Başlıca Termal Turizm Merkezleri

Seyahat Rehberi Vitrin

Dünyada ve Türkiye’de kentlerde yorucu yaşam sorunlarından uzaklaşmak,bazı sağlık sorunlarına çözüm bulabilmek,dinlenerek ve eğlenerek tatil yapmak gibi nedenler,tatil planlarına termal turizmi ekleyenlerin sayısını arttırmış durumdadır.

Türkiye termal kaynak sayısı bakımından dünyada ilk yedi ülke arasında yer alırken,Avrupa’da birinci sıradadır.Ülkemizde 46 ilde 190 civarında kaplıca tesisi ve çok sayıda değerlendirilmeyi bekleyen(1300 civarında) kaplıca kaynağı vardır. Termal turizm merkezi sayısı 2013 verileriyle 82 adettir.

KAPLICALAR ŞİFA KAYNAĞI OLSA DA BAZI RAHATSIZLIKLARINIZDA İSTENMEYEN SONUÇLARLA KARŞILAŞMAMAK İÇİN DOKTORUNUZUN ÖNERİLERİNE UYUNUZ VE UZMAN DENETİMİ ALTINDAKİ İŞLETMELERİ TERCİH EDİNİZ.

Afyon Sandıklı Hüdai Termal Turizm Merkezi
Ege bölgesindeki termal merkez Sandıklı ilçesine 7 km,Afyon’a 66 km mesafededir.Suyun sıcaklığı 70 derece.Kadın hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kan dolaşımı,eklem ve kireçlenme hastalıkları,sinir ve kas yorgunluğu,sinirsel hastalıklar,ağrılı sendromlar,bağırsak hastalıkları,cilt ve deri hastalıkları,siyatik,felç,böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesi konularında faydalıdır.
Kaplıcanın çamur banyosu bölümü de çeşitli hastalıkların tedavisinde ve cilt güzelliğinde yararlıdır.Sağlık bakanlığı uygun gördüğünde kaplıca tedavisi için hasta sevki yapmaktadır.
Bölgede termal otellerde veya apart otellerde konaklayabilirsiniz,günlük kiralayabileceğiniz daireler de var.Belediyenin işletmesi olan iki otelde uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

Yalova -Termal Turizm Merkezi
Yalova’ya 12 km uzaklıktaki Termal, ormanlık bir alanda ve bir boğazda yer alır. İstanbul’a 183 km, Ankara’ya 423 km,İzmir’e 396 km,Kocaeli’ye 96 km,Bursa’ya 96 km mesafededir.
Suyun ısısı 55-60 derece ve içilecek niteliktedir.Kaplıca suyunun banyo kürü şeklinde kullanımı özellikle romatizmal hastalıklarda özellikle kireçlenme tedavisinde etkilidir.Dolaşım sistemi bozukluklarına,cilt hastalıklarına,kadın hastalıklarına ve kısırlığa iyi geldiği bilinmektedir.İçme kürü olarak uygulandığında bazı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında,safra kesesi tembelliğinde,diş çürüklerini engellemede faydalı olmaktadır.

Yalova Termal Kaplıcalarında T.C Sağlık Bakanlığı Yalova Kaplıcaları İşletme İdaresi tarafından işletilen, Termal otel,Çınar otel ve Apart dairelerde kalabilir. Aynı işletmeye ait hamam,havuz ve banyolardan yararlanabilirsiniz. Yıl boyunca hizmet veren işletmede günübirlik banyo ve hamamlardan yararlanabilir kalan zamanınızda Üvezpınar şelalesi,Su düşen şelalesi,Delmece yaylası,Akköy, Ortaburun, Aşıklar yolu, Aşıklar çeşmesi,Aşıklar merdiveni ve Atatürk köşkü’nü gezebilirsiniz.

