Tahtakuşlar Köyü Ve Etnografya Müzesi

Haftasonu Önerileri Müze & Ören Yerleri Vitrin

Balıkesir’in Edremit İlçesine 17 km uzaklıkta Kazdağları’nın eteklerinde şirin ve küçük bir köy olan Tahtakuşlarköyünde yaklaşık 700 nüfusa sahip Alevi Tahtacı Türkmenleri yaşıyor. Köy içindeki Etnografya müzesi ile ünlü olsada köyün hikayesi ve özellikleride hoşunuza gidecektir.
Edremit-Akçay yolundan 6 km sonra Balıkesir Çanakkale karayoluna yoluna yaklaşık 2 km mesafedeki köye ulaşılıyor.
muze
Tahtakuşlar’da yaşayanların ataları olan Oğuz boylarından Türkmenler Moğol baskısıyla 13. yüzyılda Horasandan Irak’a oradan Adana çevresine gelmişler, Toros dağlarında orman ürünlerini işlemedeki becerileri nedeniyle Tahtacı Türkmenleri olarak anılmaya başlamışlar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un alınması için yaplılan hazırlıklar sırasında gemi yapımı için İda Dağındaki ormanlardan kereste hazırlamaları için getirildikleri yöreden ayrılmıyarak yüzlerce yıl göçebe olarak yaşamışlar, iskan emri gelince gelenek ve göreneklerini yaşattıkları köylerini kurmuşlar. İda dağını kutsal sayarak adını Kazdağlarıolarak isimlendirmişler, köy misafirperverliği, hoşgürüyü, yardımlaşma ve dayanışmayı inançları doğrultusunda sürdürüyor.
tahtakuşlar
Köyün mezarlığı köyü ve körfezi gören bir konumda yer alıyor, mezarlıktaki Uzun Dede Yatırı bazı mezar taşlarındaki kaz ayağı sembolü, mezarlara bırakılan su dolu testiler, eşarplar, çiçekler, meyvalar inançla ilgili anlamlar taşıyor.
Ali ekber çiçek Ünlü sanatçılarımızdan Ali Ekber Çiçek‘in kabride bu köyde bulunuyor.
türbe
Sarıkız efsanesinin kahramanı Sarıkız’ın, Kazdağları’nda Sarıkız tepesinde etrafı taşlarla çevrili üzeri açık Sarıkız Türbesi ve babasına ait daha uzaktaki Cılbak Baba Türbesi çevre köylerde yaşayanlar tarafındanda ziyaret ediliyor ve hayır yapılıyor.

Etnografya Galerisi
wholesale michael kros outlet jpg”>takilar
Tahta kuşlar köyünde ziyaretçilerin en çok ilgisini çekecek olan yer ise köyün girişindeki ülkemizin ilk özel Etnografya Galerisi, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.
galeri
Müze emekli öğretmen Alibey Kudar tarafından doğduğu köyde kendi çabalarıyla ve ailesinin desteğiyle topladığı eserlerle 1991 yılında kurulmuş, yapılan bağışlarla eser sayısı artmış, Türkmen kültür ve sanatını, yaşam özelliklerini yansıtan eserler arasında Türkmen giysileri, bel bağları, çarık, çorap, nazarlıklar, heybe, halı ve kilimler, bakır ve toprak ev eşyaları, çeşitli aletler, bir Türkmen çadırı iskeleti, bıçkı tezgahı gibi çok sayıda eser var.
tahtaci-cadiri
Müzedeki eserlerin bazıları ülkemiz dışındaki Türkler tarafından müzeye katkı olması için gönderilmiş. Müzenin bir bölümü Selim Turan Galerisi adıyla ulusal ve uluslararası sergiler için ayrılmış.
tahtaci cadır bilgisi
Tahtakuşlar Müzesi çeşitli ödüller almış, 1994 yılında Unesco destek ödülü alan müze daha sonra birçok ödül ve teşekkür belgesi alarak oldukça tanınan özel bir galeri olarak gelişimini sürdürmeye devam ediyor
müze
Müzede ayrıca (360 kg) dünyanın en büyük deniz kablumbağasını ve çeşitli deniz canlılarını görebileceğiniz bir bölüm, müze girişinde çeşitli şifalı bitkiler, boya kullanılmadan dokunmuş halılar, nazarlık ve heybe gibi eşyalar, Kaz dağlarında yetişen bitkilerden yapılan organik Türkmen takıları satılan bir bölüm ve kütüphane bulunuyor.
vitrin
Köye genel olarak günü birlik ziyaretçiler ve turlarla gelenler oluyor, konaklama için köyün çıkışındaki İkizler Konuk Evi deniz manzaralı ve doğal bir ortamda kalmak isteyenler için butik otel olarak hizmet veriyor.
Tahtakuşlar köyüne yakın olan bir başka işletme ise Tahtakuşlar ve Çamlıbel köyleri arasında yer alan İdaköy Çiftlik Evi.

Tahtakuşlar Köyü Ve Etnografya Müzesi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın