Alaçatı Kaybolan Lezzetler Festivali

Turizm Haberleri Vitrin

Alaçatı yeni bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 6 Haziran – 8 Haziran 2014 tarihleri arasında yapılacak festivalin düzenlenme amacı ülkemizin köklü tarihi boyunca evlerde pişirilmiş fakat günümüzde unutulmuş lezzetleri yeniden ortaya çıkarıp ülkemizde ve dünyada tanıtmak.
Festival kapsamında her sene bir yöre seçilerek o yöreye ait ilkbahar yaz yemeklerinin Haziran ayında,sonbahar ve kış yemeklerinin Ekim ayında tanıtıldığı iki aşamalı festival için ilk olarak İzmir seçilmiş.Festivalin yapılacağı yer ise tarihi dokusu ve restoranlarıyla önemli gurme destinasyonu olan Çeşmeye bağlı Alaçatı.

İzmir’in seçilmesinin nedeni Türk, Levanten, Musevi, Rum kültürleriyle şekillenen yapısı,festival için izmirin ilçelerinde bir komite yaşlı insanlar, yöresel lokantalar, halkevleri, ev hanımları, üreticiler arasında yaptığı araştırmaları önce yazıya aktarıp ,tarifleri uyguladıktan sonra belgelendiriyor.

Festival süresince Alaçatı sokaklarında unutulan lezzetler pişirilecek, şeflerin katılımıyla gerçekleştirilecek workshoplarda katılımcılar unutulmuş lezzetleri tanıyabilecek.Ünlü konukların, gurme yazarların sohbet ve kitap imza stantları, Türkiye’nin ünlü markalarına ait ürünler sergilenecek. Festival yemekleri hem Alaçatı’da hemde yurt dışında işbirliği yapılan restoranların menülerinde yer alacak.
Festival akşamlarını Sakız adası ve Girit adasından gelen Rebetiko sanatçıları renklendirirken, Cumartesi akşamı konserler verilecek.
Stant açmak için son başvuru tarihi 1 Haziran 2014,Festivalle ilgili ayrıntılı bilgileri www.kaybolanlezzetler.com adresinde bulabilirsiniz.

Rate this post

Bir cevap yazın