[youtube id=”RVwIyUR41ww” width=”620″ height=”360″]

Sivas-Kangal Balıklı(yılanlı) Çermik
Sivas’a bağlı Kangal ilçesinin 17 km kuzey doğusunda bulunan Hamam Deresi(Topardıç)vadisinde yer alan kaplıcadır.
Kaplıca Sedef hastalığı,egzama,sivilce,yara ve romatizmal hastalıkların tedavisinde ün yapmış olup içinde yaşayan balıklar ve suyun kimyasal özellikleri tedavide etkilidir.Kaplıcadaki havuzlarda belirli bir süre balık-su tedavisi görenler faydalı olduğunu belirtmişlerdir.2003 yılında sağlık tesisi olarak tescili yapılmıştır.Suyun sıcaklığı 36 derece olup,21 günlük bir tedavi sürecinde, kaplıca suyunun sabah aç karınla içilmesi,kahvaltıdan sonra günde iki kez havuza girilmesi,tedavi sürecinde sedefle ilgili ilaç kullanılmaması,alkol alınmaması gibi kurallarla tedaviden olumlu sonuçlar alındığı ifade edilmektedir.Dünya’da başka bir örneği olmayan merkezde 300 yatak kapasiteli bir otel bulunuyor.

Ankara-Kızılcahamam Termal Turizm Merkezi
Ülkemizin önemli termal turizm merkezlerinden Kızılcahamam birçok büyük şehrimize yakınlığı ile her mevsim açık olan termal işletmeleriyle çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.
Kızılcahamam Ankaraya 79 km,İstanbul’a 382 km,izmir’e 640 km,Bursa’ya 390 km.mesafededir. Ankara Esenboğa Hava alanı kullanılarak gidilirse yaklaşık 1 saatte Kızılcahamam’a ulaşabilirsiniz.
ilçede biri ilçe merkezinde diğeri Seyhamamı’nda olmak üzere iki termal merkez bulunuyor.Belediye tarafından işletilen Büyük kaplıcada fizik tedavi üniteside bulunuyor.Küçük kaplıca Yenice mahallesinde işletmesi belediyeye ait diğer kaplıca.Soğuksu otel ve ev pansiyonları da belediye işletmesi ve gayet güzel,ayrıca turistik konaklama tesislerine ait kaplıca hizmetler mevcut özel pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz.
Kaplıca sularının sıcaklığı 43- 47 derecedir.Banyo kürleri ve içme kürleri şeklindeki uygulamalar ;romatizmal hastalıklar,börek ve idrar yolu hastalıkları,kemik ve eklem rahatsızlıkları,kalp ve dolaşım hastalıkları,kadın hastalıkları,beslenme bozukluğu,,karaciğer,safra kesesi,mide, bağırsak ve metabolizma gibi hastalıklarda unutmayın ki doktorunuzun tavsiyeleri ve yönlendirmeleriyle faydalı olabiliyor.

Balıkesir Gönen Termal Turizm Merkezi
Balıkesir’e 145 km,Çanakkale’ye 150 km,Bursa’ya 155 km,İstanbul’a 386 km mesafede olan Gönen ilçesindeki kaplıcalar ilçenin hemen yanında Gönen Çayı kenarındadır.Buradaki sıcak su kaynakları 52 derece,75 derece ve 77 derece sıcaklıkları olan üç kaynak halindedir.Kaplıca merkezinde çok sayıda konaklama tesisi bulunuyor,dilerseniz pansiyonlarda kalabilirsiniz.Gönen ilçe merkezinden 10 km kadar uzaklıktaki Ekşidere Dağ ılıcası ve Ekşidere Gençlik suyu kaynaklarıda özellikle yaz mevsiminde yoğun ilgi görüyor,su sıcaklıkları daha düşük ve radyoaktivitesi yüksek.
Gönen kaplıcalarının banyo kürü olarak romatizma kadın hastalıkları,bağırsak ve kan hastalıkları,içme kürü olarak sindirim sistemi hastalıklarında faydalı olduğu bilinmektedir.
Ekşidere Dağ Ilıcası,ortopedik,norolojik, romatizmal hastalıkların idrar yolları hastalıkları,kadın hastalıkları,kalp ve damar hastalıkları,damar sertliğinde,Gençlik suyunun ise hücre yenilenmesi,çoçuk sahibi olma da,böbrek taşı ve idrar yolları rahatsızlıklarında,mide bağırsak hastalıklarında faydalı olduğu bilinmektedir.
Konaklama ve fiyatlar için işletmelerden bilgi alarak rezervasyon yaptırmanızı ve gitmeden önce sağlık durumunuz kaplıcaların size uygun olup olmadığı konularında doktorunuza danışmanızı öneririz.

