Dubrovnik Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Hırvatistan’ın Adriyatik denizi kıyılarındaki Dubrovnik dünyada ve ülkemizde popüler olan tatil ve gezi noktalarından biri haline gelmiş durumda, korunmuş tarihi dokusu, denizi, doğası, eğlence hayatı ile tarih ve doğa sevenlerin yanı sıra romantik bir tatil arzulayanların da beklentilerini karşılayan Dubrovnik Unesco dünya kültür mirası listesinde yer alıyor.

Dubrovnik gezisi için tur düzenleyen firmalar farklı seçenekler sundukları için Hırvatistan‘ın diğer şehirleri ve komşu ülke şehirlerini de görme olanağınız olacaktır.

Hırvatistan gezisi için vize almanız gerekmekte, THY ile aktarmasız olarak Dubrovnik hava alanına ulaşım sağlanıyor, hava alanı şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer alıyor.Balkan turları ile geziye katılanlar hava yolu ve kara yolunu birlikte kullanarak turlarını düzenledikleri için gerekli bilgileri tur düzenleyen firmalardan alabilirsiniz.Kendi aracınızla veya uçak yolculuğu ile gitme imkanı var,maliyet ve zorlukları değerlendirerek karar verebilirsiniz.

Dubrovnik geziniz için Mayıs ve Ekim ayları arası dönem oldukça popüler,en sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak gezide denizde yüzme ve güneşlenerek tatil yapma düşüncesi turist sayısının en fazla olduğu aylar olarak biliniyor, böylece tarih ve kültür turları da yapabilirsiniz.

Dubrovnik’te gezip görülmesi gereken yerler
Şehir surları ve Lovrijenac Kalesi: Dubrovnik gezinizde şehir surlarını mutlaka görmelisiniz,özellikle güneşin battığı saatlerde ziyaretçi sayısı artan surlar şehir manzarasını görüntülemek ve seyretmek için en uygun yer,şehrin surlar içinde kalan bölümü Stari Grad(eski şehir)olarak anılıyor, yaklaşık 2 km uzunluğundaki surlar dışında yüksek bir kaya üzerine 11. yüzyılda inşa edilmiş kale gezilebilir.

Şehir kapıları: Şehirde surlardan giriş yapılan 4 kapı bulunuyor,bunlardan Pile kapısı 16.yüzyılda yapılmış,kapının üstünde şehrin koruyucu azizi St.Blaise’nin heykeli yer alıyor.

Pile kapısından girdikten sonra üzeri rölyeflerle süslenmiş 16 bölmesi olan ve ilgi gören yerlerden biri olan Onofrio çeşmesi ,çeşmenin karşısında ise Fransisken Manastırı ve Eczanesi yer alıyor.Yapı içindeki müze ve kütüphane çok gezilen yerler arasında.

Ploce kapısı iç ve dış olarak iki bölüm halinde, girişinde ise küçük Onofrio çeşmesi yer alıyor, çeşme luza meydanında su ihtiyacını karşılamak için yapılmış.Diğer iki kapı şehrin liman bölümündeki Pontaen ve Peskarija’dır.

Stradun Caddesi: Fransisken Manastırından çıktıktan sonra deniz kıyısına doğru uzanan 300 metre uzunluğundaki cadde işlek caddelerden biridir.Cadde boyunca yer alan 3 katlı evlerin alt katlarında alışveriş yapılabilecek dükkanlar bulunuyor.Caddenin sonu loggia diğer adıyla Luza meydanına ulaşıyor.

Meydanlar: Şehrin önemli meydanlarından Loggia(luza) meydanında ünlü Orlando sütunu şövalye Orlando anısına yapılmış, meydandaki saat kulesi, dört çanı olan ve her biri farklı tehlikeler bildirmek için kullanılmış Çan kulesini görebilirsiniz.
Sponza Sarayı gümrük işleri için yapılmış yapı, saat kulesi yakınında görebileceğiniz bir başka eser.günümüzde sergilerin çoğu burada açılıyor,eski dönemlere ait anlaşmaları içeren belgeleri de burada görebilirsiniz.

Rektörler sarayı: Belediye binasının yanında Knez sarayı olarak ta bilinen gösterişli bina süslemeleriyle dikkat çekici, sarayda Dubrovnik cumhuriyeti döneminde bir ay süreyle seçilerek görev yapan kentin yöneticisi yaşıyormuş.

