Heybeliada Resimleri

İstanbul-Heybeliada Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

İstanbul‘da yaşayıp bu büyük şehrin kalabalığından,karmaşasından,gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler yanında İstanbul’a gezmek için gelenlerinde yeşili,temiz denizi görebileceği huzur dolu, sakin bir ortamda güzel bir gün geçirebilecekleri sayılı yerlerden biride Heybeliada‘dır.

Prens Adaları olarak bilinen yerleşime açık 5 adanın en yeşili Heybeliada’ya keyifli bir deniz yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Kabataş’tan yaklaşık 1 saatte ulaşılıyor,ayrıca Bostancı, Kadıköy ve Kartal’dan vapur ile ulaşabilirsiniz, yaz ve kış mevsimlerindeki tarifeler farklı olduğu için bilgi almalısınız.
Eski adı Halki adını çıkarılan bakır madeninden, bugün kullanılan Heybeliada adını ise uzaktan bakılınca heybeye benzer şeklinden almış.

Adanın eni 2700 metre,boyu 1200 metre yani fazla büyük değil, ortalama 2 saatte adanın birçok yerini keşfedebilirsiniz, ama arazi genelde engebeli en yükseği 136 metre olan 4 tepe var, adada taşıt trafiği yok, ulaşım faytonlar ve bisikletle sağlanıyor, yürüyerekte dolaşabilirsiniz ama günlük kiralayacağınız bisikletle, özellikle faytonla yapacağınız gezinti sizin için güzel bir anı olacaktır.
Ada her mevsimde güzel olsa da ilkbaharda ve yaz mevsiminde cıvıl cıvıl, güzel bir havada yapacağınız yolculuktan sonra Heybeliada iskelesi’nde inince sağda sahilde restoran ve kafeler, hemen sol tarafta eski Deniz Lisesi ve ek binaları yer alıyor.

Deniz Lisesi; eski adıyla Mektebi Bahriye  şimdi Deniz Lisesi olarak kullanılan bina iki kulesi ile dikkat çekiyor. Yakın bir parkta, biz Heybelide her gece mehtaba çıkardık şarkısını duyduğunuz  bestekar Yesari Asım Ersoy’un  heykeli yer alıyor.

1917 tarihli mermer çeşme, fayton durağı yakınındaki Ayyıldız caddesindeki İliasko ikiz evleri, ikiz evlerin karşısında eski Rum ilkokulu, Refah Şehitleri Caddesi üzerindeki 3 katlı bahçeli İsmet İnönü Evi ve Müzesi görülmesi gereken yerlerden, İnönü Müzesinde 1937 yılında Atatürk’ün  hediye olarak aldığı mobilyalar, yanısıra çeşitli anı eşyaları ve resimler görülebilir, bahçesinde yaz mevsiminde kültürel etkinliklerin yapıldığı müze pazartesi günleri dışında her gün açık ve ücretsiz, Mavromatis Köşkü olarakta biliniyor.

Refah şehitler caddesi üzerinde yer alan adanın en eski oteli Merit Halki Palace Otel ve köşklerin önünden hayranlıkla ilerlerken yakında Demirtaş sokakta ünlü roman yazarlarımızdan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın müze evini görmelisiniz.

Adanın merkezi önemli eserlerinden biri de denizcilerin koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Nikola  adına 1857 yılında yapılmış Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi (Ayios Nikolaos) görülebilir kolaylıkla bulabileceğiniz bir konumda.

Adanın en güzel yerlerinden biride Değirmen Burnu eski bir değirmen kalıntısı, piknik alanı ve plajın olduğu alana giriş ücretli, fakat oldukça güzel bir yer, manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Heybeliada’nın en bilinen binalarından biride 1924 yılında Atatürk’ün emriyle açılmış, Heybeliada Sanatoryumu ülkemizin ilk verem hastanesi olarak açıldıktan sonra 2005 yılında kapatılmış, Çam koyuna bakan tepenin üzerindeki sanatoryum yolu çevresinde yüksekçe bir falez üzerinde Uçurum Kilisesi olarakta bilinen  Aya Yorgi Manastırı , manastırın önündeki yol  yakınında 1868 yılında İngiltere’nin Gemlik konsolosunun ölen eşi için yaptırılan melek heykeli ve kubbesiyle dikkat çeken Süslü Mezar görülmesi gereken yerlerdendir.

Adada ilginç adıyla ziyaretçi çeken Terk-i Dünya Manastırı, diğer adıyla Aya Spridon Manastırı,genç yaşta adaya gelip ıssız bir kulübeye yerleşen, hayırsever  bir keşiş olan Aya Spridon’un ölümünden sonra  Çam limanının yerleşim olmayan bir burun kesiminde yapılmış.

Adını sıkça duyduğumuz simge yapılardan biri hatta en bilineni olan Heybeliada Ruhban Okulu adanın yüksek yerlerinden Ümit Tepesi üzerinde kurulmuş, Aya Triada Manastırı olarak bilinen manastırda 1844 yılında din eğitimi başlayınca zamanla ek binalarla 1971 yılında kapatılıncaya kadar din adamı yetiştiren  bir okul olmuş, öğrencisi olmayan özel Rum Erkek lisesi  halen açık olarak görünüyor. Ruhban okuluna ziyaret için önceden izin almak gerekiyor.

Askeri alan içerisinde yer alan iki kilisenin daha olduğunu belirtelim, bunların dışında adada bir cami ve bir sinagog bulunuyor, fakat belirgin bir mimari özellikleri yok.

Heybeliada Çam limanı Koyu piknik yapıp, denize girmek için uygun olan koy adanın arka tarafında yer alıyor, Alman koyu ve biraz yokuş ve iniş sonunda ulaşılabilecek Akvaryum plajı, Kablo plajı, Asaf aile plajı  denize girebileceğiniz ve gezinti yapabileceğiniz diğer yerler.

Adada popüler gezi şekli  fayton kiralayarak küçük tur veya daha kapsamlı büyük tur gezileri, Adalar Belediyesi fiyat tarifesi ödenerek hoş bir gezi yapabilirsiniz. Büyük tur adanın görülmesi gereken yerlerini daha kapsamlı gezmeniz için daha iyi bir seçenek, bisiklet ile de gezebilirsiniz.

Adada çok sayıda balık lokantası, pastane, kafe olduğu için farklı lezzetleri deneyebilirsiniz.Ponçik denilen bir tür marmelatlı hamur tatlısı ve meyveli kekler ve boyoz, sakızlı dondurma gayet güzel, tadına bakmalısınız.

Heybeli ada gezinizde konaklamak isterseniz pansiyon ve otellerden seçiminizi yapabilirsiniz. Prenset, Selanikli, Özdemir Pansiyonları ve Halki Palas Oteli, Perili Köşk Butik Otel, L’isola Guesthouse gözümüze çarpan konaklama alternatiflerinden bazıları…

Heybeliada Fotoğrafları

İstanbul-Heybeliada Rehberi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın