Foça Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Ege bölgesinde Eski Foça ve Yeni Foça olarak bilinse de aslında tek bir Foça var, sadece eski ve yeni olarak iki bölüme ayrılmış ve arada 22 kilometrelik bir sahil yolu var.

izmir ilimizin güzel sahil ilçelerinden Foça(Phokaia) Antik dönemde bir İonya yerleşimi olarak adını çevresindeki denizlerde yaşayan foklardan almış, Yeni Foça olarak adlandırılan bölüm adı yeni olsa da Cenevizliler tarafından 1275 yılında kurulmuş. Foça’da Persler, Büyük İskender, Seleukoslar, Bergama Krallığı, Roma, Bizans yönetimlerinin ardından Anadolu Türk beyliklerinden Çaka beyliği,daha sonra Saruhanooğulları Beyliği yönetiminde kalmış.1455 yılında Fatih Sultan Mehmet Foçayı Osmanlı yönetimine bağlamış.Bir süre Yunan işgalinde kalan şehir 11 eylül 1922 de işgalden kurtarılmış.

Foça’ya Ulaşım
Kendi aracınız ile gidecekseniz İzmir-Çanakkale yolunun 39.kilometresinde trafik ışıkları bulunan kavşaktan sola dönerek 26 km sonra Foça’ya (Eski Foça) ulaşabilirsiniz.

İzmir-Çanakkale yolunun 46. kilometresinden sola döndüğünüzde ise 14 km sonra Yeni Foça’ya ulaşılıyor.
Çanakkale-İzmir yönünden gidecek olanlar ise Aliağa ilçesini geçtikten sonra sağ taraftaki tabelaları takip ederek Yeni Foça’ya veya 7 km sonra yine sağ taraftaki tabela takip edilerek Eski Foça’ya gidebilir.
Eski ve Yeni Foça arasında düzenli olarak çalışan minibüsler bulunuyor.Otobüs ile gitmek isteyenler İzmir otogarında indikten sonra Foça otobüslerine binerek gidebilir.

Foça’da Gezebileceğiniz yerler
Foça doğal güzellikleri yanında tarihi eserleriyle de korunabilmiş Ege şehirlerinden biri, soyu tükenme tehlikesi bulunan fokları, tertemiz denizi, eski taş evleri, adaları ve siren kayalıklarıyla yerli ve yabancı turistlerin gezi adresleri arasında yer alıyor.

Dilden dile dolaşan bir efsane Foça’da bulunan fakat nerede olduğu bilinmeyen bir kara taşın olduğu ve bu taşın üzerine basanın buradan ayrılmak istemediği anlatılıyor.

Eski Foça ya gelirken Bağarası beldesinden sonra Foçaya yokuş ve biraz virajlı bir yolla giderken yokuşun bitiminde harika bir manzara göreceksiniz ,adalar, koylar ve şehri buradan seyredip güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
Aynı yoldan aşağıya doğru inerken yolun sol tarafında Top Dağı üzerinde 3 eski yel değirmeni görülmektedir.Foça’ya girdikten sonra ilçe merkezinde dar sokaklarda tarih taş evlerin arasında gezerek
sahil boyunca yer alan çay bahçeleri restoran ve kafelerde dinlenebilir,yemek yiyebilirsiniz.
Büyük deniz ve Küçük deniz koyları boyunca Foça’nın her yerinde deniz soğuk ve temiz, kıy boyunda denize girilebilen birçok yer var.

Foça şehri çevreleyen surların içinde ve eski kent kalıntıları üzerinde kurulduğu için tarihi yerler şehir merkezinde ve çevresinde mutlaka dikkatinizi çekecektir.

Şehrin ana tanrıçası Athena adına yapılan tapınak kalıntısı, Dış kale, Beş kapılar kalesi, Anadolu’daki en eski tiyatro olarak kabul edilen Antik tiyatro kalıntıları, Kybele tapınağı, Çan tepesi yakınlarındaki Şeytan Hamamı adı verilmiş kaya mezar, Foça yolu kenarında Pers dönemine ait Taş ev olarak bilinen anıt mezar, Eski Foça ile Yeni Foça arasında yer alan Phokaia Antik Kenti, Su kemeri Osmanlı dönemi öncesi eserler.

Osmanlı dönemine ait eserler olarak günümüze ulaşan tarihi evler dışında Fatih Camii, Kayalar Camii, Hafız Süleyman Mescidi, mezar taşlarından 16. yüzyıl ve 19. yüzyıl arasında mezar yeri olarak kullanıldığı bilinen mezarlıkta bitki motifleri bulunan mezar taşlarıyla Osmanlı mezarlığı görülebilir.

