Avanos

Seyahat Rehberi Vitrin

Kapadokya’nın el sanatları merkezi Avanos, peri bacalarının süslediği Kızılırmak nehrinin çevresindeki verimli topraklarda kurulmuş, antik dönemdeki adıyla Venessa günümüzde vadileri, kiliseleri, yeraltı şehirleri, çömlek atölyeleri ile bölgenin turizm merkezleri arasında yer alıyor.
avanos
Avanos Nevşehir’e 18 km, Göreme’ye 7 km, Uçhisar’a 15 km, Ürgüp’e 14 km mesafede yeralıyor. Havayolu ile Kayseri veya Nevşehir‘e gidip buralardan otobüsle Avanos’a gidebilirsiniz. Karayolu ile otobüs firmaları veya kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi düzenlenen turlara katılarakta Avanos’u gezip görebilirsiniz.
AVANOS_KIZILIRMAK
Avanos şehri ortasından geçen Kızılırmak nehri üzerindek tarihi taşköprü ve asma köprü şehrin iki yakasını birleştiriyor ve iki köprü arasında uzanan kıyılardaki yürüyüş yolları ve dinlenme alanları oldukça keyif verici yerler. Bayram tepesine çıkarak şehri ve çevreyi tüm güzelliğiyle seyredebilirsiniz.
Avanos_Cappadocia
Çanak-Çömlek Atölyeleri daha çok şehrin merkezinde yer almış, Avanos Hititler’den günümüze çanak-çömlek yapımı süren bir yerleşim, çok sayıda çanak-çömlek atölyesi turistlerin ziyaret ettiği, hatta yapımını izleyip, alışveriş yaptıkları yerler, isteyenler çömlek atölyelerinden birinde çömlek yapmak için yeteneğini test edebiliyor.
avanos çömlekve seramik.müzesiJPG
Avanos‘ta yerin 15 metre altındaki (Güray Müze)Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi gezeceğiniz yerler arasında olması gereken özel müzelerden biri olarak eserleri ve mimari özelliğiyle oldukça güzel.
Çömlek ustası Galip Körükçü’nün(Chez Galip) kayadan oyma mağara atölyesinde görebileceğiniz Saç Müzesi‘ni mutlaka ilginç bulacaksınız. Yıllar önce tanıştığı Fransız bayan arkadaşı ülkesine dönerken bir tutam saçını ve telefon numarasını yazdığı kağıdı duvara asıp gitmiş, atölyeye gelen kadın müşterilerin merakını gidermek için anlatması ile adları ve telefonları ile birlikte bir tutam saçını bırakanların gün geçtikçe arttığı müzede binlerce saç bulunuyor.
saçmüzesi
Saç Müzesi
Avanos‘un eski yerleşim alanı olan Orta Mahalle‘deki restore edilmiş taş evler otel, pansiyon restoran olarak düzenlenmiş. Yeraltı camii, Selçuklu eseri Alaattin cami, Hacı Nuribey konağı, meydandaki çanakçı heykeli, Dev testi heykeli, şehir merkezine çok yakın olan Yamanlı kilisesi bölgeyi ziyaret eden hristiyanların ilgi gösterdiği ibadete açık bir yer.
avanos çömlekZelve: Hiristiyanlığın bölgede ilk yayıldığı yer olan Zelve, en eski ve uzun süre kullanılmış bir yerleşim alanı, 1950’li yıllara kadar konut olarak kullanılan kayalara oyulmuş evlerde yaşayanlar vadiye 2 km mesafedeki Zelve köyüne taşınmışlar.
Cami
Capadocia Zelve Open Air Museum
Avanos‘a 5 km, Paşa bağları’na 1 km uzaklıktaki üç vadiden oluşan Zelve Vadisi sivri uçlu geniş gövdeli peri bacalarının en yoğun olduğu yer, 9. ve 13. yüzyıllarda hıristiyanlığın önemli merkezlerinden olan vadide hıristiyanlıkla ilgili eğitim verilmiş.
zelve
Direkli kilise, Balıklı, Üzümlü ve Geyikli Kiliseleri, yerleşim yerleri, birinci vadiyi ikinci vadiye bağlayan tünel, birinci vadide Osmanlı döneminden kalan cami, ikinci vadideki güvercinlikler ve kaya evleri, üçüncü vadideki değirmen ve kayalara oyulmuş evler ve kilise görülmelidir.
Değirmen
değirmen.zelve
