Batman-Hasankeyf

Seyahat Rehberi Vitrin

Dicle nehrinin iki  kıyısında yer alan Hasankeyf ilçesi Batman’a bağlı ilçelerden biri, çok eski bir yerleşim alanı olan ilçede, binlerce yıl önce kayalara oyularak yapılmış evler, mağara resimlerinin bulunduğu şehrin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmiyor.
Batman- Midyat karayolu üzerinde yer alan Hasankeyf Batman’a 37 km, en yakın hava alanı Batman’da bulunuyor. Mardin’den Midyat’a giderek 44 km sonra Hasankeyf’e ulaşmakta mümkün. Hasankeyf GAP turlarının ve bölgeye gidenlerin mutlaka uğradığı yerlerden biri,  yapımı devam eden barajın suları altında kalma riski için farklı görüşler açıklansada Hasankeyf’i bugünkü haliyle görebilmek için  fazla zaman kalmamış durumda.
hasankeyf resim
Hasankeyf  tarihi süreçte Emevi’ler, Abbasi’ler, Hamdani’ler, Mervani’ler, Artuklu’lar, Eyyubiler, Akkoyunlu’lar, Osmanlılar’ın yönetimi altında kalmış, daha çok Artuklu ve Eyyubi dönemlerine ait eserlerin görüldüğü ilçedeki eserlerin bir kısmının yapımı süren Ilısu barajı nedeniyle sular altında kalacak olması ilçeye olan ilgiyi arttırmış, günü birlik olarak gelenler belki bir daha göremeyecekleri bu eski kenti gezerek fotoğraflıyor.
Hasankeyf’teki tarihi eserlerden bazılarının başka yere taşınarak kurtarılacağı, bazı eserlerin ise su altı turizmine kazandırılacağı konusu tartışılıyor.
hasankeyf_magara_evler
Bir zamanlar  medrese, rasathane, darüşifa ve eğitim kurumlarıyla bilim merkezi olan bir kentin yok olacağını düşünmek burada yaşayanlar kadar yöreyi gezenleri ve görenleri  oldukça hüzünlendiriyor.
Süryaniler’in mağaralar şehri anlamına geldiği söylenen Kefa, adını verdiği şehri ele geçiren Arap’ların kaya kale anlamına gelen Hısnıkeyfa olarak isimlendirdiği yerleşim Osmanlı döneminde Hasankeyf adını almış. Şehirde ziyaret edilen bölümde bulunan kayalara oyulmuş evlerde yaşam yakın zamana kadar sürmüş olsada artık yeni yapılmış konutlarda yaşam devam ediyor, ilçedeki çocuklar gelenlere rehberlik etme konusunda oldukça başarılılar.
hasankeyf
Hasankeyf girişinde ilk göreceğiniz eserlerden biri Artuklu’lar döneminde yapıldığı düşünülen yıkılmış köprünün ayakları ve yanında 1944 yılında yapıldığı söylenen on kemerli Devlet Demiryolları Köprüsü, Hasankeyf’te bir sokak boyunca uzanan küçük bir çarşı bulunuyor, çarşıda yöreye özgü şal, çorap, kilim, keçe, halı,ahşap beşik ve havanlar, Hasankeyf resimli ve yazılı hediyelikler satan dükkanlar bulunuyor.
Mutlaka görülmesi gereken Hasankeyf kalesi Bizanslılarca MS 363 yılında yapılmış, büyük bir kaya kütlesi üzerine yapılmış olan kalede konut olarak kullanılmış mağaralar,yıkılmış durumdaki Büyük Saray ve Küçük Saray ile Eyyubiler döneminde eski bir kilisenin kalıntıları üzerine yapılmış Ulu cami bulunuyor. Ulu caminin minaresi oldukça gösterişli, Hasankeyf kalesinin can güvenliği ve çalışmalar nedeniyle sadece bazı yerleri ziyaret edilebiliyor.
Ulu cami’nin yakınında bulunan Büyük sarayın bazı bölümleri ayakta kalabilmiş, büyük bölümü yıkılmış olan sarayın yanındaki kulenin savunma ve gözetleme amacıyla yapıldığı söyleniyor.
Hasankeyf’te kale içinde ve dışında 4000 civarında mağara ev olduğu ve bunların antik dönemden 1970 yıllarına kadar kullanıldığısöyleniyor.
yolgeçen hanı restoran ve cafe
Kalenin dibinde yeralan Yol geçen Hanı eski dönemlerde dinlenme ve konaklama için kullanılmış doğal bir mağara, mağara halen restoran ve cafe olarak kullanılıyor ve gayet güzel bir ortama sahip. Zeynel Bey türbesi Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan tarafından savaş sırasında ölen oğlu için yaptırılmışve yanında bir hamam bulunuyor. Koç camii, örnek mağara evlerden biri olan Kasr-ı Rabia, Kızlar camii gezilecek diğer eserler.
zeynelbey-türbesi
Er-Rızk camii Eyyubi hükümdarı Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış bir başka eser, Hasankeyf’in simge eserlerinden olan caminin çift merdivenli inen ve çıkanın birbirini görmediği kufi hatlı minaresi ve bazı bölümleri günümüze ulaşabilmiş.
HasankeyfRestaurant
Hasankeyf’te konaklama imkanları oldukça sınırlı olduğu için kısa süreli turlarla belirli yerler gezilerek dönülüyor. Dicle nehri kıyısında yaz mevsiminde kurulan tahtlı restoranlarda birşeyler yemek ve içmek gayet keyif verici, Hasbahçe ve Yol geçen Hanı Restoranları tanınmış ve tavsiye edilen restoranlar.

Rate this post

Bir cevap yazın