Foça’da üzerinde yerleşim olmayan 6 küçük ada bulunuyor.Orak, İncir, Kartdere, Fener, Hayırsız, Metelik adalarından sadece İncir adası piknik ve plaj alanı olarak kullanılıyor.

Siren Kayalıkları
Orak adasının batısında milyonlarca yılda oluşan kayalıklar rüzgarda siren sesine benzer bir ses çıkmasına yol açtığı söyleniyor, kayalıkların bulunduğu yer fokları yaşam alanı olduğu için kayalıklara çıkmak ve burada denize girmek yasaklanmış, tekne turlarına katılarak veya tekne kiralayarak karaya çıkmadan görebilirsiniz.Zaman zaman diğer adaların çevresindede görüldüğü söylenen fokların sayısının ise 100 civarında olduğu sanılıyor.

Siren Kayalıkları Homeros’un Odysseia destanında;kayalıklarda çok güzel yüzlü, kuş vücutlu ve kanatlı Siren adlı yaratıkların çıkardıkları esrarengiz sesler duyan gemicilerin oradan ayrılamadıkları ve orada öldükleri anlatılır.Kral Odysseia’nın Troya savaşı sonrası tanrıların verdiği izinle ülkesine 12 gemiyle dönerken kayalıkların bulunduğu yerden geçerken Sirenlerin sesine kapılmamak için adamlarının kulaklarını bal mumuyla tıkattığı, burada kalma emri vermemek için kendi ağzını süngerle kapatıp kendini bağlattığı böylece ülkesine dönebildiği anlatılmakta.
Fener burnundaki Karakum plajı ve şehir merkezindeki kıyı dışında Eski Foça ile Yeni Foça arasındaki koylarda denize girebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Sazlıca plajı yolun 7. kilometresinde gayet güzel yerlerden biri, burada çadır veya karavan ile kamp yapabilir veya günübirlik dinlenip denize girebilirsiniz.

Kozbeyli köyü Foça gezinizde görmeniz gereken yerlerden, bozulmamış tarihi dokusu, ünlü dibek kahvesi ile bu otantik köy Yeni Foça’ya 9 km uzaklıkta ve Foça’ya gidenlerin uğradığı bir yer.

Yeni Foça
Foça belediyesine bağlı 4 mahalleden oluşan Yeni Foça adındaki yeni kelimesinin aksine eski bir yerleşim Roma, Bizans, Ceneviz,Saruhan oğulları ve Osmanlı dönemine ait izleri taşıyan bir geçmişe sahip, eski Türk ve Rum evlerinin bulunduğu Yeni Foça’da günümüze ulaşan kale kalıntıları, toprak damlı kule evler, iki adet yel değirmeni, kiliseden camiye çevrilen Fatih cami,eski Rum okulu, Osmanlı ve Rum mezarlıkları tarihi geçmişten günümüze ulaşabilenler,Griffon Butik otel şehir içindeki eski bir yağ fabrikası restore edilerek güzel bir otel haline getirilmiş,la Petra otel 1870 yılında yapılmış bir bina restore edilmiş ve otel olarak kullanılıyor.Tatil köyleri, plajlar ve koylarıyla,Sörf ve dalış sporları yapma imkanlarıyla Foça kadar canlı bir turizm merkezi.

Yemek,Alışveriş, Konaklama
Foça’da Ege mutfağına ait yemekler ve deniz ürünleri ,mezeler arasında mevsime bağlı olarak bulunan ot yemekleri ve salataları yenilebilir.Özellikle sarımsaklı yoğurtla sunulan balık, tuzda pişirilen balık, enginar dolması, kalamar dolması, ilginizi çekebilir.Çeşitli gözleme türlerinin yenebildiği Emine Bacının Yeri oldukça ünlü, bir başka ünlü yerde Kozbeyli köyünde Şakir’in Dibek Kahvesi, Zeytinli Bahçe kahvaltı ve organik gıda için tercih edilen yerlerden biri. Foça’da meydanda dükkan ve tezgahlarda çeşitli ihtiyaçlarınız için alışveriş yapabilir, bazı hediyeler alabilirsiniz, Foça’da semt pazarı dünyaca ünlü burada satılan doğal ürünlerden alabilirsiniz.

Foça’da her bütçeye uygun pansiyon ,otel ve butik oteller bulunuyor, pansiyon ve butik otellerin bir kısmı eski binaların restore edilmesiyle otel ve pansiyon olarak hizmet veren yerler, fiyatlar uygun ,fakat önceden bilgi alarak rezervasyon yaptırmalısınız.

Foça Fotoğrafları

Bir cevap yazın