Bozca Ada Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Sakin ve doğal bir ortamda tatil yapmak isterseniz, tatil planlamanızda yer alabilecek yerlerden biride Ege denizinin kuzeyinde yer alan Bozcaada olabilir. Çanakkale ilimizin ilçesi olan Bozcada bilinen en eski adıyla Tenedos oldukça eski bir tarihi geçmişe sahip, İstanbul’un fethedilmesinden sonra 1455 yılında Osmanlı yönetimine alınan adada Türkler ve Rumlar birlikte 500 yıldan fazla yaşadığı için kültürel etkileşimin izleri burada görülebilir.

Günümüzde 2643 kişinin yaşadığı adada Rum asıllı Türk vatandaşı sayısı göçler sonunda 15 kişi,yaz mevsiminde ada nüfusunun 10 bin kişiyi aştığı belirtiliyor. Bozcaada’da tek yerleşim yeri ilçe merkezi,başka bir yerleşim alanı bulunmuyor. Alaybey Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesinden oluşan yerleşim alanında Türk ve Rum mimarisine ait özellikleri görebilirsiniz.

Ulaşım
Bozcaada’ya ulaşım feribot ve deniz otobüsleri ile Ezine ilçesindeki Geyikli yükyeri iskelesinden sağlanmaktadır,yolculuğunuz yaklaşık yarım saat sürecektir. Feribot ve deniz otobüsü seferleri ve saatleri hakkında önceden bilgi edinmeniz zamanlama için faydalı olacaktır. Bilet gidiş dönüş olarak satılmaktadır. Gestaş Telefon: 286-444 07 52

Bozcaada’da hava alanı bulunmasa da 56 km mesafedeki Çanakkale hava alanı en kısa sürede ulaşım için seçeneklerden biri, hava alanında indikten sonra Çanakkale otogarından minübüsle 1 saatte Geyikli feribot iskelesine ulaşabilirsiniz.

İstanbul-Bandırma feribotu ile Bandırmadan sonra aracınızla yaklaşık 200 kilometrelik yolculukla Biga, Lapseki, Çanakkale üzerinden veya Biga, Çan, Ezine üzerinden Geyikli yükyeri iskelesine ulaşmak bir başka seçenektir.

Bozcaada çevresi 38 km olan küçük bir ada olduğu için yürüyerek her yerine ulaşmak mümkün,minibüsler Ayazma ve Habbele plajlarına giden güzergahı kullanarak sık aralıklarla yolcu taşımaktadır,adada taksi sayısı az,bisiklet ve ehliyetiniz varsa motosiklet kiralayabilirsiniz. Bozcada’ya genellikle yaz mevsiminde gidilse de her mevsim ziyaret edilebilecek bir yer,adada düzenlenen etkinliklerin tarihlerini dikkate alarak yapacağınız gezide konaklama için önceden rezervasyon yaptırmanız doğru olur.

Etkinlikler
Bozcaada Ayazma Panayırı: 26 Temmuzda Aya Pareskevi adına yapılan manastırda kutsal Aya Pareskevi günü adada yaşayan Rumlar dışında yurt dışından gelen Rumlarında katılımıyla yapılan ayinin ardından manastırın bahçesinde yenilen yemek ve müzik eşliğinde oyunlar oynanarak eğlenilir.

Bozcada Ozanın Günü ve Homeros Okuması: Ağustos ayının ilk haftasının son iki gününde Homeros’un İlyada destanı her yıl farklı bir dilde okunuyor ve her yıl bir şairin şiirleri kendi sesinden dinleniyor.

Bağ bozumu Festivali: Her sene Eylül ayının başında yapılan festival iki gün sürüyor,şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri bağ bozumu ile başlayan festivalde konserler,genç kızlar arasından üzüm güzeli seçimi ve en iyi üzüm üreticisi seçilerek ödüller veriliyor.

