Alanya Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Antalya’nın ve ülkemizin en çok gezilen ilçelerinden Alanya, padişahın bir şehri var kışı bahar gibidir denilen, Selçuklu sultanlarının başkenti, tarihi, doğal güzellikleriyle yabancılarında gelip yerleştiği bu güzel ilçemiz Akdeniz kıyılarındaki cennet köşelerimizden biridir adeta.

Ulaşım
Alanya ulaşım olanaklarının gelişmiş olduğu şehirlerimizden biri, kara yolu veya hava yolu ile gidebilirsiniz. Karayolu ile İstanbul’dan gidecekseniz önce Antalya’ya oradan Alanya’ya ulaşacaksınız, yaklaşık 12 saatte ve 830 km’lik yolculuk sonunda İstanbul’dan  Alanya’ya ulaşılıyor.Ankara-Alanya arası ise 524 km ve yaklaşık 8 saatlik yolculukla ulaşılıyor.  Antalya-Alanya arası ise 136 km.

Hava yolu ile Antalya Hava alanına  ve Gazipaşa Hava alanına geldikten sonra Antalya Hava alanı ile Alanya arası 125  km, Gazipaşa Havaalanı ile Alanya arası 45 kilometredir.

Denizyolu ile Alanya’ya sefer düzenlenmediği için ancak özel yat ve teknelerle  gidilebilir.Yurt dışından  ve Kıbrıs Girne Limanından Alanya limanına turistler gelmektedir.

Torosların eteğinde, Akdeniz’in kıyısında doğal güzelliklerin ve binlerce yıllık tarihi geçmişin içinde,hoşgörülü insanların arasında, eğlence ve gezinin doyasıya yaşanacağı yerlerden biride Alanya’dır .Görenlerin hayran kaldığı Alanya sayısı giderek artan yabancı ülke vatandaşlarının ayrılamayarak sürekli yaşamak için yerleştiği bizden biri oldukları yerdir.

Tarih öncesi dönemden başlayarak bilinen ilk adıyla Korakesium  Pers ,Roma, Bizans yönetiminden sonra Anadolu Selçuklu devleti  tarafından fethedilmiş, Anadolu Selçuklu sultanı Alaattin Keykubat’ın kışlık başkent yaptığı şehir de tersane ve  kızıl kule, kale  bu dönemde yapılmıştır. Bizanslıların Kalonoros dedikleri şehrin adı Alaiye olmuştur. 1471’de Osmanlı yönetimine geçen şehir ticari önemini korumuştur. Atatürk’ün  şehri ziyareti sonrasında  Alaiye olan adı Alanya olarak değiştirilmiştir.

Alanya’da gezip görmeniz için çok sayıda  doğal ve tarihi yer yanında pek çok turizm aktivitesi olduğu için  gezi planınızı oluşturmanız sizin geziye ayırdığınız süreye ve ilgi alanlarınıza yönelik olacaktır.Yakın olan yerlerden Antalya kaleiçi, Manavgat, Anamur, Side, Belek uzun süreli tatil planınız varsa gezip görebileceğiniz mesafede yerlerden.

Alanya-Belek arası 105 km, Alanya-Antalya arası 135 km, Alanya-Manavgat arası 59 km, Alanya-Side arası 65 km, Alanya-Anamur arası  127 km’dir.

Alanya her mevsimde gezebileceğiniz bir yer olsa da yaz mevsiminde deniz ve güneşten de yararlanabileceğiniz için en doğru zaman yaz mevsimi, gezip görebileceğiniz oldukça geniş bir alanda ve farklı özelliklerde çok sayıda yer olduğu için  şehir merkezinden çevreye doğru gezinize başlayabilirsiniz.

Alanya artan nüfusla ve turizm geliştikçe eski tarım alanlarınında ne yazık ki yapılaşmayla yok edilmesine rağmen güzel,korunabilmiş tarihi ve doğal güzellikleri görmek için ilçe merkezinde başladığınız geziyi antik kentlere  ve yaylalara,tekne turuyla ilginç mağaralara,müzelere, plajlara, eğlence mekanlarına ,hatta yakın ilçelere uzanacak şekilde sürdürmeniz mümkün.

