İzmir Seferihisar Rehberi

Seyahat Rehberi

İzmir’in Seferihisar ilçesi topraklarının en eski yerleşimi Antik Teos kenti M.Ö 2000 Yıllarında kurulmuş,4000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan ilçede Lebedos ve Teos antik kentleri ,tümülüsler(mezar yada mezarlık içeren toprak yığılarak oluşturulan tepecik) Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait camiler,hamam ve medreseler dışında çok sayıda arkelojik kalıntı var.

Ulaşım
Seferihisar’a kara ve hava yolu ile ulaşabilirsiniz.Hava yolu ile İzmir Adnan Menderes  Hava alanına geldikten sonra 45 km’lik bir yolculukla Seferihisar’a ulaşabilirsiniz.Kara yolu ile kendi aracınız veya otobüs firmaları ile yolculuk yapacaksanız ,bazı şehirlere uzaklığı:İzmir’e 45 km,İstanbul’a yaklaşık  610 km,Bursa’ya yaklaşık 375 km,Kocaeli’ne yaklaşık 520 km,Ankara’ya yaklaşık 640 km,Adana’ya yaklaşık 950 km,Diyarbakır’a yaklaşık 1473 km’dir.

Gezilecek yerler,Yapılması gerekenler
Denizi,tarihi dokusu,mimari dokusu,cana yakın insanlarıyla ülkemizdeki  huzur , mutluluk ,eğlence isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Aynı zamanda Seferihisar  Uluslararası Cittaslow Birliğine üye olmuş ilk kentimizdir.2009 yılında sakin şehir olarak kabul edilen Seferihisar ilçe merkezinin denize uzaklığı 5km olsada ilçe 60 km’ lik kıyı şeridine sahip,kıyı boyunca ;Akarca,Azmak,Küçük Azmak,Küçük Ak kum,Büyük Ak kum,Ekmeksiz,Bahadır,Çıfıt kalesi,Doğanbey-Payamlı,İpek kum,Ürkmez plajları yer alıyor.

Özellikle Akkum kıyıları rüzgar sörfü için uygun, ormanlar ve kıyı şeridinin birleştiği  alalarda piknik yapabilirsiniz.Özellikle Teos-Çamlık orman içi dinlenme ve piknik alanı,Ekmeksiz orman içi piknik alanı,Orhanlı köyü piknik alanı,İhsaniye köyü piknik alanı hoşça vakit geçirip huzurlu bir ortamda  dinlenebileceğiniz yerler,dilerseniz çadır kamp alanlarında doğayla baş başa kalabilirsiniz.

Termal su kaynakları oldukça güzel, fakat yeterli tesis yok,Sığacık kalesi,Teos antik kenti,lebedos antik kenti, Karakoç kaplıcası,görülmesi gereken yerler arasında.

Ulamış Mahallesi ve Doğanbey köyü kadın emeği evleri
Cittasslow kriterleri doğrultusunda Seferhisar Belediyesi tarafından açılan evlerde verilen eğitimle kadınlar yerel ürünlerin üretimini ve  satışını yapıyor.Ulamış Kadın Emeği Evi’nde kaneviçe,çanta ,fular,tarhana,karahan macunu,incir ve turunç reçeli,sabun üretimi ve satışı;Doğanbeyde ise çanta,önlük ,file,tarhana ,erişte üretimi ve satışı yapılıyor,ürünler Sığacık pazarındanda alınabiliyor.Pazarlarda naylon poşet yerine file ve kese kağıdı kulanımının yaygınlığı dikkat çekiyor.

Akarca,temiz denizi ile yaz aylarında yoğun ilgi gören mavi bayraklı plajdır.

Ulamış Azmak koyu,ilçe merkezine 6 km mesafedeki koy ve plajı gezi teknelerinin uğrak yerlerinden,ayrıca serbest dalış yapanların ve zıpkınla balık avlayanların uğrak yerlerinden biridir.Restorasyon gerektiren antik hamam kalıntısı ve şehitlik gezilebilir.

Sığacık,Sakin yaşamın en çok izlenebildiği yerlerden Sığacık aslında Seferihisar’ın doğal bir liman özelliğindeki mahallesi;antik Teos kenti kalıntıları ve doğal güzellikleri, Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı kalesi ve bu kale içerisindeki özgün konutlarıyla,balıkçı lokantalarıyla,cafeleriyle görülmesi gereken yerlerden biri.Sadece Seferihisar’da üretilen ürünlerin kale içindeki evlerin önünde her pazar günü kurulan üretici pazarında satıldığını belirtelim.Kale içinde’ki  kültür ve sanat etkinlikleri de ilginizi çekebilir.

Sığacık’ta Akkum plajı küçük ve büyük Akkum olarak iki bölüm halinde,devamında Ekmeksiz plajı ve yakınında Teos antik kenti yer alıyor.Teos’ta Helenistik ve Roma dönemlerine ait kalıntıları görmek isterseniz Sığacık’a 1km mesafedeki alana ulaşmalısınız.

Teos Marina’da Tesis ve hizmetleriyle dikkat çekiyor.

Doğanbey, Seferihisar ilçe merkezine 20 km mesafedeki Doğanbey -payamlı 24 km’lik sahil şeridi,jeo termal kaynakları ve kaplıcalarıyla görülmesi gereken yerlerden(Cumalı ve Karakoç Kaplıcaları)Çıfıt kalesi ve eğer şanslıysanız koruma altındaki kum zambaklarıda görülebilir.

Ürkmez, Seferhisar’a 25 km mesafede denize girilebilecek doğa yürüyüşleri yapılabilecek ,antik Lebodos kentinin görülebileceği cennet köşelerimizden biri

Konaklama ve Yeme İçme
Seferihisar’da pansiyon, otel ve motellerde özellikle yaz mevsiminde önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Seferihisar gezinizde tadına bakmanız gereken yerel lezzetler;Ekmek dolması,Samsades,Armola peyniri,lok lok,Nohutlu mantı,Tatlı tarhana,Oğlak dolması,Mandalina tatlısı,Koruk suyu,Şerbet.

Önerebileceğimiz Sefertası lokantası yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz belediyenin öncülüğü ile açılmış güzel bir işletme,tabii birçok işletmede de yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz.

Seferihisar Fotoğrafları

Bir cevap yazın