Yerel Lezzetler Festivali: 2010 yılından bu yana düzenlenen festival Eylül ayının ikinci hafta sonunda düzenleniyor,adada yaşayan kadınlar yerel lezzetleri meydanda kurulan tezgahlarda sunuyorlar.Akşamları konserler düzenleniyor ve etkinlik deniz kestanesi tadımıyla sona eriyor.

Şarap Tadım Günleri: Bozcaada şarap üreticisi firmalar tarafından haziran ayının 3.haftasının son 4 gününde düzenlenen etkinlikte akşamları canlı müzik dinletileri, şarap tadım turları, bağ ve şarap fabrikaları gezileri, profesyonel tadımlar yapılmaktadır.

Gezilecek yerler
Bozcaada kalesi: Bozcada’ya yaklaşınca gördüğünüz ilk yer ilçe merkezinin sağında yer alan kale olacak,kale oldukça iyi korunmuş,küçük bir yerde böyle büyük bir kalenin yapılmış olması dikkatinizi çekecek.Kale içinde anforaların sergilendiği bir yer var, eski mezar taşları ve tarihi eserlerde açık alanda görülebilir. Kale ziyareti ücretli, festival günlerinde bazı etkinliklerde burada yapılıyor.

Bozcaada Müzesi: Mutlaka görmeniz gereken müze 23 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında her gün ziyaret edilebilir, adayla ilgili kültür ve tarihi yansıtan çok sayıda eseri görerek, ilginizi çekebilecek hatıralık eşyalardan alabilirsiniz.

Şarap fabrikaları: Bozcaada tarım arazilerinin büyük bölümünde üzüm yetiştirildiği için şarap fabrikaları ilgi gören yerler arasında,düzenlenen turlarda üretimle ilgili bilgi edinerek ,şarap tadımı yaparak alışveriş yapabileceğiniz satış yerleri de var.

Ayazma Manastırı: Aya Paraskavi manastırıda olarak bilinen küçük yapı sadece 26 temmuzda düzenlenen dini törende açılıyor.Kutsal su anlamına gelen Ayazma büyük çınar ağaçlarının gölgesinde bir şapel ,tek katlı iki küçük yapı ve bir çeşmeden ibaret,ş apelin alt kısmında ilgi çeken bir dilek mağarası bulunuyor.

Göztepe: Adanın popüler yerlerinden biri olan Göztepe 192 metre yükseklikte ve adanın en yüksek yeri, buradan tüm adayı, çevresindeki küçük adacıkları görebilirsiniz, hava açıksa gece veya gündüz Gökçeada, Midilli adası, Çanakkale boğazını da görebileceğiniz tepeye yürüyerek yalaşık 1 saatte veya araba ile gidebilirsiniz.

Polente Feneri ve rüzgar gülleri
1861 yılında yapılan 32 metre yüksekliğindeki fener adanın batı ucunda elektirik üretimi için kurulan 17 adet rüzgar gülünün sonunda yer alıyor.Fenerin bulunduğu yerden gün batımının izlemesi oldukça revaçta, yaz sezonunda ada merkezinden düzenlenen turlarla veya kendi aracınızla buraya gidebilirsiniz.

Bozcaada sokakları: Bozcaada yerleşim olarak iki mahalle ve bağ evlerinden oluşuyor, merkezdeki Alaybey mahallesi Türk, Cumhuriyet mahallesi Rum mimari özelliklerini görerek gezebileceğiniz yerler, taş döşeli sokakların arasında yürüyerek kısa sürede şehri tanıyabilir, hatta gördüğünüz insanları tekrar tekrar görebilirsiniz. Evlerin bir kısmı otel, pansiyon, kafe, dükkan, sanat galerisi olarak değerlendirilmiş. Mimari dokunun korunabildiği Bozcaada sokaklarında dolaşmak oldukça keyif verici, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Rum mahallesinin ortasında yer alan Meryem ana kilisesi ibadete açık tek kilise olup 1869 yılında yapılmış, pazar günleri sabah 8.00’de düzenlenen ayin dışında içerisini görmek mümkün değil. Alaybey mahallesinde yapım tarihi bilinmeyen Alaybey Camii kırmızı kesme taştan inşa edilmiş, yuvarlak kemerli bir kapıdan girilen bahçesinde Osmanlı dönemine ait on dört mezar bulunuyor. Bir baska önemli tarihi eserde Mıhçı Camii, Yalı Camii olarakta bilinen Köprülü Mehmet Paşa Camiidir. Venedikliler tarafından yıkılan caminin yerine Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1655 yılında yaptırılmış olduğu biliniyor.

