Tatil Ve Balayı Bali

Balayı Önerileri Cennet Adalar Vitrin

Balayı için ünlü destinasyonlardan Bali Adası Endenozyanın binlerce tropik adasından biri, tanrıların adası denilen Bali,güneyde beyaz kumlu, kuzeyinde ve batısındaki siyah kumlu plajları ve masmavi denizi, ada çevresindeki mercan kayalıkları, tropik ormanları, Hindu tapınakları, kutsal maymun ormanları ve hoşgörülü insanlarıyla balayı çiftleri ve tatil için gelenlere, huzur ve mutluluk dolu günler yaşatarak, ömür boyu unutulmayacak anılarla dönülecek bir cennet köşesi.

Bali adasının nüfusu 3,5 milyon civarında, halkın çoğu Hindu ve az sayıda müslüman halktan oluşuyor. Adada hava alanı bulunan Denbasar turizm bakımından önemli olmasa da ulaşım merkezi olarak kabul ediliyor.

Adadaki birbirinden güzel konaklama tesisleri ve plajlar Kuta, jimbaran, Nusa Dua, Seminyak, Sanur, Candi Dasa kıyılarında yer alıyor.İç kesimlerde yer alan Ubud köyü maymun ormanı ve yerel el sanatları ile, Bedugul göl kenarındaki tapınaklarıyla ün kazananan yerler.

Adada Kintamani bölgesindeki Batur volkanı halen faal ve turistlerin ilgiyle izlediği ve gezdiği yerler arasında bulunuyor. Yanardağların eteklerindeki pirinç tarlaları,tropikal ormanlar, binlerce Hindu tapınağı, canlı türleri ve kültürel özellikleri, mistik yapısı ile Bali çok ilginç ve egzotik bir ada.

Gitmek için uygun dönem
Bali Endenozya’nın 17.508 adası içinde en popüler turizm merkezi olarak öne çıkıyor.

Ada tropik iklime sahip ve yıl boyu sıcaklık ortalama 3o derece civarında, Ekim-Mart arası sıcaklık ve nemin yüksek olduğu yaz dönemdir. Günlük yağışlar görülür, fakat hava sıcaklığını değiştirmez. Nisan-Eylül ayları arası nem olsada yağış azdır.Bütün yıl boyunca turistlerin görüldüğü Bali adasına ülkemizden her mevsim gidilsede gidiş için kış mevsimi uygun dönem olarak kabul ediliyor.

Ulaşım
Türkiye’den hava yolu ile Singapur aktarmalı olarak adanın merkez şehri Denpasar’a gidebilirsiniz. Veya Malezya havayolları ile Kuala Lumpur aktarmalı olarak gidilebir. Pasaportunuzun 6 ay geçerli olması ve 3o güne kadar turistik gezilerde vize gerekmiyor. Yolculuk İstanbul-Singapur arasında yaklaşık 12 saat sürüyor. Singapur-Depnasar arası ise yaklaşık 3 saat.

Gezilecek yerler
Bali tatilinizde tarzınıza uygun bir bölge ve otel seçimi yaptıktan sonra unutulmaz bir balayı geçirmek için adada geziye başladığınızda ayırdığınız tatil süresinin yetersiz kaldığını düşünebilirsiniz.

Adada huzur ve hoşgörü ortamında heryeri gezebilirsiniz, sadece dini inançları gereği bazı kurallara saygı göstermeniz gerekiyor.
Oteliniz yüzme havuzunda veya birbirinden güzel kumsallarda güneşlenebilir ve yüzebilirsiniz, Deniz dalgalı olduğu için sörf yapmaya uygun, dalış yapabilir,yürüyüşe çıkabilirsiniz.
Adadaki spa merkezlerinde veya otelinizin spa bölümünde aromatik yağlar ve kokulu mumlar ünlü Bali masajını yaptırabilirsiniz.

Tatile turlara katılarak çıkanlar ekstra turlara katılarak adanın bazı yerlerini rehberler eşliğinde gezebilir.Balayı çiftleri için oteller farklı karşılama ve hoşunuza gidecek düzenlemelere yer veriyorlar.

Bali’ye tur düzenleyen seyahat acentaları dışında gidecekseniz otelinizde vakit geçirebilir veya kendi imkanlarınızla çevreyi tanıyabileceğiniz geziler düzenliyen acentalardan bilgi alarak düzenledikleri turlara katılabilirsiniz.

Kintamani Turu: Adada popüler olan bu turda önce iyi ile kötü arasındaki mücadeleyi anlatan Barong dansı izleniyor,ardından gidilen Endonezya incileri satılan mağazada alışveriş yapılabilir. Kintamani bölgesinde yol boyunca ağaç oymacılığı, gümüş elsanatları, batik, resim gibi sanatların yapıldığı Celuk ve Mas köylerine gidiliyor ve isteyenler buralardan hediye alabiliyor. Öğlen yemeği yanardağın karşısında ve Batur gölü seyredilerek yeniyor.Tropikal meyvelerin ve dünyanın en pahalı kahvesi Luwak kahvesininde tanıtımı ve ikramı yapılan gezi dönüşü kutsal su tapınağı(Tirta Empul)ziyaret ediliyor.Pirinç ekilen teraslar, Maymun ormanı ve Bali köy evi ziyaretiyle tur sona eriyor.

Tanath Lot Turu:Adadaki ikinci büyük tapınak olan Mengwi Tapınağı gezildikten sonra denizde bir kaya üzerinde inşa edilmiş Bali’nin simgelerinden Tanah Lot tapınağı geziliyor.Ünlü Kecak dansı izleniyor.

Rafting-Fil safari turu: Ubud bölgesinde Ayang nehrinde yapılan raftinge katılarak daha sonra parkta bitki ve hayvan türlerini görerek parkta fil gezisi yapabilir, eğlence bölümlerini gezebilirsiniz.

Bali gezinizde müzeler, jimbarin kumsalı ve deniz ürünleri restoranları, Uluwatu tapınağı, adanın en büyük tapınağı olan Pura Besakih Tapınağı, Kuta plajları, Gitgit şelalesi, Bedigul gölü ve göldeki tapınaklarda gezilebilir.

Eğlence
Balide otellerdde ve otel dışındakı eğlence mekanlarında sabaha kadar süren eğlence hayatına katılabilir.Tapınaklarda ve bazı restoranlarda düzenlenen dans gösterilerini izleyebilirsiniz.Sörf, su altı sporları yapabilir veya yüzebilirsiniz.Balide festivaller ve dini törenler size ilginç gelecektir.
Yemek

Balide Warung denilen küçük yerel restoranlar veya büyük restoranlarda pirinç, et,balık, sebze ağırlıklı ve baharatlı yemekler yiyebilirsiniz. Dünya mutfağı ve Türk mutfağına ait yemekleri yiyebileceğiniz lokantalarda bulunuyor.Bir tür misk kedisinin yediği kahve çekirdeklerinin midesinde öğütülmeden çıkanlarıyla yapılan Luwak kahvesinide içmeyi deneyebilirsiniz.
Konaklama

Otel seçiminiz için oldukça fazla alternatifiniz olan adada lüks oteller ve daha ekonomik oteller arasından birini seçebilirsiniz.
Alışveriş yapmakiçin oldukça uygun olan adada takılar,ahşap ve taş heykeller, batik, masaj yağları,kokulu mumlar alınabilir.
Bali Fotoğrafları

Bir cevap yazın