Orhangazi – Gedelek Köyü (Turşu Köyü)

Lezzet Rehberi Vitrin

Ülkemizde göç alan köylerden biri sofralarımızın değişmez lezzetlerinden turşusu ile ünlü Bursa ilimizin Orhangazi ilçesine bağlı Gedelek köyü, bu köyde herkes turşu ürettiği veya üretiminde çalıştığı için Turşu Köyü olarakta anılıyor.

Köyde ilk olarak 1929 yılında kornişon türü salatalık üretimi yapılmaya başlanınca turşuculuk ta ilk adım atılmış, evde yapılan ve istanbul’da satılan turşu üretimi imalathanede ilk defa 1950 yılında başlamış, bugün 50 turşu imalathanesinde 43 çeşit turşu üretiliyor, yurt içi ve yurt dışına satılıyor.
Turşu yapımında kullanılan su kireçli olan Gedelek Pınarbaşı suyu ve katkı maddesi kullanılmasına gerek kalmıyor. Turşu dışında salça, sos, zeytin üretimi yapılıyor.Turşunun farklı türlerinin her birinin hastalıkları önleme ve tedavide etkili olduğu söyleniyor.

Gedelek köyü kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de 500 yıllık bir köy olduğu söyleniyor, tarihi doku kalmamış, köyün Pınarbaşı mesire alanı gayet güzel, yaşları beş yüzü aşmış anıt çınar ağaçları gölgesinde piknik yaparak eğlenmek ve dinlenmek için geniş bir alan var. Köy girişinde kiremitte alabalık yiyebileceğiniz restoran bulunuyor. Gedelek yolu üzerinde köfteciler de gayet lezzetli köftelerin tadına bakabilirsiniz.
Köy içindeki dükkanlardan zeytin çeşitleri, zeytin yağı, turşu, kahvaltılık soslar ve salçalardan kendiniz için veya hediye olarak uygun fiyatlarla alabilirsiniz.

Köye günübirlik gidilebilir, çünkü konaklama imkanı yok. Gedelek – Bursa arası yaklaşık 80 km, Gedelek-Orhangazi ilçesi arası ise 8 km.
Bursa çevresine yapacağınız bir gezide turşu seviyorsanız bu köye uğramayı düşünebilirsiniz.

Gedelek Turşusu Fotoğrafları

Bir yanıt yazın