezisi yapmak, amatör olsanız dahi güzel fotoğraflar çekmek mümkün, özellikle güneşin batımında oluşan kesitler fotoğraf sanatçılarını guruplar halinde buraya çekiyor.
GOLYAZI
Gölyazı’da elektirik direkleri ve sokak lambaları üzerinde göreceğiniz çok sayıda kuş yuvasının ise ilkbaharda buraya gelen leyleklere ait olduğu, göle beslenmek için gelen diğer kuş türleriyle birlikte Gölyazı’da doğal güzelliğin kuş sesleriyle ve gölde yetişen nilüfer çiçekleriyle renklendiği anlatılıyor. Gölyazı köyü kuş gözlemcileri içinde cazip yerlerden biri.
balıkçı
Gölyazı balık yemeyi seviyorsanız, lezzetli balık yemekleri servis edilen lokantalar gayet güzel ve ucuz, alternatif olarak köy meydanındaki tezgahlarda pişirilen gözleme ve yanında ayran tercih edilebilir. Serpme kahvaltı yapabileceğiniz göl manzaralı restoranlar bulunuyor. Apolyont restoran balık ve serpme kahvaltısıyla oldukça popüler, Gölgeren balık lokantası yayın, sazan ve turna balığı menüleri ile bir başka seçenek, tarihi bir ortamda birşeyler yemek ve içmek için Hamam Cafe uğranılması gereken yerler arasında olabilir.
gölyazı
Gölyazı bir gün içinde rahatlıkla gezilebilir, eğer burada bir kaç gün daha geçirmek isterseniz kalabileceğiniz Faik Bey Konağı ve Uysal pansiyon bulunuyor.

Bir cevap yazın