Paşabağıvadisi Zelve vadisine gelenlerin ziyaret etmesi gereken yerlerden, Rahipler Vadisi olarakda bilinen vadide rahiplerin inzivaya çekildiği odalar, peri bacalarının oluşumunun çeşitli evrelerini görebileceğiniz oluşumlar ve 15 metre kadar yükseklikte bir girişi olan peribacasına oyulmuş Aziz Simeon Şapeli bulunuyor.
Hayal Vadisi
HAYVAN FİGÜRLÜ PERİBACALARI GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR
Hayal vadisi olarakda tanınan Dervent vadisi, peri bacalarının çok farklı şekillerinin farklı benzetmelere yol açması nedeniyle ilginç ve görülmesi gereken yerlerden biri, Dereyamanlı vadisi, gün içinde güneş ışıklarına bağlı renk değişimleriyle Kızılçukur vadisi ve Çavuşin köyüne 2 km kadar uzaklıktaki Güllüdere vadisindeki Aziz Agathangelus Kilisesi ve manzarası ile yürüyüş için uygun, gezilmesi gereken yerlerden.
çavuşin
Çavuşin Avanos-Göreme yolu üzerinden 10 dakikada gidilebilen Çavuşin köyünün kayalara oyulmuş evleri,Çavuşin ve Vaftizci Yahya Kiliseleri yakın çevrede gezilecek yerlerdendir.
Özkonak Avanos’a 13 km mesafedeki yeraltı şehri tünellerle birbirine bağlı galerilerden oluşuyor. Katlar arası haberleşmeyi sağlamak ve girişler tehlike anında kapatıldığında havalandırmayı sağlamak için 5-6 cm. eni olan uzun delikler yapılmış. Girişleri kapatmak için sürgü taşları, şırahane, su kuyusu, havalandırma bacası, odalar olan yer altı şehrinin 4 katlı olduğu söyleniyor,girişi ücretli olan şehrin bazı bölümleri ziyarete açık.
ozkonak-yeralti-sehri-2
Özkonak Yeraltı Şehri
Saruhan kervansarayı Selçuklu dönemi eseri olan kervansaray Avanos’a yaklaşık 4 km mesafede yer alıyor, günümüzde gösteri ve kültür merkezi olarak kullanılıyor, kesme taşlardan yapılan kervansarayın mimari özellikleri yanında düzenlenen sema gösterileri ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.
Saruhan Kervansarayı
kervansaray
Kültür Turizmi merkezlerinden olan Avanos’ta Kızılırmak nehri çevresindeki ve şehir merkezindeki canlı müzik olan kafelerde, şarap evlerinde dinlenip eğlenebilir ve nehirçevresi yürüyüş alanlarında manzarayı seyrederek gezebilirsiniz. Oteller kendi bar ve restoranlarında çeşitli aktiviteler düzenlemekte, bunlardan birine konuk olarak katılmanız mümkün.
Yakın çevredeki doğal ve tarihi yerlere yürüyerek veya bazılarına toplu taşıma araçlarıyla gidebileceğiniz gibi, at, balon, atv, yürüyüş turlarıyla da eğlenerek gezip görebilirsiniz.
kizilirmak-gondol
Şehirde Kızılırmak nehrinde düzenlenen Gondol turlarına katılmak, hatta gezenleri izlemek gayet güzel.
cappadocia
Avanos‘ta Çömlek yapımı ile bağlantılı olarak toprak kaplarda pişirilen et yemekleri popüler, testi kebabı, güveçte kuru fasulye, tarhana çorbası, bağ pilavı, keskiç ekmeği gibi lezzetler dışında tatlı su balıklarıyla hazırlanan yemeklerde denenebilir.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Çömlek yapımını izleyebileceğiniz atölyelerden veya gezdiğiniz yerlerdeki tezgahlardan yöreye özgü harika hediyelik ürünler alabilirsiniz, halı dokumacılığının en güzel örneklerinide bulabileceğiniz Avanos’tan halı ve yarı değerli taşlardan olan onyx taşından yapılmış hediyelikler ve şarap da alınabilir.
avanos-canak-comlek
Geleneksel evlerin restore edilerek birleştirilmesiyle otel ve pansiyon olarak hizmet veren konaklama tesisleri bulunan Avanos merkezinde veya yakın çevredeki otel veya pansiyonlarda kalarak tatilinizi yapabilirsiniz.
sofa otel

Bir cevap yazın