Mudanya,Kumyaka ve Trilye Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Hafta sonu veya kısa tatil, gezi adreslerinizden biri kolay ulaşımı, tarihi ve doğal özelikleri ile  Bursa ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Mudanya olabilir. Mudanya’ya gitmişken artık Mudanya’nın mahalleleri haline getirilen Trilye ve küçük sahil köyü Kumyakayı’da gezinizle ilgili planlarınıza ekleyebilirsiniz.

Mudanya‘nın M.Ö 7.yüzyıla kadar uzanan tarihi geçmişinde bilinen ilk adı Myrlea iyonya’lı kolofonlular tarafından kurulmuş,birçok defa işgale uğrayan şehir Apemia,daha sonra Montania adını almış.1321 yılında Orhan bey tarafından Bizanslılardan alınarak Osmanlı topraklarına katılmış.Kurtuluş Savaşı yıllarında kısa süreli İngiliz işgali ardından Yunan işgaline uğrayan ilçe Yunanlıların yenilmesiyle işgalden kurtulunca savaşı sona erdiren Mudanya mütarekesi de burada imzalanmıştır.

Mudanya
Mudanya

Mudanya’ya kara veya deniz yolu kullanılarak ulaşım sağlanmakta olduğu için bulunduğunuz yeri dikkate alarak yapacağınız yolculuk için belirtelim.Bursa -Mudanya arası 30 km’dir ve yaklaşık 25-30 dakikada Mudanya’ya ulaşabilirsiniz .Araçsız veya araçlı gelişinize bağlı olarak denizyolu ulaşımında iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Araçsız İstanbul-Kabataş’tan Mudanya’ya Bursa Büyük Şehir Belediyesi Deniz Otobüsü seferleri ile 1 saat 50 dakikada gidebilirsiniz. http://budo.burulas.com.tr adresinden sefer ve tarife bilgileri alabilirsiniz.

Aracınızla gitmek isterseniz İstanbul’dan  Yeni kapı iskelesinden İdo  hızlı ferİbot seferleri ile Mudanya güzelyalı mahallesine gidebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için www.ido.com.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.Kara yolu  İstanbuldan eskihisar feribot iskelesinden Yalova Topcular iskelesine ulaşıp ,Gemlik 3 km geçilerek Engürücük sapağından girip Kurşunlu,Güzelyalı üzerinden Mudanya’ya ulaşabilirsiniz.

Bursa’nın  ilçelerinden Mudanya’ya deniz ve zeytin ağaçları arasından geçerek yaklaştıkça  ilk aklımıza gelen Mudanya mütarekesi olsa da kısmen korunabilmiş tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile gezip görmeniz gereken birçok yer var.

Görülmesi gereken yerler

Mudanya girişinde göreceğiniz  Montania otel  1849 yılında Fransızlar tarafından yapılmış 2 katlı istasyon binası demiryolu 1948 de kapatılınca depo,gümrük binası olarak kullanılmış ,yeniden düzenlenerek otel haline getirilmiş.

Montania Otel
Montania Otel

Montania otelinin yakınında iskele ve meydandaki Şehitler Anıtı,sahil boyunca çok sayıda lokanta ,park yürüyüş yolu ve sahil yolundaki en bilinen binalardan Mudanya Mütareke Evi Müzesini gezebilirsiniz.

İlçede halk arasında Giritli Mahallesi denilen mahalledeki evler mutlaka görülmeli, birbirine paralel üç cadde ve  caddelere dikey olarak uzanan sokaklarındaki evler 19.yüzyılda İtalyan mimar Piçiretu’nun planlamasına göre yapılmış, herbiri denizi görebiliyor.

Mudanya’da korunabilmiş konak ve yalılardan Tahir Paşa Konağı 2 katlı olupvitrayları ve tavan süslemeleriyle dikkat çeken konak 2013 yılında Mudanya Belediyesi Tahir Paşa Konağı Kent Müzesi olarak hizmete açılmış,Pazartesi günler dışında her gün açık olan müze görülmeye değer.Şükrü Bey Yalısı,Yahşi Bey Yalısı ve,Adife Hanım Konağı da görülebilir.

Hasan Bey Camii( 1644 tarihli ) ve Hasan Paşa Hamamı (1652 tarihli) diğer tarihi değerler arasında, İstanbul şehir hatlarında  45 yıl yolcu taşımacılığı yaptıktan sonra hurdaya ayrılıp satılan Turan Emeksiz adlı gemi alınarak yat limanında restorasyon ile güzel bir otel haline getirilmiş, ilginizi çekebilir.

Mudanya bir sahil kenti olsada denize girmek için en uygun yerler Trilye ve Kumyaka’da  özellikle Trilye  gezi planınızda yer almalı.