Afyon Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi
Afyon’un Gazlıgöl kaplıcaları Frigyalılar döneminden buyana bilinmekte ve şifa dağıtmaktadır.İl merkezine 21 km uzaklıktaki kaplıca merkezine kara yolu ve demir yolu ile kolaylıkla ulaşılabilir.En yakın hava alanı Isparta Süleyman demirel Hava alanıdır.
Kaplıcalardan banyo kürü ve içme kürü şeklinde yararlanabilirsiniz.Kaplıcalarda yapılacak banyo kürünün romatizmal hastalıklar,dolaşım sistemi rahatsızlıkları,karaciğer safra kesesi,mide ve bağırsak rahatsızlıklarında,bazı deri hastalıkları ve kadın hastalıklarında faydalı olduğu,içme kürünün ise metabolizma,böbrek ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına yönelik iyileştirici etkisi olduğu belirtilmektedir.

Belediye ve özel sektöre ait işletmelerde konaklayarak kendinizi daha sağlıklı ve zinde hissetmenizi sağlayacak bir tatil geçirebilirsiniz.

Afyon-Ömer ve Gecek Termal Turizm Merkezi
Afyona 15 km mesafedeki kaplıca adını yakınındaki Ömer Dede türbesinde almaktadır.Kaplıca romatizmal hastalıklar solunum yolu hastalıkları,kemik ve kireçlenme rahatsızlıkları,kadın hastalıkları,sinir ve kas yorgunlukları,beslenme bozukluğu gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerindedir.Çevresinde devre mülk,otel, apart ve daire şeklinde konaklama imkanları vardır.
Gecek kaplıcası Afyonkarahisara 18 km mesafede olup iki kapalı havuzu vardır.villa tarzındaki evlerde kiralıyarak konaklama imkanı ve devre mülk şeklinde kalınabilmektedir.
Banyo kürü ile nevrit,nevralji,ortepedik müdahale sonrası iyileşmeyi hızlandırma,kadın hastalıkları ve metabolizma hastalıklarında ,solunum yolu hastalıklarında tedavide faydalı olduğu belirtilmektedir.İçme kürü şeklinde diyabetik rahatsızlıklar ve beslenme bozukluklarında faydalı olduğu belirtilmektedir.

Bursa-Çekirge Termal Turizm Merkezi
Vakıfbahçe kaynağı,Karamustafa kaplıcası,Kaynarca,Yenikaplıca Kaynağı, Kükürtlü hamam kaynağı olarak bilinen farklı sıcaklık ve su bileşimlerine sahip termal kaynaklarının olduğu merkez Bursa şehir merkezindeki Büyük şehir merkez ilçelerinden Osmangazi Çekirge semtindedir.
Bursa Yenişehir Havaalanı’na 47 km,Ankara’ya yaklaşık 380 km ,İstanbul’a yaklaşık 380 km mesafededir.
Kaplıcaların Sağlık bakanlığınca belirlenmiş tedavi özellikleri;doktorunuzun öneriler doğrultusunda ve uzman doktorların denetimi altında banyo kürü şeklinde:İnflamatuvar romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde,eklem hastalıklarında ve yumuşak doku hastalıkların tedavisinde yardımcı tedavi olarak,beyin ve sinir cerrahisi, ortepedik rahatsızlıklara bağlı operasyonlardan sonra hareketsizliğe bağlı sorunları gidermek için mobilizasyon çalışmalarında,bazı nörolojik rahatsılıklarda,serabral palsi gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla,stres bozukluklarında ,spor yaralanmalarında tedaviye destek olarak,kadın hastalıkları ve damar tıkanıklarında.
İçme kürü olarak :Florür içerdiği için osteoporoz(kemik erimesi)tedavisine yardımcı olarak,karaciğer safra kesesi,hafif diabet,kriz dönemi dışındaki Gut hastalığı ve bazı obezite rahatsızlıklarında tedaviye destek amaçlı olarak kullanılmaktadır.
Kaplıca alanı yıl boyunca hizmet vermektedir,en yoğun dönemi yaz mevsimi olan termal merkezde çok sayıda otelde konaklama imkanına sahipsiniz.

