Edremit – Akçay Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı Akçay belde belediyesi iken Mahalle haline getirilen şirin tatil merkezlerimizden biri, Edremit’e 8 km mesafede İzmir – Çanakkale yolu üzerindeki kavşaktan giriş yapılan Akçay önemli turizm merkezlerine de yakın olması nedeniyle farklı alternatif turizm olanakları bulunan bir konumda bulunuyor.

Kazdağları eteklerinde Edremit körfezi kıyısında uzanan Akçay temiz havası ve denizi, deniz içinden bile çıkan kaynak suları, ulaşım kolaylığı ile dikkat çekince daha çok yazlıkçılar ve emekliler tarafından tercih edilmiş, yerli turistler gelse de yabancı turist yok denecek kadar az.

Ulaşım
Akçaya ulaşım oldukça kolaydır.İzmir-Çanakkale yolu üzerinde bulunan Akçay’a şehirler arası otobüslerle veya kendi aracınızla, Akçaya yaklaşık 10 km mesafedeki Edremit Koca Seyit Hava limanı ulaşım için bir başka alternatiftir.

Akçayda gezilecek yerler
Akçaya girdikten sonra sahilde Cumhuriyet Meydanı oldukça büyük ve güzel bir alan,sahilde büyük bir iskele, denize paralel yürüyüş yolu boyunca plaj, kafe, restoran çay bahçeleri, mısırcılar, lokmacılar, dondurmacılar, büfeler, hediyelik eşya satış tezgahları ve dinlenebileceğiniz alanlar var.Marina Çarşısı çeşitli ürünler satan yeni bir işletme, Meydanda ünlü efsane kahramanı Sarı kız heykeli ilgi gören yerlerin başında geliyor. Gençlerin ve çocukların ilgisini çeken yerlerden biride Luna park, gündüz plajlar, gece kafe ve müzikli eğlence yerleri dolu, sahil boyunca yürüyüş yapanlar oldukça fazla.

Akçay’da deniz büyük bölümüyle çakıl taşlı ve epey soğuk, denizin altından kaynayan tatlı su soğuk olmasının nedeni, yerleşim alanı yeraltı su kaynakları bakımından çok zengin olduğu için su ücretsiz, meydandaki çeşmeden su içebilirsiniz.Kıyı boyunca halka açık plajlarda yüzebilir ve güneşlenebilirsiniz.

Akçayda yapabileceğiniz aktiviteler arasında sahilde iskeleden kalkan gemi turları size eğlenceli bir gün geçirme ve çevreyi daha iyi tanıma imkanı verecektir, balık tutmaya meraklı iseniz balık tutma şansınız var.

Akçay’da sadece deniz, güneş ve dinlenme dışında ilgi duyanlar için yakın çevrede gezilip görülebilecek çok sayıda yer var,kendi aracı olanlar rahatlıkla buraları da gezebilir,toplu taşıma araçları ile de bazı yerlere gidebilirsiniz.

Altınolukta Antandros Antik Kenti 17 km, Çamlıbel mesire alanı 6 km, Güre kaplıcaları, Edremit 8 km,Güredeki Pınarbaşı piknik alanı 6 km, Altınoluk Şahin deresi kanyonu 17 km, Sütüven Şelalesi 5 km, Hasan Boğuldu 7 km, Hanlar piknik alanı 35 km, Tahtakuşlar köyü Etnografya müzesi 5 km, Assos-Behramkale 50 km, Ayvalık 50 km, Mıhlı çayı 25 km, Küçükkuyu 28 km mesafede olan yerler ve gelmişken ve yeterli vaktiniz varsa görülmeye değer yerler olduğunu söyleyebiliriz.

Yemek,alışveriş,konaklama
Akçay’da Balık ve deniz ürünleri, Ege mezeleri,zeytinyağlı yemekler ve salatalar dışında kebap, pide, tost, köfte gibi yemek çeşitleri revaçta, dondurma çeşitleri ve lokma tatlısı gayet güzel.

Akçay’da girişte ve merkezde alışveriş yapılacak çok sayıda mağaza ve market var, buradan alınabilecek en iyi hediye zeytin ve zeytin yağı ile sabun olabilir.

Akçay’da gayet güzel ve temiz pansiyonlarda ve otellerde uygun fiyatlarla kalabilirsiniz,biraz araştırma yaparak ve işletmelerden bilgi alarak tercihte bulunup karar vermeniz doğru olacaktır.

Bir cevap yazın