Kayak Sporu İçin Gerekli Kıyafetler

Seyahat Çantası

Kış mevsiminde bazen hayaller kurmamıza neden olan bazen basında, televizyonlarda özenç duyarak izlediğimiz karla kaplı yükseklerde neşe ile kayak yapanlar, snowboardcılar acaba hangi kıyafetleri giyiyor, kıyafetler pahalı mı ve nasıl olmalı diye merak edenler için bazı bilgileri paylaşalım.

Kayak kıyafeti sporun yapıldığı doğal şartlar dikkate alınarak soğuğu ve suyu geçirmeyen, nefes alan materyallerden seçilmiş olması gerekiyor, kayak kıyafetlerinde de ileri teknoloji kullanımıyla üretilen ürünler arasında mp3’lü ceketler, gpsli kasklar, reflektörlü ve fosforlu çocuk kıyafetleri gibi ürün çeşitleri yanında ünlü markalara ait oldukça yüksek fiyatlar ve makul fiyatlar arasında seçim yapmanız gerekiyor.

Tatilinizin ve kayak keyfinizin sorunsuz olması için alacağınız kıyafetlerde doğru seçim yapılması, yaralanmaları, soğuk algınlığını, ciddi rahatsızlıkları önlemek açısından gerekli.

İlk kez kayak yapacaklar için ileri teknoloji ürünleri olan kıyafet ve aksesuarları almak yerine kayak merkezlerinden kiralamak daha doğru olacaktır.

İlk kez bu sporu yapacaksanız kayak kıyafetlerinizi önceden alarak kayak merkezine gitmeniz halinde olası sorunlarda değiştirme ve iade konusunda sorun yaşanabileceğini de dikkate almalı.

Kıyafetler

Kayak montu: Rüzgar ve kar geçirmeyecek, nefes alma ve sıcak tutma oranı yüksek montlar seçilmelidir.

Kayak ve snowboard pantolonu:hareketlerinizi kısıtlamayacak esneklikte, fazla uzun veya dar olmayan, rüzgar ve kardan koruyacak kumaşla üretilmiş pantolon seçilmelidir.

pr_01_3533_max

Termal içlik: Pamuklu içlikler terlendiğinde ıslanır ve üzerimizdeki kıyafetlere rağmen hastalanma riski artar, esnek yapılı ve üzerinize tam oturan içlikler, teri uzaklaştırması ve çabuk kuruması nedeniyle ısı kaybını önlediği için tercih edilir.Alt ve üst olarak alınabilir.

indir

Gözlük: Hava iyide olsa mutlaka gözlüğünüz olmalı, UV ışınları kapalı havada da kardan yansıyarak gözleri etkileyeceği için uva/uvb özelliğinin olması ve kırılmaz malzemeden çabuk buharlaşmayan bir gözlük seçilmelidir.

jpg

Kayak çorabı: Özel dokunmuş,bot içinde toplanmayan ve sıkmayan termo çoraplar alınmalıdır ve sadece bir çift çorap giyilmelidir.

images (1)
Snowboard/kayak Kaskı: özellikle çocukların kayak öğrenirken ve sonrasında kask takmaları önerilir, yetişkinlerinde kayak sırasında düşme ihtimaline karşı koruyucu olarak kask takmaları iyi olur.Kask takmadan önce yün başlık takılması daha iyi olacaktır.

Atkı: Kar ve soğuğun montumuz dan girmesini önlemek, boynumuzu soğuktan korumak için boru atkılar daha uygundur.

Sırt ve bel çantası: sudan etkilenmeyecek çantalara yanımızda bulunacak su,krem, atıştırmalık yiyecekler ve ufak eşyalar için kullanılabilir, montumuz un cepleri kullanılabilse de düşme ve kaybolma riski dikkate alınmalı.

images (2)
Eldiven: Elimize tam oturan ve ıslanmayan eldiven olmalıdır.

Bunların dışında güneşten koruyucu krem ve dudak nemlendirici, diz ve bilek koruyucuları, yün başlık gerekli olan diğer şeyler arasında sayılır.

Kayak kıyafetlerinizi çok sevdiğiniz bir spor için uzun süre kullanmak amacıyla alıyorsanız kaliteli markalardan oldukça yüksek fiyatlar ödeyerek edinebilir, çok sık kayak yapmıyorsanız daha uygun fiyatlı markalar arasında araştırma yaparak kıyafetlerinizi alabilir veya kayak merkezlerinden kiralayabilirsiniz.

Kayak Sporu İçin Gerekli Kıyafetler
5 (100%) 2 votes

Bir cevap yazın