Bursa-İnegöl Oylat Termal Turizm Merkezi
İnegöl ilçesinin 27 km güneyindeki kaplıcalar Bursa-Eskişehir karayolu üzerindedir.Banyo kürü olarak romatizmal rahatsızlıklar,tansiyon rahatsızlıkları,felç,cilt hastalıkları,mide rahatsızlıklarında,içme kürü ile böbrek taşlarının oluşumunu engelleme ,oluşmuş taşların ise eriterek atılmasında faydalıdır.
Çok sayıda otelin bulunduğu merkezde sunulan hizmetleri de dikkate alarak ve önceden bilgi almak suretiyle gitmenizi öneririz.

Çanakkale-Ezine-Kestanbol Termal Turizm Merkezi
Binlerce yıldan bu yana şifa dağıtan tarihi Kestanbol Kaplıcaları Ezine ilçesine 18 km,Çanakkale’ye 70 km uzaklıktadır.İzmir’e 290 km, İstanbul’a yaklaşık 370 km,Ankara’ya 670 km uzaklıktadır.Kaplıcaları denize uzaklığı 2km kadardır.Çanakkale Havaalanına veya otobüsle otogara gelenler Gülpınar-Babakale arası çalışan minibüslerle kaplıcalara ulaşabilir.Kendi aracıyla gitmek isteyenler Ezine-Gülpınar yolundan ilerleyerek Kemallı ve Körüktaşı köyünden geçerek Tavaklı iskelesi yolunu izleyerek kaplıcalara ulaşabilirler.
Kaplıca suyun 73 derece sıcaklığı,1 litresinde 22 gram mineral bulunması,sudaki radon gazı miktarının yeterli olması ve çevrenin doğal özelliklerinin korunmasıyla,bozulmadan günümüze ulaşan su kalitesiyle ziyaretçi sayısı giderek artan kaplıcalarımızdandır.
Denize yakınlığı size kaplıcadan başka dilerseniz tertemiz denizde yüzme ve güneşlenme imkanı vermektedir.
Kaplıcadan banyo ve içme kürleriyle yararlanılırken aynı zamanda buhar banyoları(inhalasyon) yoluyla da bazı yararları özellikle solunum yolu hastalıklarında etkili olabiliyor.

Kaplıca suyu ile yapılan tedavilerin; romatizmal hastalıklarda özellikle iltihaplı romatizmalar ve yumuşak doku romatizmalarında,eklem kireçlenmelerinde,bel ve boyun rahatsızlıklarında,bel ve boyun fıtıklarında,cilt hastalıklarında,kas ve iskelet sistemi hastalıklarında,ameliyat sonrası komplikasyonlarda tedaviye yardımcı olarak,mide bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıklarında,kadın hastalıkları ve kısırlıkta,nörolojik rehabilitasyonda,kalp ve damar hastalıklarında,ankilozon spondolit(bel kemiği ile kalça kemiği arasındaki eklem iltihaplanması )hemoroid,gut,sedef,diyabet,kırık ve çıkık sekelleri,stres ve şişmanlık tedavisinde belirli oranllarda yararlı ve destekleyici olduğu görülmüştür.
Kaplıcalara giderken sağlık durumunuzu ,yaşınızı ve doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alarak gitmenizi bir kez daha hatırlatıyoruz.
Kestanbol kaplıcalarında günübirlik banyo odaları ve konaklamak isteyen ziyaretçilere hizmet veren 90 yatak kapasiteli,termal su ve özel banyolu odaları olan otelde kalabilirsiniz.Çevredeki tarihi kalıntıları görme,güzel ve temiz bir çevrede yürüyüş yapma ,denize girme gibi aktiviteleride yapabileceksiniz.

Bir sonraki yazımızda Türkiye ve Dünya’daki diğer turizm merkezleri hakkında bilgi veriyor olacağız.

Termal merkezler ile ilgili fotoğrafları aşağıda galeride bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın