Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Haftasonu Önerileri Vitrin

Ülkemizin kış mevsiminde tatil ve kayak denilince ilk akla gelen yeri, 2543 metre yüksekliği ile Uludağ, kış tatillerinde, çevre illerden kolay ve kısa sürede ulaşım imkanıyla hafta sonu tatillerinde ve günübirlik gezilerde yoğun ilgi gören turizm merkezlerimizden biri, sadece kış mevsiminde değil her mevsimde Uludağ bir başka güzel, yazında bir kısmı açık olan oteller, kamp alanları, bungalovlor, günübirlik piknik yapanlar, trekking yapanlar ile oldukça hareketli.

Uludağ aynı zamanda ülkemizin en büyük milli parklarından biridir.

Uludağ’a ulaşım
Uludağ’a ulaşım her mevsim kolay, otobüs firmaları ile Bursa terminale gidenler buradan Tophane semtine giderek buradan taksi veya minibüslerle yaklaşık 1,5 saatte Uludağ’a gidilebilir.Kendi aracınızla çıkış için Çekirge semtini tercih edebilirsiniz, fakat yolda sorun yaşanabileceğini düşünürseniz taksi ile çıkışı da seçebilirsiniz.

Teleferik ile Teleferik semtinden Uludağ’a çıkabilirsiniz, fakat Sarıalan bölgesine kadar gidebilir,oradan minübüsle oteller bölgesine geçmeniz gerekiyor.Bursa Yenişehir hava alanı tercih edilirse Uludağ’a yaklaşık 90 km mesafede, İstanbul’dan Uludağ’a ulaşım için en kısa yollardan biri aracınızla gidecekseniz Yenikapı’dan feribotla Mudanya’ya ulaşıp oradan Uludağ’a gitmektir.

Kış mevsiminde Uludağ
Kış aylarında kamp ve kayak sporunu yapmak isteyenler, güzel bir otelde manzarayı seyrederek dinlenmek ve eğlenmek isteyenler, yorucu eğitim dönemleri sonunda eğlenmek isteyen gençler ve iş hayatının ,büyük şehirlerin stresinden bir süreliğine uzaklaşmak isteyenler günübirlik veya daha uzun süreli bir tatil için Uludağ’ı tercih ediyor.Tatil süresince veya dönüşte Bursa’nın tarihi yerleri ve diğer doğal güzelliklerini de zaman ayırarak görebilmek mümkün.

Diğer mevsimlerde araçla veya teleferikle çıkarak Uludağ’ı harika doğal ortamında yürüyüş yaparak, isterseniz oteller bölgesine gitmeden Sarıalan’daki restoranlarda et pişirerek yiyebilir, kamp yapabilir, buradan telesiyejle veya araçla hatta yürüyerek Çobankaya mevkiine gidebilirsiniz. Burada kamp kurulabilir,  yakınlardaki dere ve şelaleleri gezebilirsiniz. Bakacak tepesi mutlaka görülmeli, buradan tüm Bursa gayet net görülebiliyor.

Eğlence ve yemek
Bursa Uludağda en iyi eğlence kayak yapma olsa da özellikle gençlerin daha çok tercih ettiği Uludağda kayak sezonunun başlamasıyla oteller, kafe ve barlar, restoranlar düzenledikleri, eğlence aktiviteleriyle gecelerin renkli geçmesini sağlıyor.

Otellerdeki sauna, spa, havuz, kafe ve barlar dışında kayak, snovbord, kar motosikleti, seyir teraslarında manzarayı seyretmek fotoğraf çekmek, after-ski partilerine katılmak, yürüyüş yapmak eğlence için seçenekler arasında bulunuyor.
Kayak yapmak için kendi malzemeleriniz yoksa, kayak yapmayı bilmiyorsanız burada her türlü kayak malzemesi bulunuyor.Kayak eğitmenlerinden alacağınız kısa bir eğitimle kolay pistlerde kayak sporunu yapmaya başlayabiliyorsunuz.Kayak pistlerini, telefirikleri, telesiyej ve Teleskileri kullanabilmek için giriş kartı özelliğindeki skipass almanız gerekiyor.

Kış festivalleri
Kış festivalleri arasında önemli yeri olan Winterfest kış festivali 2015 yılında ilki 18-22 Ocak 2015 tarihleri arasında,ikincisi 25-29 Ocak, üçüncüsü 8-12 Şubat arası olmak üzere 3 dönem halinde 1.oteller bölgesinde düzenlenecek, Festival süresince ünlü sanatçıların konserleri ve ünlü dj’ler eşliğinde hergün After Sky partileri olacak.

Whıtefest kış festivalide kayak sezonundaki bir diğer kış ve gençlik festivali,,festival süresince 2. oteller bölgesinde aynı tarihlerde farklı sanatçılar, dj’ler eşliğinde müzik ve danslarla eğlence hayatı renklenecek.Festival günleri Uludağın en yoğun olduğu, gençlerin çoğunlukta olduğu festival günlerinde 1. ve 2. bölge arasında yaklaşık 1 kilometrelik mesafede ulaşım ücretsiz sağlanıyor.

Yemek
Bursa zengin bir yemek kültürüne sahip olan bir şehrimiz, Osmanlı mutfağından dünya mutfağına çeşitli yemekler, tatlılar kalacağınız otellerin restoranlarında ve diğer restoranlarda yemek listelerinde yer alsa da kar üzerindeki mangallarda pişirilen sucuk ekmek ve yanında sıcak şarap en popüler yemeklerden biri olarak kabul ediliyor.
Yaz kış açık olan dağ yolu üzerindeki restoranlarda kuzu eti, köfte, sucuk her zaman yenilebilir.
Tadına bakılması tavsiye edilen lezzetler arasında İskender kebap, İnegöl köfte, Çantık, Pideli köfte, Kestane şekeri, Uludağ ezmesi, Sultan tabağı sayılabilir.

Nerede kalınır
Uludağda yıllara göre kar yağış başlaması ve kar yağışının sona ermesi değişiklik gösterse de Uludağ’a gitmek için Aralık-Nisan arası Kış gezileri için uygun otellerin sezonu açması Aralık ayının ikinci veya 3. haftasında oluyor.

Festival dönemleri ve okulların tatil olduğu dönemde ,hafta sonlarında kalacağınız oteli belirleyip rezervasyon yaptırmanız oldukça önemli, oteller 1 bölge ve 2. bölge olarak iki ayrı bölgede yer alıyor, oteller hakkında sitelerinden bilgi alabilirsiniz.
Yaz mevsiminde ise Sarıalan ve Çobankayada çadırlı kamp alanlarında, oteller bölgesinde bazıları açık olan otellerde veya Bursa merkezli yakın otellerde kalınabilir, Kızılay aile kampı ise kapatılmış.

Uludağ Fotoğrafları

Bir cevap yazın