Avşa

Seyahat Rehberi Vitrin

Şarap ve üzümleriyle ünlü Avşa adası, Marmara Denizi’nde küçük bir ada olsa da ziyaretçisi çok. Avşa adası Balıkesir ilimizin Marmara Adalar ilçesi’ne bağlı, 7 km uzunluğu 4 km genişliği olan adadaki iki yerleşim alanı kıyı boyunca kurulmuş, Rumlar’ın Afissia adını verdikleri Avşa adası birbirinden güzel koylara ve rüzgarlı olsa da gayet temiz bir denize sahip. Adadaki gezinizde zeytin ağaçlarını ve bağcılık yaygın olarak yapıldığı için asma bağlarını sıkça görebilirsiniz.
avsa-ada
Adaya İstanbul, Tekirdağ ve Erdek’ten ulaşım sağlanmakta, İstanbuldan İDO ile Bostancı ve Yenikapı’dan deniz otobüsü ile 3 saatte veya hızlı feribot ile yaklaşık 5 saatte gidilebilir. Tekirdağ üzerinden Avşa’ya arabalı veya arabasız olarak feribotlar ile gidiş yaklaşık 2,5-3 saat süren bir yolculukla sağlanıyor. Erdek’ten ise GESTAŞ ile adaya yaklaşık 1,5 saatte ulaşılabiliyor.

Avşa adası’nda gezilecek yerlere ulaşım kısa sürede ve kolaylıkla sağlanıyor, Türkeli olarakta anılan Avşa merkez ve Yiğitler Mahallesi dışında başkaca yerleşim yeri yok, daha çok sezonluk bir tatil beldesi olan ada yaz mevsiminde çok sayıda misafir ağırlıyor.
Avşa iskelesinden adaya ayak basınca iskele meydanı ve iskelenin sağında ve solunda yer alan plajlar, deniz kıyısındaki konaklama tesisleri, cafeler, gazinolar, barlar, restoranlar gözünüze ilk çarpan yerler.
avşa-iskelesi
Avşa iskelesinin sağında cadde boyunca dükkanlar, restoran ve cafeler, barlar sokağı, nargile kafeler yer alıyor. Gece,gündüz hareketli olan Avşa’da eğlence hayatı oldukça renkli ve hareketli, Arena, Tanz ve Club Liatris gibi büyük diskolar ve çok sayıda club, bar, taverna, türkü bar ile eğlence dolu bir gece geçirilebildiği gibi daha sakin ve sessiz bir ortam arzulayanlar sahildeki gazino ve kafelerde güzel saatler geçirebiliyor.
avşa-adası
Gün içinde Avşa’da ki plajlar dışında yakın koylara ve plajlara ulaşım minibüs veya taksi ile oldukça kolay, Yiğitler köyünde popüler bir plaj olan Altınkum plajı, Tavşanlı plajı, Karadut plajı dışında adanın birçok kumsalı denize girmek ve güneşlenmek için gayet güzel, bir çoğunda birşeyler yiyip içebileceğiniz işletmeler bulunuyor. Ada çevresindeki koyları görmek için günlük tekne turlarına katılarak, farklı koylarda yüzebilir ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.
yiğitler köyü
Her türlü su sporları yapılabilen adada, bisiklet kiralayarak adayı gezmek, sahil boyunca koşu veya yürüyüş yapmak gün içinde yapılabilecek aktiviteler arasında sayılabilir.
Avşa adası gün batımının en güzel fotoğraflanabildiği ve izlenebildiği yerlerden biri, güzel bir akşam yemeği yerken, ada şaraplarından yudumlayarak doyumsuz bir manzara izleyebilirsiniz .Adanın ŞahinTepesi denilen yeri manzarası ve buradakı restoran ise özellikle midye tavası ile ünlü, Yiğitler köyünde Ali Dede türbesi ve Yiğitler Kalesi görülmesi gereken yerler arasında yer almalı.
plaj
Avşa’da ağırlıklı olarak balık ve deniz ürünleri restoranları tercih edilsede, fast food yiyecekler, kebap, döner, lahmacun, gözleme ve Türk mutfağına özgü yemekleri bulabileceğiniz birçok restoran var. Kumpir ve lokma tatlısı adada sevilen lezzetler arasında yer alıyor.
Adanın çarşısı çok kalabalık ve her türlü ihtiyacınızı bulabileceğiniz çarşıdan adaya özgü figürlü ve yazılı hediyelik eşya çeşitleri, şarap ve şaraplıklar alınabilir.
Konaklama için otel, motel, apart odalar, pansiyon gibi her bütçeye uygun seçenekler bulunuyor, daha sakin bir yer isteyenler Yiğitler ve Altınkum civarını tercih edebilir.

Bir cevap yazın