Balayı Adası Mauritius

Balayı Önerileri Vitrin

World Travel tarafından dünyanın en iyi balayı adası seçilen Mairutius adası aslında bir ada devleti, Mairutius Cumhuriyeti Hint okyanusunun güney batısında yer alıyor. Palmiye, ağaçlarının sıralandığı 330 km uzunluğundaki kumsalları olan adanın uzunluğu 65 km,genişliği ise 45 km, adanın başkenti ise Port louis.
Adada tropikal iklim görüldüğü için her mevsim gidilebilecek olan adada sıcaklık yıl boyunca 24-30 derece arasında, gece ve gündüz süreleri eşit, en sıcak aylar ise Ocak, Şubat, Mart ayları. Croele dili dışında, İngilizce ve Fransızca yaygın olarak konuşuluyor. Adada Kroeller, Çinliler, Avrupalılar, Hindular, Müslümanlar barış ve hoşgörü içinde yaşıyor.

Ulaşım
Adaya gitmek için vize gerekmiyor. Ulaşım Emirates Hava yolları ile Dubai aktarmalı olarak 10,5 saatlik bir yolculukla sağlanıyor. Yolculuk sonunda görülecek beyaz kumlu plajlar, tropikal orman örtüsü, birbirinden güzel spa hizmeti veren lüks oteller, mükemmel yemekler ve eğlence hayatı gidenleri cezbediyor.
Türkiyeden adaya turlarla veya kendi planlamanızla gittiğinizde kaldığınız otellerin ve adadaki tur firmalarının  düzenlediği ekstra turlara katılarak adayı gezebilir,farklı aktivitelerle bazen heyecan dolu, bazen romantik anlar yaşayabilirsiniz.

Adada gezilecek yerler ve aktiviteler
Adada gezilecek, görülecek o kadar çok yer varki birkaç günlük bir gezi süresi size yetersiz gelebilir.
Adada ve mercanlarla çevrili kıyılarında görülecek çok yer ve yapılabilecek aktivite var. Adadaki golf kulüpleri oldukça ünlü. Golf oyayabilir, yunuslarla yüzebilir, sega dansı yapabilir, deniz altında yürüyerek farklı bir deneyim yaşayabilir,gününüzü romantik bir akşam yemeği ile ve eğlenerek tamamlayabilirsiniz.

Port lois şehrinin rıhtım bölgesi cafeleri ve restoranları ile ünlü, buradaki Cuma camii,şehri kuşbakışı görebileceğiniz Adelaide kalesi, Pamplemousse botanik bahçesindeki binlerce bitki türü rehberle veya bilgi tabelaları takip edilerek gezilebilir. Ağlayan ağaç ve 60 yılda bir kez çiçek verdikten sonra ölen palmiye türü, dev zambaklar ve birçok ilginç bitki dışında dev kablumbağalar size oldukça ilginç gelecektir.
Timsah Parkı:iguanalar, timsahlar ve kablumbağaların yaşadığı çiftlik La Vanilla Timsah parkı adını taşıyor.
Doğa müzesi: Natural History Museum’da Dodo kuşu maketi ve doldurulmuş kuş türleri bazı fosiller görülebilir. Adanın simgesi nesli tükenmiş Dodo kuşu uçamıyan ve insanlardan kaçmayan bir kuş olduğu için yenilerek tüketilmiş.
Valle des Coleurs Parkı: Çeşitli bitki ve hayvan türleri bulunan parktaki Chamerel dünyanın yedi rengi olarak bilinen volkanik oluşum, iki nehrin birleşmesiyle oluşan Chamerel şelalesi ile görülmesi getreken yerler arasındsa
Grand Bassin(Gongo Talao): Volkanik bir göl olan ve hindularca kutsal kabul edilen göl kenarında 35 metre yüksekliği olan tanrı Şiva heykeli ve Hindu tapınağı yeralıyor. Hinduların hacı olmak için gittikleri göl ve çevresi en çok gezilen yerler arasında.
Casela Natura Park: Parkta aslan, çita, zebra, 150 yıldan fazla yaşayan dev kablumbağaları görebilir,hatta burada aslan ve çitalarla bir arada olabilir ve cesaretiniz varsa birlikte yürüyebilirsiniz. Parkta binlerce kuş türünüde görebilirsiniz.
Yunus balıkları ile birlikte yüzebileceğiniz tur: denize tekne ile açılarak doğal ortamlarında yunusları görebilir , hatta birlikte yüzebilirsiniz.
Ile Aux Cerfs(geyik adası) adası turu ile ziplıne: Adanın doğu kıyısına yakın ada kumsalları ve macera dolu aktiviteleri ile güzel bir gün geçirmek isteyenler için düzenlenen turlara ev sahipliği yapıyor. Parasiling, zipline, yüzme, dalma gibi etkinliklerden birini veya birkaçını yapabiliyorsunuz.
Su altı deniz yürüyüşü turu: Yüzme bilmeyenlerin de gerçekleştirebildiği aktivite ile 3-4 metre derinlikte su altında özel kıyafet ve donanımlar ile deniz altı yaşamını gözlemleyebilirsiniz. Gerçek bir denizaltı ile, veya denİzaltı scooter ile de harika ve güvenli bir gezi yapılabılabilir.
Euraka evi: Fransız koloni döneminde 1830 yılında yapılmış evde eski antika eşyalar ve 109 kapısı olan evin özellikleri dikkat çekiyor.
Mauritius akvaryumu: 300 den fazla balık türü, mercan ve sünger gibi deniz canlılarının yaşadığı akvaryumda canlılara dokunabileceğiniz özel bölümlerde bulunuyor.