Gundilica meydanı: oldukça geniş olan meydanın çevresinde taş evler yer alıyor.Meydanda Hırvat edebiyatının ünlü şair ve yazarı İvan Gundilic’in bronzdan yapılmış heykeli ve bir çeşme bulunuyor.Meydandaki satıcılardan yöresel ürünler,hediyelikler alınabilir.

Katedral: Dubrovnik Katedrali Meryem Anaya adanarak yapılan katedrali Haçlı seferleri sırasında denizde fırtınadan kurtulmak için Dubrovnik’e sığınan İngiliz kralı Aslan yürekli Richard’ın şükretmek için verdiği parayla yapmışlar.

Aziz blaise(Aziz Vloha) kilisesi, Aziz Saviour kilisesi,Ruder Boskoviç meydanındaki Aziz İgnatius kilisesi,Aziz Saviour kilisesi, Dominikan Manastırı görülebilecek diğer dini yapılardan bazılarıdır.

Dubrovnik gezisinde ilgi duyanların ziyaret edebileceği çok sayıda müze var, diğer tarihi yerlerinde olduğu gibi müzeleride ücret ödeyerek gezebilirsiniz. Etnografya müzesi, Denizcilik müzesi, Kültür ve Tarih müzesi önemli müzeler arasında yer alıyor.Bunların dışında savunma amacıyla yapılmış hisarlar,eski dönemlerde karantina sonrası şehre girişe izin verilen büyük liman gezilebilir.

Dubrovnik’i en güzel şekilde görebileceğiniz yer ise teleferikle çıkılan Srd tepesi, yarım saatte bir ulaşımın mümkün olduğu tepeye zorda olsa yürüyerek çıkanlar oluyor.

Cavtat: Dubrovnik dışında görmeniz geren yerlerden biri olan turizm beldesi Cavtat eski bir yerleşim merkezi olduğu için tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçi çeken bir yer,plajları çevredeki ormanlarıyla daha sakin ve daha ucuz, konaklama işletmeleri, lokantalar,kafeler, sahil boyu ve çevresinde yer alıyor.Yaklaşık 20 km uzaklıktaki beldeye otobüs ve gemi ile ulaşılabiliyor.

Lokrum Adası ve Elafiti Adalar: gezinizde denize girmek için merkezde yer alan plajlar taşlı ve yosunlu fakat deniz gayet temiz en yakın plaj ise Banje plajı, kayalıklar üzerindeki iskelelerden de denize giriliyor.
Lokrum adası Dubrovnik’e en yakın ada olup, adada tarihi eserler dışında plajlar, yürüyüş alanları ve çok sayıda tavus kuşu ilgi çekiyor,adaya tekne kiralayarak veya tekne turları ile gidiliyor.

Tekne turları Dubrovnik çevresi ve Lokrum adası ile sınırlı olarak veya Elafiti adaları da denilen üç adalar turu şeklinde düzenleniyor,kiralık tekne oldukça pahalı,turlarla Old Town olarak ta bilinen surlar içindeki şehir bölümünün limanından hareket edilerek Koloçep Adası,Lopud Adası, Sipan Adası geziliyor,adalardaki deniz ürünleri restoranları ve plajlar en çok ilgi gören yerler, günübirlik gidilebilecek bir başka ada ise ünlü gezgin Marco Polo’nun doğduğu yer olduğu söylenen Korcula Adası.

Yemek ve alışveriş: Dubrovnikte deniz ürünleri ve pizza ,spagetti, risotto gibi yemekleri yiyebileceğiniz çok sayıda restoran bulunuyor,Hırvatistan’da şarap ve rakija ünlü içecekler arasında,ayrıca yöresel bazı etli yemekler, tatlı ve kekler yiyebiliceğiniz yerler var.
Dubrovnikte alış veriş yapabileceğiniz yerler oldukça fazla ve fiyatlar farklılık gösteriyor,Lavanta torbaları,mercan ve sedefli takılar,magnetler, zeytinyağı ve ürünleri, şarap, mandalina reçeli, yerel kıyafetli bebekler alınabilir.

Konaklama: Sobe adı verilen kiralık odalar ve evler, lüks oteller,butik oteller arasında fiyatlar tarihi şehir bölümüne uzak veya yakın oluşuna göre ve hizmet kalitesine göre değiştiği için araştırma yapılarak karar vermeniz doğru olacaktır,en lüks yerler Ploce semtinde, daha ucuz yerler ise Lapad semtinde bulunuyor.

Dubrovnik Fotoğrafları

Bir cevap yazın