Kiyikoy Vize

Kıyıköy Vize Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

İstanbul’a yakın huzur içinde günübirlik veya hafta sonu tatiliniz için seçebileceğiniz doğru adreslerden biride Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy, İstanbul’a 165 km, Kırklareli’ne yaklaşık 90 km, Vize’ye 37 km uzaklıkta. İstanbul Esenler Otogarın’dan otobüslerle gidebilirsiniz,kendi aracınızla gidecekseniz İstanbul’dan TEM Otoyolu ile Edirne yolundan ilerleyip Çerkezköy yol ayrımından saray yönünde ilerleyin,Saray’dan sonra yaklaşık 30 km ilerleyip son olarak Bahçeköy’ü geçtikten sonra Kıyıköy’e ulaşacaksınız.

Kiyikoy Vize

Antik çağda Karyalılar tarafından kurulan Kıyıköy’ün adı Salmydessos imiş,pırıltılı,kutsal,güzel yer anlamındaki bu ada nekadar uygun bir yer olduğunu ilk gördüğünüzde sizde düşüneceksiniz. M.Ö 500 yıllarında Lidyalıların kurduğu yerleşimden günümüze Traklar, Persler, İskitler, Medler, Cenevizliler,Romalılar,Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinde adı geçen Kıyıköy bu uzun tarihi geçmişin izlerini barındırır. Roma şehrini yakması ve zalim unvanıyla ünlü Roma imparatoru Neron’un valilik döneminde dinlenmek için buraya geldiği, Osmanlı Devleti döneminde avlananların dinlenme yeri olduğu bilinir.

Kiyikoy Vize

 

Cumhuriyet döneminde yapılan mübadele ile Rumlar Kıyıköy’den ayrılmış, Selanikte yaşayan Türkler buraya gelmiştir. Yakın zamana kadar Midye olarak bilinen adı Kıyıköy olarak değiştirilmiş, 1987 yılında belde yapılmış.

Gezilebilecek yerler:

Kıyıköy’de gezip görmeniz için tavsiye edebileceğimiz yerlere tarihi özellik taşıyan yerlerden başlayarak size daha iyi bir gezi için yardımcı olacak bilgiler verelim. moncler outlet sale

Kıyıköy Kalesi ve surlar:

6. yüzyılda Bizans imparatoru 6. Jüstinyen tarafından yaptırılan kalenin 9.ve 10.yy da onarımlar gördüğü anlaşılıyor.Kale kuzeyde Pabuçdere,güneyde Kazandere arasında denize doğru uzanan yamaçta kurulmuş olup batı cephesi düz bir araziye inmektedir. Doğu cephesi zaman içerisinde tahrip olmuş,durumdadır. Kıyıköy girişinde iki kale kapısı ve batı surları halen sağlam durumda, surların bazı bölümlerinde savunma amaçlı hendeklerin varlığı belirlenmiş. Surlar 5 metre yükseklik ve 3 metreye yakın kalınlıkta, zamana karşı direnen bu kale ve surlar Kıyıköy de ilk olarak gözünüze çarpacak yerler.

Aya Nikola Manastırı:

Mutlaka görülmesi gereken manastır, Pabuçdere kenarında ve Kıyıköy merkezine 800 metre kadar uzaklıkta, kısa bir yürüyüşle ulaşacaksınız. Kapadokyadaki ünlü kaya manastırlarına benzerliği ile dikkat çeken manastırın M.S 6.yy da yapıldığı düşünülüyor, üst kısmında keşiş odaları, alt kısımda şapel ve ayazma ve çeşitli dönemlerde yapılan eklentilerin olduğu manastır doğa ve insanlar tarafından oldukça tahrip edilmiş ve yeterince korunmuyor,girişte gönüllü bir bekçi bu görevi yerine getirdiğini söylüyor.

Kıyıköy liman hamamı Osmanlı dönemine ait bakımsız bir eser, Kıyıköy merkezinde kiliseden camiye çevrilmiş Osmanlı dönemine ait bir cami var.

Kiyikoy Vize

Kıyıköy Mağarası:

2 km kadar uzaklıkta ve kıyıköy’ün güneyinde yer alan mağara 305 metre uzunluğa sahip büyük bölümü kuru ,yer yer küçük gölcükleri,içinde yaşayan yarasa ve kelebekleriyle ilgi duyanların gezebileceği bir yer.200 metre kadar yakınında içinde damlataş birikimleri olan Kaptanın mağarası da gezilebilir.

Kastro koyu:

Tabiat koruma alanı olan alana Kıyıköye gelmede sağ taraftaki yoldan ulaşabilirsiniz, sit alanı olduğu için korunabilmiş zengin bir orman örtüsü,güzel bir kıyı şeridinin olduğu kastro koyu görülmesi gereken bir doğa harikası. Burası çadır ve karavanlarıyla kamp yapmak isteyenlerin beklentilerine uygun harika bir yer,kamp alanı yeterli imkanlara sahip, yapabileceğiniz pek çok aktivite var.

Kiyikoy Vize

Kazandere ve Pabuçdere:

İki akarsuda barındırdığı canlı yaşamı ve güzellikleriyle doğa yürüyüşleri yapma,balık tutma canlı yaşamların gözlemleme, fotoğraflar çekme, kano veya küçük sandallarla gezi yapma,mevsim uygunsa denize kavuştukları kumsallarında yüzme gibi seçenekleri size sunuyor. Liman plajı ve belediye plajları deniz çoğu zaman dalgalı olsa da gayet temiz. Ayrıca Pabuçderesi üzerindeki köprüyü geçerek yaklaşık 1 km sonra Selvez koyuna ulaşabilir, daha ileri giderseniz Poliçe koyu ve panayır iskelesi koyları kamp ve karavanlarıyla konaklayanların tercih ettiği harika yerler,görmenizi öneririz.

Konaklama ve yemek :

Kamp ve karavanlarda kalacaklar için seçenekler olduğu gibi, çok sayda pansiyon ve otelde hizmet ve fiyat beklentilerinize göre araştırma yaptıktan sonra tercihinizi yapmalısınız. Balıkçılık geçim kaynağı olarak sürdürüldüğü için taze deniz ürünleri popüler yemekler arasında başta geliyor. Sadece balık yemek için dahi her mevsimde gidilebilir. Kıyıköy merkezinde veya yakın köylerdeki kır restoranlarında farklı lezzetler deneyebilirsiniz, bal ve manda yoğurdu aranan ürünler arasında bulabilirseniz tadına bakmalısınız. Günü birlik veya hafta sonu gideceğiniz bu küçük fakat size huzur verecek Kıyıköy’den mutlu olarak ayrılacağınızı düşünüyoruz.

Kıyıköy Vize Rehberi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın