Kuşadası Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Aydın iline bağlı Kuşadası denizi, yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğası,tarihin bıraktığı izlerle Ege kıyılarının gözde turizm merkezleri arasında yer alıyor.

Kuşadası Aydın il merkezine 61 km uzaklıkta, hemen hemen her ilden Kuşadası’na otobüs seferleri düzenleniyor, en yakın hava alanı olan İzmir Adnan Menderes Hava alanına 95 km uzaklıkta olan ilçeye Deniz yolu ile de ulaşım mümkün. Özellikle yabancı turistler gemi yolculuğu ile gelmektedir.

Kuşadası eski tarihi geçmişinde Efes’e bağlı bir İyon kenti olarak Andız kulesi denen mevkide Pilavtepe yamaçlarına Neopolis adıyla kurulmuş, daha sonra bugünkü yerine taşınmış olan ilçe birçok medeniyete ev sahipliği yaptıktan sonra Osmanlı yönetimine giren ilçede antik dönemden Osmanlı devletine tarihi sürece ait eserlerin bir kısmı günümüze ulaşmıştır.

Ulaşım
Kuşadası-İzmir arası yaklaşık 98 km, Kuşadası-İstanbul arası 650 km, Kuşadası-Ankara arası 645 km, Aydın-Kuşadası arası yaklaşık 65 km uzaklıktadır.

İzmir, Bodrum ve Dalaman hava alanları kullanılarak ta Kuşadası’na gidilebilir.Türkiye’nin her yerinden otobüs firmalarıyla ulaşım mümkün olan Kuşadası’na kendi aracınızla gitmek isterseniz İstanbul’dan; Bursa-Balıkesir-Manisa-İzmir-Selçuk-Kuşadası yolu izlenebilir. Ankara’dan;Afyon-Denizli-Aydın-Kuşadası yolu ile veya Ankara-Uşak-Manisa-İzmir-Selçuk-Kuşadası yolu ile ulaşım sağlanıyor.

Kuşadası daha çok yabancı turistlerin geldiği limanı ile ve uluslararası nitelikteki yat limanı ile de ziyaretçilerini ağırlıyor. Yaz mevsimi boyunca Yunanistan’a ait Samos Adasına karşılıklı günübirlik feribot seferleri düzenleniyor.
Kusadasi-Port
Kuşadası gezilip görülmesi, gereken yerleri oldukça fazla olan bir ilçemiz, ilgi alanlarınıza ve tatil için ayırdığınız zamana göre bir gezi planlamasıyla gezerek daha fazla yer görerek güzel bir tatil ve gezi yapabilirsiniz.

Plajlar
Kuşadası 20 kilometreyi aşan kumsallarıyla şehir merkezi ve yakınlarında denize girebileceğiniz çok sayıda plajın bulunduğu tatil merkezlerimizden biri, şehir merkezinde denize girip güneşlenebilir veya şehir içi minibüslerle yada aracınızla ücretli veya ücretsiz plajlardan birine gidebilirsiniz.

Şehir merkezinde en yakın plaj Halk plajı çevredeki otel ve pansiyonlarda kalanların denize girebildiği plajın bir bölümü engelli vatandaşlarımız için düzenlenmiş, plajda duş, wc, şemsiye, şezlong gibi hizmetler veriliyor.
kusadasi kadınlar plajı
Kadınlar Plajı şehir merkezine 4 km mesafedeki plaja minibüslerle veya yürüyerek gidilebilir.Yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği plaj oldukça popüler ve ücretsiz, sadece şezlong veya şemsiye kiralamak isterseniz ücret ödeniyor. Kadınlar plajı yakınında Kumlu plajı küçük bir koyda yer alıyor. Ayrıca popüler diğer plajlar arasında Kuştur Plajı, Pamucak plajı, Uzun Plaj, Yılancı Burnu, Güvercin Adadaki Papaz Hamamı plajı, milli park alanındaki Kalamaki Plajı, Davutlar sahilindeki Sevgi plajı, Kuştur Tatil köyü ile Tusan otel arasındaki oldukça sakin ve daha az kalabalık olan Pigale Plajı sayılabilir.
kuşadası
Kuşadası ilçe merkezinde kıyı boyunca yer alan cafe ve restoranlar, Kale içi ve Barlar sokağındaki eğlence mekanları, marina çevresindeki restoranlar, merkezdeki otel ve pansiyonlar, alışveriş yapabileceğiniz mağazalar yürüme mesafesinde, aynı zamanda şehir merkezindeki tarihi yapılar gezilebilir.
barlar_sokagi
Kuşadası gezinizde şehrin surlar içinde kalan en eski mahalleleri olan Dağ Mahallesi ve Camikebir Mahhalesi’nde korunabilmiş eski evleri, eski şehri çevreleyen surların günümüze ulaşabilen giriş kapısını, sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kaleiçi Cami ve otel olarak hizmet veren Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı‘nı, Kuşadası-Davutlar yolu arasında yer alan Kadı kalesi gezinizde yer alabilecek yerler arasında sayılabilir.
öküz mehmetpaşa kervansarayı
Şehrin simgesi durumunda olan hatta şehrin isim kaynağı olan Güvercinada’sı karaya mendirekle bağlanmış olup, Bizanslılar döneminde yapılmış bir kale bulunan adada cafe, restoran ve plajlar da bulunuyor.

Çamlimanı mevkiinde her yaştan kişinin eğlendiği yerler arasında giriş ücretli olan Adaland Aguapark su parkının dünyanın en iyi 10 su parkı arasında olduğu belirtiliyor.
adaland
CamiAtik mahallesindeki Çalı kuşu Evi(Çalı kuşu romanı kahramanı Feride öğretmenin kaldığı ev), İbramaki sanat ve kültür evi, Urgancı su kemeri gezi planınız içinde yer alabilir.

Vaktiniz varsa ve ilgi duyuyorsanız Pygele, Priene Antik kenti, Neopolis, Miletus Antik kentlerini gezmek için zaman ayırabilirsiniz.
tekne turu
Kuşadası’nı çevresiyle birlikte denizden görmek ve mola verilen yerlerde çevreyi tanımak için günlük tekne turlarına katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Davutlar Beldesi(Davutlar Mahallesi); Kuşadası’na 17 km uzaklıktaki Davutlar beldesi Radon Termal Kaplıcası, plajları ile Kurşunlu Manastırı ve Fındıklı Kalesi gezilebilir.

Güzelçamlı Beldesi (Güzelçamlı Mahallesi); Kuşadası’na 25 km uzaklıktaki belde 30 kilometreyi bulan kıyıları ve koylarında yüzme dışında sörf, yelken, balık avcılığı, tekne turları gibi aktiviteleri yapabileceğiniz, kültürel ve doğal dokunun korunabildiği turizm alanlarından biri. Güzelçamlı içmelerinin mide bağırsak rahatsızlıklarında faydalı olduğu söyleniyor. Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı en çok ziyaret edilen yerleri arasında, parkta yürüyüş yapılan kanyon ve koylar, mağaralar ilgi görüyor.
milli park
Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
Kuşadası’ndan minibüslerle ulaşılabilen Milli parka giriş Güzelçamlı tarafından yapılıyor ve ücretli, 11.000 Hektarlık alandaki parkın halka açık olan koyları; İçmeler Koyu parkın girişinden sonra en yakın ve denize girilebilen koy, Aydınlık, Kalamaki, Karasu koyları diğer koylar, Karasu koyundan daha ileri gidilemiyor. Milli parkın girişinden sonra mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Zeus Mağarası, girişten sonra solda 200 metre kadar yürüdükten sonra görebileceğiniz mağara içinde doğal bir havuz oluşmuş, tatlı ve tuzlu suyun karıştığı mağara yaklaşık 15 metre derinliğe sahip, mitolojide Zeus’un kardeşi Posedion’un zalimliğinden ve öfkesinden kurtulmak için bu mağaraya sığındığı anlatılıyor. Mağarada yüzerek serinleyebilirsiniz.

Aydınlık Koyu ile Kalamaki Koyu arasından girilen ve doğa sevenlerin her mevsimde yürüyüş parkurları arasında yer alan Kanyon ilgi duyanların gezebileceği doğa harikası yerlerden.

Yemek, Alışveriş ve Konaklama: Kuşadası’nda Dünya mutfağı ve Türk mutfağına ait çok çeşitli yemekler yiyebileceğiniz yerler arasında Kuşadası’nın zeytinyağlı yemekleri, balık ve mezelerini yiyebileceğiniz yerlerde var. Kuşadası’nın tanınan lezzetleri arasında Kedirgen kavurması, Paşa böreği, yuvarlama, Keşkek, Acılı güveç, Çingene pilavı, Çullama, İç baklalı enginar sayılabilir.
kusadasi balıkcılar_meydanı
Alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza ,alışveriş merkezi olsa da hediye olarak yöresel hediye bulmak oldukça zor, farklı çok çeşitli ürünlerden seçim yapabilirsiniz.

Kuşadası ilçe merkezi ve plajların bulunduğu tüm yerlerde her türlü bütçeye hitap eden çok sayıda işletme arasından size uygun bir konaklama işletmesi bulabilirsiniz.

Ayrıca Kamp alanları da farklı gezi ve konaklama alternatifi arayanlar için uygun olabilecek yerler arasındadır.

Bir cevap yazın