Abant Gölü

Haftasonu Önerileri

Abant Gölü her mevsim güzel olsa da özellikle kış mevsiminde büyük şehirlerden bir süreliğine de olsa uzaklaşmak, doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin ziyaret ettiği yerler arasında önemli bir yere sahip.

Ulaşım kolaylığı ve yakınlığı nedeniyle İstanbul, Eskişehir, Bursa, Kocaeli ve Ankara başta olmak üzere birçok ilden gidenler gönlünce eğlenerek dinleniyor.

Abant gölü tabiat parkı içinde 1350 metre yükseklikte yer alan Abant gölü etrafında yer alan ormanlarla kaplı tepeleri ve yayla köyleri, su seviyesinin yazın dahi fazla azalmayışı, göle özgü Abant alabalığı, su samurları, çiçek türleri, gölü mesken tutan kuşları ile gidenlerin hayran kaldığı bir cennet köşesi.

Ulaşım
Abant Gölüne ulaşım oldukça kolaydır, Bolu il merkezine 34 km, Ankara’ya 230 km, İstanbul’a 280 km mesafedeki Abant gölüne otobüs firmaları ile gidebilirsiniz, fakat Bolu’ya ulaştıktan sonra aktarma yapmanız gerekir. Taksi veya minibüslerle gidilebilir. Kış mevsiminde günübirlik turlar veya konaklamalı turlarla gidiş tercih ediliyor. Kendi aracınızla gitmek isterseniz, yol açık olsa da buzlanma ve kar yağışı için gerekli önlemleri almanız gerekiyor.

Abant gezinizde vaktiniz varsa ve gittiğiniz mevsim uygunsa Bolu şehir merkezine 45 km mesafedeki Yedigöller, Bolu’ya 15 km uzaklıktaki Cennet göl (gölcük), Mudurnu, Göynük yakınlarında Sünnet gölü, Mudurnu ve Göynükteki tarihi evler, Aladağ yaylası Aladağ göleti gezilebilir.

Konaklama ve aktiviteler
Abant gezinizde göl kıyısında sadece üç otel bulunuyor, otellerde kış mevsiminde yoğunluk nedeniyle önceden rezervasyon yaptırmanız gerekli, Abant yakınlarındaki konaklama tesisleri de daha uygun fiyatlarla kalabileceğiniz ve Abant gölüne ulaşabileceğiniz konumdaki işletmeler.Eğlence burada 3 büyük otelin düzenlediği eğlenceler dışında sizin doğadan en iyi şekilde zevk almanıza, romantik bir gün geçirmenize yönelik oluyor.

Abant gölü ve çevresindeki lokantalarda genelde ızgara et,köfte, sucuk ve ızgara alabalık pişiriliyor, yemek yiyebilir ve piknik alanlarında mangal yakarak güzel bir yemek sonrası eğlenebilir ve dinlenebilirsiniz.

Abant gölüne kendi aracınızla giderseniz girişte ücret ödeyerek girdiğiniz alanda yapılabilecekler arasında çevresi 7 km olan göl etrafında yürüyüş yapabilir ve kışın göl ve çevresinin karlar altındaki eşsiz güzellikteki manzarasını yakından görerek, fotoğraflar çekebilirsiniz.Piknik, izine bağlı olta balıkçılığı, kayıkla gezi ve su sporları ise yasak, kışın faytonla göl etrafında gezi, gerekli donanıma sahipseniz çadır kampı yapabilirsiniz. Kar üzerinde burası kayak merkezi olmasa da karla kaplı tepelerden kiralanan şambrellerle (iç lastik) kayanlar arasına katılabilirsiniz.

Bolu Abant Şambrelle Kayma Keyfli
Bolu Abant Şambrelle Kayma Keyfli

Abant geziniz sonrası yörede üretilen bal, tarhana, peynir, tereyağı, mevsime göre sebze ve meyveler alabilirsiniz.

Abant Fotoğrafları

Bir cevap yazın