Kumyaka Köyü

Kumyaka
Kumyaka

Mudanya gezinizden sonra Mudanya ile Trilye arasında yer alan yolun 7. kilometresindeki Kumyaka eski adıyla incir anlamındaki Siği Köyüne ulaşacaksınız.Köy girişinde sağ tarafta falezler üzerinde kurulmuş kahvaltı yapabileceğiniz,veya yemek yiyebileceğiniz,manzarası gayet güzel bir işletme var.Köyde oldukça bakımsız durumdaki Baş melekler kilisesinin dünyanın en eski üç kilisesinden biri olduğu söyleniyor,eski çeşmeler,hamam ve eski Rum evlerini görebileceğiniz gezinin ardından köyde doğal ürünlerden zeytin ve zeytinyağı alabilir,çay bahçesi,köydeki iki kafe(Falez Kafe,Skolyo Kafe) veya Balık restoranda dinlenebilir,dilerseniz denize girebilirsiniz.Kumyaka turunuzdan sonra yaklaşık 4 km ilerdeki  Trilye’yi görmeden kesinlikle dönmeyin.

Trilye(Zeytinbağı)

Trilye Evleri
Trilye Evleri

Mudanya’ya 11 km uzaklıktaki kıyı beldesi doğal ve tarihi dokunun korunduğu ,buna bağlı olarak turizmin gelişme gösterdiği önemli turizm rotalarından biri,antik dönemlere ulaşan tarihi geçmişi ve bu dönemlere ait izlerin görüldüğü,bir zamanlar Rum ve Türk nüfusun bir arada yaşadığı Trilye’ de artık Rum nüfus yaşamasa da  Rumlardan kalan evler ,kiliseler ve diğer binalar tarihi geçmişin bugüne yansıması olarak duruyor.Zeytinbağı olarak kullanılan adı tekrar Trilye olarak değişen beldeye sadece yurt içinden değil,yurt dışından özellikle Yunanistan dan ziyaretçiler de geliyor,hata Yunanistan’da da aynı isimde  bir kasaba bulunuyor.Trilye adının nereden kaynaklandığı konusunda farklı görüşler var;aforoz edilen 3 papazın buraya yerleşmesi ile,üç köyün Trilye’de toplanmasıyla buadı aldığı söyleniyor,bir başka iddiada kırmızı balık barbunya çok olduğu için bu adın verildiği şeklinde.

Trilye’de dar sokaklarda çatıları kırmızı kiremitli  bitişik nizamda,2 veya 3 katlı evler koruma altında, fakat bazıları bakımsız halde, bir kısmı onarılmış ve gayet güzel otel ve pansiyon olarak hizmet veriyor.

Trilyede çok sayıdaki tarihi eserden günümüze ulaşanlar arasında ;Osmanlı devlet döneminde camiye dönüştürülen eski adıyla Aya Todiri  Kilisesi ,şimdiki Fatih Camisi,1560 tarihi olduğu kapı üzerinde yazan tarihten anlaşılıyor.

Fatih Cami yanında Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılan Avlulu Hamam restore  edilerek kültür merkezi olarak değerlendirilmesi düşünülen bir Osmanlı eseri.

Kemerli Kilise; 13.yüzyıl sonlarında Hz Meryem’e adanarak yapıldığı ,bazı değişikliklerle günümüze ulaştığı anlaşılan kilise ilk defa duvarlarına resim yapılan kilise olmasıyla ünlü ve önemli,Kilise sahibi olan kişiden patrikhane tarafından satın alınmış, tamir edilerek ibadete açılacağı belirtiliyor.

Dündar Evi: Yuannes Kilise’si olarak bilinen kilise 3 katlı olarak inşa edilmiş ve özel mülk olduğu için ev olarak kullanılmış ,bu kilisenin de bir iş adamı tarafından butik otel yapmak için satın alındığı biliniyor.

Taş Mektep: 1909  yılında  papaz okulu olarak yapılan bina,Kıbrıs’ın  eski cumhurbaşkanı Makarios’unda eğitim gördüğü okul olarak bilinir.Cumhuriyet döneminde bir süre öksüzler yurdu ,daha sonra ilkokul olarak kullanılmış.

Bunların dışında Medikion Manastırı,Rum mezarlığı,Kapanca Limanı,Faruk Çelik Kültür Merkezi gezebileceğiniz yerler arasında,vakit bulursanız gezmelisiniz.

Trilye  sahil bölümünde balık lokantaları ve çay bahçelerinde dinlenip yemek yerken özellikle üzerine kekik ve kırmızı biber ekilmiş  zeytinyağına köy ekmeğin batırarak yemeyi deneyin,taze balık türk yemekleri için oldukça seçeneğiniz var.

Trilye zeytini özel bir lezzet olduğu için salamura yapılmış zeytin ve zeytinyağını  ve isterseniz şarap,cevizli sucuk hediye olarak alabilirsiniz.

Mudanya ve Trilye’de konaklamak isteyenler için otel,butik otel ve pansiyon şeklinde  birçok tesis olduğu için seçiminizi  yapma şansına sahipsiniz.

 Mudanya,Kumyaka ve Trilye Fotoğrafları

Resimleri Büyüt

Bir cevap yazın