Leziz Tatlar Tire

Lezzet Rehberi Vitrin

Yaz mevsiminde gidilecek gezilecek yerler listemizde  pek çok yer alır,her mevsimde gidilebilecek yerlerden biri İzmir ilimizin Tire ilçesi.

Tire kimliğini koruyabilmiş yörelerimizden biri olarak  kültürel özellikleri, tarihi eserleri, doğal güzellikleri ve özgün yemekleriyle  kısa fakat güzel ve değişik bir tatil yapmak için ideal yerlerden biri, özellikle yeni lezzetler tatmak istiyorsanız mutlaka gitmelisiniz. İzmir ve çevre illerden günlük turlara katılarak gelenler, yolu İzmir’e düşenler, doğa yürüyüşü yapmak için gelenlerden çoğu günü birlik gezi ile şehri ve güzel lezzetlerini tanımak istiyor.

Ulaşım

Tire’ye İzmir Basmane semtinden Trenle ulaşım yaklaşık 2 saatte sağlanıyor. Kara yolu ile Ankara veya İstanbul’dan İzmire ulaştıktan sonra yaklaşık 1,5  saatte Tire’ye gidilebilir.Yolculuk için Otobüs seferleri ile doğrudan veya  İzmir’de otogar ve Gaziemir’den kalkan otobüslerle ulaşılabilir.

Tire lezzetleri

Tire’de et ve ot yemekleri, çorbalar, tatlılar gibi yiyecekler arasında özellikle ünlü olanlar arasında Tire köftesi, Tire kuyu tandırı(Taktak Kebabı), Keşkek, ot kavurma, Ot salataları, Okma, otlu börek, Kuzukulağı çorbası, Heybeli çorba, Karadutlu lor tatlısı, karpuz kabuğu reçeli, sübye (kavun çekirdeğinden hazırlanan bir içeçek) ve karadut suyu sayılabilir.  Özellikle ot yemekleri, Kuyu tandırı, Tire köftesi, lor tatlısı yemek için buraya gidenler fazla olduğu için bazı lokantalarda özellikle ünlü Kaplandağ Restoran da hafta sonları ve salı günleri yer veya yemek bulmak  zor, rezervasyon gerekiyor.

Tireye 4 km mesafedeki Cambazlı köyündeki Cambazlı  Efe restorant  özgün yemek tutkunlarının gidebileceği yerlerden bir diğeri.

Belediye işletmesi olan merkeze 1 km uzaklıktaki Toptepe restoran Tire’ye özgü ot ve et yemekleri,zeytinyağlı yemekleri, mezeleri ile tanınıyor.Tire manzarası seyredilerek yenilebilen yemekleriyle ilgi görüyor.

Ayrıca Kaplan köyü  Çam Restoran, Akçaşehir köyündeki Şelale restoran ve Değirmen Restoranları, şehir merkezinde bulunan üç tandır kuyu kebabı lokantası ve köfte lokantaları ve yöresl lezzetleri bulabileceğiniz lokantalar var.

Tire Köftesi: dana ve kuzu eti ile  baharat katılmadan tuz ile birkaç defa çekilen et uzun şişlere takılarak ızgarada pişirilip  domates ve tereyağla hazırlanan sosla servis ediliyor.

Kuyu Tandır: Salı günleri sabah erken saatlerde bulabileceğiniz  tandır, bütün bir kuzunun kuyuda pişirilmesinden sonra  parçalanarak pide üzerinde sunulduğu sevilen bir yemek. Kuyuda pişerken akan su veyağ ayrı bir kapta toplanıyor, bundanda Tandır çorbası yapılıyor.

Lor tatlısı: Tuzsuz lor üzerine karadut reçeli veya bal dökülerek hazırlanan tatlı oldukça popüler.

Ot yemekleri: Soğuk veya sıcak olarak, haşlanarak veya kavrularak hazırlanan çok sayıda ot yemeği ve salatası bulunuyor ve ortak özellik hepsinde  zeytinyağı kullanılması, mevsime göre Radika, Arap saçı, Isırgan, Sarmaşık, labada, Ebegümeçi, Melengeç, Tereve, Şevketi bostan, Çoban düdüğü, Kuzu kulağı, Semiz otu gibi yüzlerce ot ile farklı lezzetler yaratılmış.

Tire ilçesine has yiyeceklerden biride Sucuk, kaşar ve  turşu, salça, domates, yeşillikler ile hazırlanan ve mangalda pişirilen Tire sandvici, mayalı hamurdan özel bir ekmekle  yapılan tostlar Sandviççiler sokağı denilen sokaktaki  büfelerde satılıyor.

Gezilecek yerler
Tire M.Ö 2000 yıllarına uzanan tarihiş geçmişe sahip olan bir yerleşim yeri olarak farklı medeniyetlere ait izleri taşıyor. Tire’de eski sokaklarındaki Osmanlı dönemi evleri, cami, türbe, medrese ve hanları, Tire müzesini, Necip paşa kütüphanesini, otel olan Gülcüoğlu konaklarını , keçe, nalın semer, urgan, beledi dokuma, yorgan  gibi geleneksel sanatların yapıldığı dükkanları gezebilirsiniz.

Belediye tarafından işletilen Derekahve Kafe, güzel ve doğal bir ortamda dinlenerek birşeyler içebileceğiniz yerlerden, yine şehir merkezinde Orta park kafe  geziniz sırasında dinlenebileceğiniz yerlerden biri.

Konaklama ve Alışveriş
Tirede çok fazla sayıda otel yok, geziniz süresince konaklamak isterseniz, Tire Öğretmenevi, Otel Tirem, Emniyet Otel, Gülcüoğlu Konakları, Otel Koç kalabileceğiniz yerler.

Tire pazarı: Her salı günü kurulan Tire pazarı ülkemizin en büyük ve ünlü yerel pazarı ve sabah belediye hoporlöründen okunan dua ile açılıyor. Pazara turlara katılarak gelen yerli ve yabancı turistler, çevre il ve ilçelerden gelenler oluyor. Çok geniş bir alanda kurulan bu büyük ve  kalabalık pazara civar köylerden ve ilçelerden gelenler yetiştirdikleri sebze ve meyveleri, dağlardan topladıkları otları, peynir, lor, tereyağı, reçel, turşu, zeytinyağı gibi ürünlerini getirerek satıyor, otların nasıl pişirileceğini, hangi bitkinin hangi hastalıklarda nasıl kullanılacağını öğreneceğiniz sohbetlerle alışveriş yapabilirsiniz.

Pazarda elişi iğne oyaları, masa örtüleri, danteller, keçeden yapılmış ürünler, kanaviçeler, yemeniler, ayrıca ayakkabı,elbise, züccaciye gibi çok çeşitli ürünlerde  pazarda satılıyor.

Mevsim itibarıyla yetişen otlar, taze veya kurutulmuş şifalı bitkiler, Çamur peyniri,tatlı lor, elişi dantel ve oya gibi ürünler, keçe ile üretilmiş ürünler, reçeller, özellikle karadut reçeli, kantoron otu ve yağı  alabilirsiniz. Kaplandağ Restoran yanındaki küçük bir dükkanda da Rafet amca çeşitli şifalı bitkiler, bitki şurupları, köyde üretilen reçel, tarhana gibi ürünler satıyor.
Alışveriş ve geziniz sırasında Tire lezzetlerininde tadına bakabiliceksiniz.

Tire fotoğrafları

5/5 - (1 vote)

Bir cevap yazın