Gezilecek Yerler

Alanya gezinize limanın yanındaki Kızılkule,Tersane ve Alanya Kalesi ile başlayabilirsiniz.

Kızılkule; Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1226 yılında, denizden gelebilecek saldırılardan limanı ve tersaneyi korumak için yaptırılmıştır. 33 metre yüksekliğindeki kuleye 85 basamaklı taş merdivenle çıkılıyor.Kule beş katlı olarak yapılmış.

Kulenin birinci katında yer alan Kızılkule Etnografya Müzesinde Alanya’ya özgü kilim,halı, yörük çadırı,giysiler,çeşitli aletler dokuma tezgahları gibi eserler sergileniyor .

Kulenin üstünde şehrin manzarasını gördükten sonra surlara geçebilirsiniz.

Tersane; Kızıl kule yanındaki surlardan yürüyerek veya denizden ulaşabileceğiniz  tersane 1228 yılında yapılmış,5 gözlü ve 56,5 metre genişliğinde olan tersane görülecek Selçuklu eserlerinden biridir.

Alanya Kalesi; Deniz seviyesinden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde 6,5 km uzunluğundaki surları olan kalenin 140 burcu, 83 kulesi var. Alaaddin Keykubad döneminde yapılan kale içinde su ihtiyacını karşılamak için yapılan 400 sarnıçtan bir bölümü halen sağlam durumda, kale içinde yerleşim halen var, eski Selçuklu ve Osmanlı mimari tarzındaki evlerin bir kısmı restore edilmiş  yarımadanın en yüksek yerinde iç kalede Alaaddin Keykubad’ın sarayının olduğu biliniyor. İç Kalede girişin ücretli olduğu müzede saray ve kilise kalıntıları, seyir terası, Adam atacağı da denilen bir uçurum kenarındaki  sarnıç görülebilir.Kale yamaçlarında ve yürüyerek 1 saat kadar süren kale yolunda restoran ve kafeteryalarda dinlenip yemek yiyebilirsiniz.

Yarımadayı çevreleyen surlar içinde  yer alan görebileceğiniz diğer yerler arasında  Kalenin kuzey yamaçlarında saray ve iç kaleyi korumak için yapılmış Ehmedek denilen orta kale, 231 yılında yapılmış fakat yıkılınca Kanuni sultan Süleyman’ ın tekrar yaptırdığı  Kale Camisi olarak ta bilinen akustik ve ahşap işçiliği ile dikkat çekici Süleymaniye Camisi, cami yakınındaki  çarşı veya han olarak yapılmış, 26 odalı, büyükçe bir bahçesi olan Bedesten, Alanya Kalesinin ilk kumandanı Akbeşe Sultanın 1230 yılında yaptırdığı iki odalı Akbeşe Sultan Mescidi  yer alıyor.

Darphane; İç kaleden bugün kullanılamaz durumdaki yol ile ulaşım olmayan  dik kayalıkların olduğu Cilvarda Burnu üzerindeki bir kilise ve manastır kalıntılarının bulunduğu yerdir.Denizden kayaların olduğu buruna gidilse de tırmanmak oldukça zor.

Merkezde Tophane Mahallesindeki Selçuklu eserlerinden minberindeki işlemeleriyle ünlü  1277 yılında yapılmış Andızlı Cami, Kale yolu üzerinde bir kaya üzerine yapılmış yapım tarihi bilinmeyen iki odalı ve kubbeli Sitti Zeynep Türbesi, çeşitli dönemlere ait eserlerin görülebileceği Alanya Arkeoloji Müzesi, 1935 yılında Atatürk’ün kaldığı üç katlı ve bahçeli Atatürk Müze Evi gezebileceğiniz başlıca yerler.

Alanya ilçe merkezi dışında ilginizi çekebilecek eserler arasında; Hıdrellez Kilisesi  Alanya’ya 10 km uzaklıkta Hacı Mehmetli köyü yakınlarındadır. Şarapsa Hanı Alanya-Antalya kara yolu üzerinde bir tepeye 13. yüzyılda yapılmış Selçuklu eserlerinden, burada restoran ve eğlence işletmesi bulunuyor.

