Doğaçlama Bir Gezi – Ağva ve Uludağ

Gezi Yazıları Vitrin

Çok kısa bir bir duraksamanın ardından yine yollara düştük. Bu seferki biraz daha plansız programsız oldu. Gece 1 gibi yola çıktık. Sabaha karşı 4 gibi Ağva taraflarına varınca çadır konaklama yeri bulmak epey zor oldu. Uzun aramalar sonrasında Green Park denilen yerde çadırımızı kurduk 5 gibi. Etraftaki ördeklerin çıkardığı ses ve güneş sebebi ile 7 gibi uyanmak zorunda kaldık.kahvaltı yaptıktan sonra ordan sorumlu arkadaşlar 2 saat uyuduğumuz yerin ödemesi olarak bizden tam 50 lira istedi.Şu ana dek ödediğim en pahalı kamp ücreti olmasının dışında isterkenki üslubu çirkindi epey.Ödememizi yapıp çadırımızı hemen toplayıp yola çıktık yeniden.Kandıra taraflarında aldığımız amcanın hikayesi ile epey hüzünlendik.6 ay önce eşini kaybetmiş.hikayesini anlatırken hafiften gözleri doldu.Yol üzerinde bırakıncada epeyce ısrar etti gelip kendisi ile çorba içmemiz konusunda.Yolumuz uzun olduğundan geri çevirmek zorunda kaldık. Yolda ara ara durup manuel makinamız ile fotoğraflar çektik. Yol üzerinde bulunan bir yerden market alışverişimizi yaptık.

Ağva'dan Kandıra'ya Doğru
Ağva’dan Kandıra’ya Doğru

Yaklaşık 2-3 saatlik bir yolculuktan sonra kendimizi Bursa’da buluverdik.  Şehri az bir dolandıktan sonra Uludağ zirvesine doğru çıkmaya başladık. Şehirden yaklaşık olarak 30 km sürüyor zirve. Yollar epey bir virajlıydı.Giriş kısmında 9 lira ücret alındı bizden. Girişin hemen sağ kısmında ücretsiz tuvaletler bulunuyor. Amacımız zirvedeki oteller bölgesi olduğundan yolumuza devam ettik. Yolun her iki tarafında yapılan inşaat çalışmaları vardı. Başta yeni tesis inşaatları sandık, sonra bunların yol genişletmesi olduğunun farkına vardık .Kısa bir süre sonra nihayet zirveye ulaştık. Yaklaşık olarak 12 derecelik bir sıcaklık karşıladı bizi. Epey sisli ve soğuk bir hava olduğundan başlarda epey bir üşüdük. Sabahtan beri bişeyler yiyemediğimizden otellerin üst kısmında marketten almış olduğumuz konserve ve yiyeceklerimizi bir güzel yedik .Yere matlarımızı serip kamp ocağımızı yaktık. Kahvelerimizi içip dinlendikten sonra makinamız ile biraz fotoğraflar çektik. Sisli hava bize Doğu Karadeniz günlerini anımsattı.
Orda dinlenirken Gemlik taraflarında oturan arkadaşımızın uzun ısrarları karşısında şehre dönüp geceyi onda geçirmek zorunda kaldık Sabah güzel bir kahvaltı keyfinden sonra iş sebebi ile tekrardan İstanbula’a dönüş için yola çıktık.

Kötü başladığımız bir günü tersine çevirerek hem farklı insanlarla tanışma fırsatı elde ettik hemde daha önce hiç gitmediğim Uludağ ve Gemlik taraflarını görmüş olduk. Çok yorgun ama arınmış ve mutlu bir şekilde yine buradaki işlerimizin başına dönmüş olduk.

Mahmut Bozbulut Facebook hesabımdan beni takip edebilirsiniz.

Diğer Uludağ ve Ağva Gezimizden Kareler

Bir cevap yazın