Milas’ta Bir Yörük Köyü, Çomakdağ

Gezi Yazıları Vitrin

Yaklaşık 500 yıllık gelenek ve göreneklerin yaşatıldığı,Muğla’nın Milas ilçesi köylerinden Çomakdağ Köyü özgün yapısını koruyabilmiş, olağan günlük yaşamın kadınların kılık kıyafetinde, düğünlerinde, taş evlerin ilginç bacaları ve süslü ahşap kapılarında, mutfaklarında pişen yemeklerinde yüzlerce yıllık geçmişle bağların koparılmadan sürdürülebildiği ender yerlerden biri. Köy bir çok habere konu olmuş, fotograf turları ve kültürel turların rotaları arasına girmiş. Köye her mevsim yerli ve yabancı turist akın akın geliyor.

el işi ürünler

Çomakdağ Köyüne Ulaşım

Çomakdağ köyü Muğlaya 80 km, Milas ilçesine 14 km mesafede, Beşparmak dağları üzerinde bir dağ köyü, dar bir yoldan tırmanarak ulaşılan köyde meydanda büyük dut ağaçlarının gölgelediği köy kahvehanesinde dinlerek köy ile ilgili bilgileri çoğu orta yaş üzeri köy sakinlerinden aldıktan sonra köyü gezmeye başlayabilirsiniz.
mugla çomakdağ köyü

Çomakdağ Köyünde Yaşam

Köy girişinde bulunan bilgilendirme tabelasına göre Köy 500 yıl kadar önce Oğuz Türklerinin Onoklar boyu tarafından kurulmuş bir yörük köyü, 300 haneli köyde okur yazar oranı yüksek ve üniversite eğitimi görenlerin sayısıda oldukça fazla, köyde esas geçim kaynağı zeytincilik başta olmak üzere tarım ve hayvancılık, ipek böceği yetiştirilerek kıyafetleri için gerekli ipeği elde edip el tezgahlarında dokuma işini sürdürmeye çalışıyorlar.
Çomakdağ evleri
Az sayıda olduğunu göreceğiniz süslü ahşap kapıları ve tavanı olan, baca sayısı ile oda sayısı eşit olan evlerin bazı bacalarında yarım ay ve kartal başı figürü bulunuyor ve doğu yönünü gösteriyor. Köyde taş ustalarının azalması ve ekonomik nedenlerle beton ve kerpiç evlerin yaygınlaştığı anlatılıyor.
comakdagiyoreselkiyafet
Köyde yapacağınız gezide size rehberlik etmek istiyen çoçuklar bulunuyor ve köyü gezerken size köyle ilgili bazı bilgileri aktarıyorlar. Köyde gezip görebileceğiniz tarihi eser ve mimari değere sahip fazla birşey yok, yakın zamanda yapılmış bazı evlerin bacaları ve ahşap kapı ve pencerelerin ilginç motifli süslemeleri, merdiven dayanarak çıkılan eve giriş kapıları az sayıda kalmış evde görülebiliyor.
comakdag
Köyün içinde ipek kumaştan yapılmış ve rengarenk otantik kıyafetler giymiş kadın ve kız çoçukları, başlarındaki çemperi denen ipek örtüye taktıkları çiçeklerle görebiliyorsunuz. Köyü ziyaret edenlere kendi yaptıkları yöresel köy kıyafeti giydirilmiş bez bebekler, boncuk işlemeli bileklikler, yemeniler ve yetiştirdikleri ve topladıkları ürünleri satan kadınların kıyafetleri ve başlarına taktıkları mevsim çiçekleri mutlaka ilginizi çekecektir. Hatta bazı erkeklerinde gömlek ceplerine veya şapkalarına çiçek taktığınıda görebilirsiniz.
bez bebekler

Çomakdağ Köyü Düğün Eğlenceleri

Köyde asker uğurlama ve sünnet törenleri dışında asıl ilginç olan ise 4 gün sürdüğü söylenen geleneksel düğünler, düğünleri izlemeniz biraz şansa bağlı olsada, yaz mevsiminde tur şirketiyle ve gurub olarak giden turistler için paket program halinde 3-4 saatlik temsili düğün gösterisi düzenleniyor ve karşılığında belli bir ücret alınıyor.
çocuklar
Köyde düğüne davet için komşulara ve akrabalara Okuntu denilen havlu, gömlek, mendil, şapka, ayakkabı gibi hediyeler gönderiliyor damat evine bayrak asılması ile başlayan düğünün ilk günü misafirler için dibekte buğday dövülerek keşkek hazırlanırken erkekler zeybek oyunları oynuyor, akşam gelin evine nişan bohçası getirilerek, altın takılıyor. İkinci gün gelinin köyde gezdirildiği hamam gezmesi, gelin evinde kına gecesi yapılırken, damat evi ise oğlan dolandırması ile eğleniyor. Bazı düğünlerde eğlencelerin arasında güreşte yer alıyor.
Üçüncü gün şeker paralama ve gelin alma ritüeli gerçekleşiyor,damat ve yakınları bayrakla gelin evine giderek davul zurna eşliğinde aldıkları gelini at üzerinde köyde dolaştırıp damat evine getiriyor,eve girerken kapı eşiğine yağ ve bal sürülüyor, düğüne gelenlerde zeybek oyunları oynayarak eğleniyor.
Dördüncü gün duvak eğlencesi ile gelinin akrabalarına hediyeler verilip, damat evinde yenilen yemek ve eğlence ile düğün sona eriyor.
çomakdağ kadınları

Çomakdağ Köyü Konaklama Seçenekleri

Köyde otel veya pansiyon işletmesi olmadığı için bazı evlerde ve köy konağında sınırlı sayıda ziyaretçi ağırlanabiliyor. En yakın yer olan Milas’a giderek otel ve pansiyonlarda kalınabilir,restoran yok,fakat gözleme ve ayran gibi yiyecek ve içeçekler satılıyor, ünlü olan Çaykama tepsi böreği ise sipariş üzerine pişiriliyormuş. Çomakdağ Tanıtım Derneği’ne ve köy muhtarlığına önceden bilgi verip turlarla grup halinde gidenler için ise kişi sayısına göre yemek hazırlanıyor
Köyde yaşatılan gelenek ve göreneklerin bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayabilen Çomakdağ köyü’ne günü birlik bir gezi yaptıktan sonra çevrede benzer özellikler barındıran İkiztaş, Kızılağaç ve Ketendere köylerinide gezebilirsiniz.

3 thoughts on “Milas’ta Bir Yörük Köyü, Çomakdağ

Bir cevap yazın