Alara Han; Alanya’ya 37 km mesafedeki Han Alara Çayı kenarında  yapılmış bir kervansaray, oldukça büyük bir yapı, içinde mescit, çeşme, hamam olan handaki restoranda yemek yiyebilir, çayda yüzebilir ve piknik yapabilirsiniz.

Alara Handa konaklayan  kervanların güvenliğini sağlamak için 800 metre kadar ilerde yüksek bir tepe üzerindeki  Alara Kalesi oldukça bakımsız durumda,1232 yılında yapılmış kaledeki tüneller, cami, saray, hamam kalıntıları görülebilir.

Mağaralar
Doğa gezilerini seviyorsanız çok hoşunuza gidecek ilginç 3 deniz mağarasını mutlaka görmelisiniz. Alanya yarımadasının güneyindeki ilk deniz mağarası olan Korsanlar Mağarası’na tekne ile giriliyor,içindeki renkli kayaların görüntüsünü beğeneceksiniz.

Aşıklar Mağarası;Cilvarda Burnu’na doğru tekneyle kayalıklara yanaşıp tırmanarak çıkılan ve iki girişi olan mağara 75 metre uzunluktadır,mağarada eski dönemlerde korsanların esir kızları ve ganimetlerini sakladığı söyleniyor.

Fosforlu Mağara: Alanya yarımadasındaki deniz mağarası kayaların yapısı nedeniyle gece parıldayarak aydınlanması ile, gündüzleri gezi teknelerinin uğradığı yerlerdendir.

Alanya’da ilgi gören kara mağaralarının en yakın olanı ve ünlüsü astım hastalığına iyi gelen Damlataş Mağarasıdır.Dim Mağarası,Hasbahçe Mağarası,Kadı ini Mağarası,Gavur ini Mağarası oldukça büyük özellikleri ile ilginizi çekebilir.

Alanya gezinizde  gezebileceğiniz antik kentler koruma altında olup ücretsiz gezebilirsiniz,en yakın olanı Alanya’ya 12 km mesafedeki Hamaxia kenti Helenistik döneme ait,Syedra antik kenti  milattan önce 7. yüzyıl da kurulmuş, Alanya’ya 20 km mesafede,Leartes antik kenti Alanya’nın 25 km doğusunda ,Colybrassus  Alanya’ya 30 km mesafede Roma dönemine aittir.

Alanya Plajları
Alanya Plajları

Alanya’da denize girip güneşlenebileceğiniz plajların bazıları merkezde, denize girilebilen dönem oldukça uzun ve deniz gayet temiz, başlıca plajlar;Merkezdeki Kleopatra Plajı 2 km kumsalı ve kumuyla en ünlü plajdır.Keykubat plajı ve devamı sayılan Oba Plajları merkezde popüler plajlardandır.Damlataş,Fuğla,İncekum,Mahmutlar plajları merkez dışındaki plajlardır.

Alanya’da çeşitli sportif etkinliklerde yapabilirsiniz,yürüyüş,bisiklet gezileri, su sporları, voleybol için uygun pek çok yer var.Tekne turlarına katılarak veya yürüyerek araçla gidemeyeceğiniz yerleri görebilirsiniz.Çevredeki yaylalar ve  Dim Çayı ile Oba Çayı  hoş vakit geçirip piknik yapabileceğiniz yerler. Aromatik Cennet vadisi  görülmesi gereken turizm projelerinden biri,tamamlanmış bölümleriyle çok hoş, kokulu bitkiler, piknik ve yürüyüş alanlarıyla görülmeli,ilçeye yaklaşık 15 km mesafede Türkler beldesi yakınında, belde yeni yasaya göre mahalle olmuş.

Alanya’da yöresel yemekler, dünya mutfağı ve Türk mutfağına ait yemekler yanında fast food yiyecekler  servis eden çok sayıda mekan, konaklayabileceğiniz yüzlerce pansiyon ve otel olduğu için uygun gördüğünüz yerleri seçebilirsiniz.

Alanya’da çok sayıda hediyelik eşya satan yer var fakat su kabağından yapılan abajurlar,gece lambaları,ipekli dokumalar,turunç reçeli,patlıcan reçeli gibi ürünler alınabilir.

Alanya Fotoğrafları

Bir cevap yazın