Bunların dışında fotoğraf müzesi, meraklı köşe, Chateau de Labordannais, Rhumerie de Chamerel, Domain de Aubineaux, Kızıl kilise, , Blue Penny Müzesi gezilip görülmesi gereken diğer yerlerden bazıları gezileriniz sırasında ve gün içinde adanın harika kumsallarında yüzmek ve güneşlenmek, eğlence dolu gecelerde ünlü Sega dansını izlemek veya dansa katılmak, bisiklet veya atv turu, at ile gezi gibi yapabileceğiniz çok şey var.
Adada otellerin disco ve gece kulüpleri, plaj partileri, çok sayıda casino eğlence hayatını renklendiriyor.

Yemek
Adada restaurant ve barlarda dünya mutfağından veya Hint, Çin, Fransız ve Afrika mutfağı etkisindeki adaya özgü yemeklerden yiyebilirsiniz. Adaya özgü acı sos ile servis edilencamorons, croele usulu balık, soslu ananas,palmiye kalbi salatası, bol baharatlı ve etli Curryrice, baharatlı pilav beğeniliyor. moncler outlet sale Rom, bira, badem özlü alauda, soğuk hindistan cevizi sütü rağbet gören içeceklerin başında geliyor.

Alışveriş
Port louis butikleri, Sunset Bulvarı, Grand Baiede’ki ticaret merkezi, Flack Flack alışveriş merkezi, Goodlands, Poncini, Quatre Bornes gıda, hediyelik eşya, kıyafetler, çok çeşitli ürünler satılan yerler.
Adada Vip alışveriş turları ve Maurituis alışveriş turlarına katılarakta alışveriş yapabilirsiniz.
Adada uygun fiyatlarla dünyaca ünlü markaların ürünleri yanında yerel ürünlerde satılıyor, Dodo kuşu heykelcikleri ve Dodo kuşu ile süslenmiş parçalar, gemi maketleri, baharatlar, hasır çantalar, takılar, cam eşyalar, mücevherler, tekstil ürünleri alınabilir.

Konaklama
Mauritius adasında Port lois çevresinde ve diğer yerleşim alanlarındaki balayı otelleri, lüks oteller veya daha ekonomik fiyatlı pansiyonlarda kalınabilir. Otellerde  beach villa odalar, okyanus manzaralı ve kumsala yakın odalar veya klasik otel odalarından birini seçebilirsiniz, otellerdeki spa merkezleri, gece ve gündüz aktiviteleri , şık restoranlar hepsi birbirinden güzel. Balayı çiftleri için özel düzenlenen odalarda kalarak kumsalda romantik bir akşam yemeği, gün içinde otellerdeki spa merkezlerinden yararlanmak, spor yapmak ve gece gündüz düzenlenen eğlence aktivitelerine katılmak güzel bir tatil için beklentileri karşılıyor.

Mauritius Fotoğrafları
[gallery ids=”3969,3968,3967,3961,3959,3957,3955,3951,3947,3952,3941,3960, 3

Balayı Adası Mauritius
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın