Santorini Adasında Balayı

Balayı Önerileri Vitrin

Yunanistan’a ait adalardan Santorinibalayı yapan çiftlerin,romantizm ve eğlenceyi sevenlerin popüler adreslerinden biri. Doğal güzellikleri, kumsalları, farklı mimari özellikteki beyaz badanalı evleri, eğlence hayatı, gün batımıyla tanınan bu küçük volkanik ada nüfusu 13.500 kişi fakat  her yıl yaklaşık 1 milyon turisti ağırlıyor. Dünyanın pek çok yerinden düzenlenen organizasyonlarla  gün batımında  yapılan nikah ve sonrası tatil için veya yeni evli çiftlerin balayı için bu adaya yönelik tercihleri nedensiz değil. Adaya gitmek için vize almanız gerekli,hava yolu ve deniz yolu ile gidebileceğiniz adaya hava yolu ile önce Atina’ya oradan yine uçakla Santorini’ye ulaşabiliyorsunuz. Deniz yolu ile feribotla Bodrum dan Kos adasına oradan Santorini’ye yada Atina’dan yada  Rodos adasından  Santorini’ye ulaşım seçenekleriniz var. Tur düzenleyen işletmelerden ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz.

Ada M.Ö 1450 yıllarında volkanik bir patlama sonunda bugünkü hilal şeklindeki görünümü alırken adanın bir bölümü  denize gömülmüş, oluşan hilalin iç kısmında meydana gelen uçurumlar üzerinde Santorini kurulmuş, evler enfazla iki katlı, beyaz boyalı ve kapılar ile pencereler mavi boyalı,kilise çatıları mavi renkli. Rivayete göre kayıp şehir Atlantis’in burada olduğu söyleniyor.

Santorini’de Gezilecek Yerler

Santorina adasında Fira  hava alanına yakın ve adanın merkezi kabul ediliyor.  Fira’nın aşağısındaki limanda gemilerden indikten sonra 270 metre yükseklikteki kayalar üzerindeki Fira’ya çıkmak için üç seçeneğiniz var; teleferik en kolay çıkış yolu, eşek veya katırlarla çıkabilirsiniz, 580’den fazla basamağı olan merdivenli yolu yürüyerek çıkabilirsiniz.

Fira’da tarih öncesi müzesi, kilise, hediyelik eşya, sabun zeytinyağı, şarap satan dükkanlar yanında restoranlar var. En ünlü sokağı Agiou Mina aynı adı taşıyan ünlü mavi  kubbesi olan kilisede bu sokakta yer alıyor. Fira gece hayatının ve eğlencenin en yoğun olduğu yer.

Oia turistlerin en çok ziyaret ettiği yer,manzara ve güneşin batışının en iyi izlendiği konumu nedeniyle çok sayıda otel var, oldukça lüks otellerde yüzme havuzları bulunuyor. Burada da hediyelik eşya dükkanları, kafeler, oteller yanında kiliseler var.Adada düğünlerin yapıldığı yer olarakta bu köy ünlü gidenler mutlaka burayı gezmeden ve burada güneşin batışın izlemeden dönmüyor.

Adaya gelenlerden yeterli zamanı olanlar kiralık tekne veya araçlarla adanın her yerini görme fırsatını bulabilir.

Santorini Plajları:

Burada deniz çok temiz fakat, plajlarda siyah taşlı ve çakıllı bir zemin var, veya bazıları kalınca siyah bir kuma sahip, adanın Perissa , Kamari ve Perivolos plajları güneyde yer alan plajlar fakat plaj vedeniz beklentinizi karşılamayabilir, zaten gidenlerin çoğu buraya daha çok dinlenme, romantizm, eğlence ve doğal özelikleri görme yanında eğlenerek balayı tatili yapmak için gidiyor.  Kızıl kumsal görülmesi gereken yerlerden,adanın güneybatısında yer alıyor.

Ayrıca tekne turu ile volkanik ada Nea Kameni’ye ve sıcak su kaynakları olan çamur banyosu yapabileceğiniz Paleo Kameni’ye gidebilirsiniz.

Kameri ve Perissa arasındaki tepede yer alan antik kent Thera ilginizi çekebilir. Giriş ücretli, manzarası ve kalıntılarıyla ziyaretçi çekiyor.

Adanın en güneyindeki deniz feneri de gün batımında gidilen yerlerden biri,gün batımının en iyi izlendiği  diğer seçeneğiniz burayı görmek olabilir.

Adanın yemek kültürü  ile benzerliklerimiz oldukça yakın,deniz ürünleri ağırlıklı lokantalar var, kurutulmuş sebzelerin kullanıldığı mezelerin, kurutulmuş üzümden yapılan şarapların mutlaka tadına bakılmalı.

Volkanik taşlardan yapılan takılardan, farklı şarap çeşitlerinden hediyelik olarak alabilirsiniz.

Santorini Adasında Balayı
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın