Antalya Kemer Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Antalya’nın Kemer ilçesi tatil yapmak isteyenlerin hayal ettiği birçok aktiviteyi gerçekleştirebilecekleri gözde turizm merkezlerimizden biri, doğal plajları, mağaraları, antik kentleri, safari turları, eğlence hayatıyla güzel bir tatil için gerekli özelliklere sahip olan Kemer gezi planlarınızda yer alması gereken yerlerden biridir.

Antalya – Kemer arası yaklaşık 45 km olup, Antalya’dan düzenli olarak minibüslerle ulaşım imkanı var, Antalya Hava alanına uzaklığı ise 59 km, ayrıca deniz yolu ile de kemere gidilebilir.

Kemer’in Eski köy olan adı köy halkının dağlardan gelen sellerden korunmak amacıyla yaptıkları taş duvardan dolayı Kemer köyü adı verilmiş,Turizm sayesinde önceleri karayolu ile ulaşım olmayan Kemer önemli bir turizm merkezi haline gelmiş.

Gezilecek yerler
Kemer ilçe merkezi ve Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Aslanbucak, Kuzdere, Beycik,Göynük, Beldibi, Çıralı, doğal ve tarihi özellikleriyle ilçe turizminde önemli yere sahipler.

Kemer gezinizde tarihi ve doğal güzellikler sahip alanlar oldukça geniş bir alana yayıldığı için birkaç günlük bir tatilde gezip görmeniz gereken yerler arasında doğal güzelliklere sahip bazı yerlerde tarihi eserlerin bulunduğu alanları da görme fırsatı bulabileceksiniz.

Kemer plajları: Kemer ilçe merkezinde Belediye plajı, Ayışığı plajı ve Phaselis plajı yakın ve temiz plajlar, ayrıca yaklaşık 50 km mesafedeki Adrasan plajı, 35 km uzaklıktaki Çıralı ve Olimpos plajları, Göynük, Kiriş, Çamyuva, Beldibi, Tekirova plajlarıda bulunduklar çevrede yaşayanların ve turistlerin tercih ettikleri plajlar arasında yer alıyor.

Kemer 52 kilometrelik kıyı şeridindeki plajların hepsi genellikle ince kumlu veya az çakıl taşlı özellikte.

Göynük Kanyonu: Kemer’in önemli turizm beldesi Göynük’e yaklaşık 4 km mesafedeki kanyon girişinde yer alan tesislerde çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, dilerseniz yaklaşık 5 km uzunluğundaki parkuru olan kanyona rehber eşliğindeki turlarla veya bireysel olarak girebilirsiniz, kanyondaki göletler, küçük ve doğal havuzlar, şelaleler ve yemyeşil bir doğa eğlence ve adrenalin sevenler için farklı aktivitelerin de düzenlendiği görülmesi gereken yerlerden biri.

Beldibi Mağarası ve Molla deliği mağarası: Kemer’e 19 km uzaklıkta ve tarih öncesi çağlara ait yaşam izleri bulunan mağara kıyıya yakın, duvarlarında basit şekilde çizilmiş insan ve geyik resimleri görülüyor. Tahtalı dağının doğu yamaçlarındaki mağaraya ulaşmak için Tekirova’dan sonra yaklaşık 5 saat yürümek gerekiyor, mağaranın özellikleri tam olarak bilinmediği için belli bir mesafeye kadar gidilebilir, içinde gölet olduğu iddia ediliyor.

Phaselis: Tekirova’ya yaklaşık 2 km, Kemere 12 km mesafedeki antik kente karadan ve denizden ulaşılabilir.M.Ö 690 yılında Rodos adasından gelen kolonistlerin kurduğu liman kenti, Pers, Büyük İskender, Roma ve Bizans dönemlerinde önemini koruyan ve üç limanı olan bir kent olarak önemini korumuş, antik kentteki görülen kalıntılar genel olarak Roma ve Bizans dönemlerine ait, sütunlu liman caddesi, Agora, hamam, akrapol, Hadrian kapısı, agora gibi kalıntıların olduğu alan gezilerek, plajda denize girebilirsiniz, Antik kente giriş için ücret ödemeniz gerekiyor.

Çıralı: Kemerden Kumlucaya doğru gidilerek yaklaşık 28 km sonra ulaşılan Çıralı kavşağından sonra 7 km daha giderek ulaşabileceğiniz Çıralı Olimpos antik kentine ve küçük bir doğal gaz kaynağı olan Yanar taşı görebileceğiniz, plajında denize girip güneşlenebileceğiniz sakin ve huzurlu bir tatil beldesi. Konaklama alternatifleri arasında kamplarda var.