Bunlardan başka Aburga Ahmet Dede Türbesi, Namazgah Çeşmesi, Yeni Kale, Alaybey Hamamı, Köprülü hamamı görülebilecek tarihi eserlerdir.

Koylar ve Plajlar: Bozcaada temiz bir denize ve çok sayıda denize girilebilecek koylara sahip, rüzgar hangi yönden eserse essin, rüzgar almayan bir koyda denize girilebilir, su biraz soğuk fakat su giderek ısındığı için Ekim ortasına kadar denize girilebiliyor.

Ada merkezinde denize girilebilse de en çok tercih edilen yerler arasında Ayazma Plajı ulaşım kolaylığı ve ihtiyaçların karşılanabileceği olanakları, su sporları yapılabilmesi nedeniyle özellikle hafta sonları oldukça kalabalık, poyrazda rüzgar almayan Habbele plajı sakinliği temiz ve sığ denizi, araçla ulaşım imkanı, şezlong ve şemsiye kiralayabilme hizmeti ile tatilcilerin gözde adreslerinden biri, Akvaryum koyu minibüsle ulaşım olan bir başka koy, Sulu bahçe koyu,Beylik koyu,Ova koyu, Tuz burnu koyu ,Ayana koyu, Çayır koyu, Poyraz limanı koyu, Çapraz koyu,T ekir bahçe koyu adanın diğer bilinen ve denize girilebilen koyları arasında sayılıyor.

Bozcada da kalış sürenize ve ilgi alanlarınıza göre gerçekleştirebileceğiniz aktiviteler arasında minübüsle ada turu, temel şarap dersleri, yürüyüş ve bisiklet gezileri, tekne turu, su sporları, sergi salonlarını gezme olabilir.

Konaklama
Merkezde çok sayıda küçük otel ve pansiyon tarihi doku korunarak işletmeye açılmış, merkez dışında ulaşım imkanı sınırlı olsa da kendi aracı olanlar için cazip bağ evleri, küçük oteller ve tatil çiftlikleri var, genellikle oda ve kahvaltı şeklinde hizmet veren işletmelerin yatak kapasitesi dikkate alınarak yaz mevsiminde rezervasyon yaptırmanız oldukça önemli.

Yemek ve Alışveriş
Adada restoran ve kafeler de her türlü yemek çeşitleri dışında Türk ve Rum ortak yaşamı zengin bir mutfak kültürü ortaya çıkarmış, adaya özgü yöresel lezzetler dikkat çekiyor, Ege mutfağına özgü deniz ürünleri, asma yaprağında sardalye, adada yetişen otlardan yapılan gözleme ve mezeler, gelincik şurubu ve reçeli, domates ve incir reçeli, karadut reçeli, damla sakızlı ve bademli kurabiye, sakız reçeli rağbet görüyor.

Bozcaada gezinizde bağlar geniş yer tuttuğu için mevsiminde üzüm ,ayrıca asma yaprağı, üzüm reçeli, sirke, pekmez ve şarap alınabilir. Domates reçeli, kekik balı, gelincik şerbeti, keçi peyniri gibi ürünler dışında farklı adaya özgü hatıra ve hediyelik eşyalarda alınabilir.

Bozcaada Fotoğrafları

Bir cevap yazın