Olimpos: Antik Likya kenti Olimpos ortasından Akçay deresinin geçtiği,güzel bir kıyı şeridine sahip doğal güzelliklerin korunabildiği bir yer,sit alan olduğu için çevresinde ahşap ve bungolow tarzı tesislerde konaklama imkanı var. Çıralıya yürüme mesafesinde buradan Yanartaş’a yürüyerek gidiliyor,Kemer’e yaklaşık 38 km uzaklıkta yer alıyor.

Tahtalı Dağı: Kemer gezilerinin popüler duraklarında biri olan Tahtalı Dağına Olimpos’tan teleferik ile 10 dakikada çıkabilirsiniz.Yaz mevsiminde yarım saatte bir çıkılıyor, burada güzel bir manzara eşliğinde dinlenebilir, mevcut tesislerde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Üçoluk Yaylası: Kemere 37 km uzaklıktaki yayla kamp ve trekking sevenlerin gözde yerler arasında,1500 metre yükseklikteki yayla zengin bir bitki ve hayvan varlığına sahip, alt yapı hizmetlerinin olmadığı basit yayla evlerinin bulunduğu yaylada konaklama ve yemek ihtiyacı için çadır ve temel ihtiyaçlarınızı yanınıza almanız veya seyahat acentelerinin düzenlediği kamp ve trekking turlarına katılmanız gerekiyor.

Adrasan: Konaklama ve eğlence olanakları,temiz ve rüzgarlara karşı korunaklı koyu,doğal güzellikleriyle önemli tatil beldelerinden biri olan Adrasan, Kemer merkezine yaklaşık 51 km mesafede.

Çamyuva: Kemer ilçe merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktaki Çamyuva daha büyük tatil köyleri ile ve Olympos ve Phaselis gibi yerlere yakınlığıyla turizmin geliştiği bir tatil beldesi olarak dikkat çekiyor.
Kemer ilçe merkezinde bulunan Türkiz Marina yatlara verdiği hizmetler dışında, deniz sporları yapma, eğlence, alışveriş, konaklama imkanlarıyla bilinen bir işletme.

Folklorik Yörük Parkı ve Eko park: 1982 yılında kurulan park açık hava folklor müzesi şeklinde yörüklerin yaşam şeklini,kurulmuş çadırlarda yörük kıyafetleri giydirilmiş mankenlerle, aslına yakın şekilde görebileceğiniz bir yer.Kemer marinanın arkasında ormanlık bir alanda yer alıyor.

Kemer Tekirova’da yer alan Eko park 40 dönümlük bir alanda ülkemizde ve dünyada yok olma tehlikesi bulunan bitki ve sürüngenleri barındıran ve doğal hayatı korumayı amaçlayan bir yer olarak ziyaretçi çekiyor.

Konaklama
Kemer ilçesi ve turizm beldeleri yurt içi ve dışından çok sayıda turist ağırlama kapasitesine sahip,otel,pansiyon,tatil köyü,kamp alanları gibi çok sayıda işletme bulunuyor. Kemerde iklimin uygun olmasınedeniyle kış mevsiminde de otellerin büyük kısmı açık ve ilçede hayat oldukça hareketli.

Kemer merkez ve diğer tatil merkezlerinde çok sayıda disko,bar,gece kulübü,kafe bulunuyor ve canlı bir gece hayatı mevcut. Kemerde kaldığınız süre içinde otellerin düzenlediği aktiviteler dışında tekne turları, doğa yürüyüşleri,su sporları, dalış, bisiklet turları, kaldığınız yerden çevredeki diğer tatil beldelerine veya doğal ve tarihi yerlere geziler yapabilirsiniz.

Yemek ve Alışveriş
Kemerde Türk ve dünya mutfağına ait yemekler yanında fastfood yiyeceklerin, yöresel yemeklerin yapıldığı restoranlar var, deniz ürünleri, tatlısu balıkları(alabalık) yiyebileceğiniz restoranlar, gözleme satışı yapılan yerler de oldukça yaygın. Yöresel lezzetlerden bazıları Yörük kebabı, Göce çorbası, Kaburga dolması, Toros salatası, Tahinli patlıcan közlemesi, Mercimekli humus, Cevizli kabak tatlısı.

Alışveriş yapabileceğiniz her türlü mağaza ve dükkanda çok çeşitli ve farklı ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kemer Fotoğrafları

Rate this post

Bir cevap yazın