Son Liman İğneada

Haftasonu Önerileri Vitrin

Kırklareli Demirköy ilçesine bağlı bir sahil beldesi, İstanbul’a 250 km, Kırklareli’ne 97 km, Edirne’ye 165 km, Demirköy’e 26 km uzaklıktaki İğneada 2000 civarında nüfusuyla küçük bir yerleşim.
Karadeniz kıyısında olmasına rağmen dalgasız ve sığ ince kumlu denizi, gölleri, dereleri ve longoz ormanlarıyla sakin ve doğal bir turizm cenetti olan İğneada her mevsimde bir başka güzel, yaz mevsiminde sakin ve huzurlu bir yerde tatil yapmak isteyenler ve her mevsimde doğa tutkunlarının hafta sonu gezileri için ideal yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

İğneada Karadeniz kıyılarındaki son yerleşim merkezi ve Rezve deresi Bulgaristan ile sınır oluşturuyor.

İğneaadaya düzenlenen hafta sonu turları dışında otobüsle veya kendi aracınızla gidebilirsiniz.

İstanbul Esenler, Kırklareli ve Lüleburgaz otogarlarından hergün İğneadaya otobüs seferi bulunuyor.İstanbul’dan kendi aracınızla gitmek isterseniz Lüleburgaz-Pınarhisar-Poyralı-Yenice-Demirköy-İğneada güzergahı veya daha kısa olan Çerkesköy-Saray-Vize-Poyralı-Yenice-Demirköy-İğneada yolu seçilebilir.Yolun son bölümleri yokuşve bol virajlı fakat, zengin orman örtüsü arasında oldukça keyifli bir yolculuk olur.

Gezilecek yerler
İğneada yazlık tatil siteleri olsa da doğası tahrip edilmemiş, iki mahallesi olan küçük bir yer 22 km boyunca uzanan temiz ve güzel kıyı şeridi bulunuyor.Yaz mevsiminde günü birlik ve hafta sonu gelenler genellikle gruplar halinde gelerek merkezden çevreyi gezmeye başlayıp, konaklama, yemek, alışveriş gibi ihtiyaçlarını buradan karşılıyorlar.

İğneada’ya 7 km mesafedeki Limanköy, 14 km mesafede sınır köyü Beğendik yakın ve görülmesi gereken yerler, İğne adaya giderken veya dönüşte Dupnisa mağarası, İğneada Longoz ormanları ve gölleri, Deniz feneri, Liman Baba türbesi gezilip görülmelidir

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı: Polonyada’ki Longoz Ormanı eko sisteminden sonra Avrupada’ki ikinci büyük Longoz ormanı kabul ediliyor.Mert, Saka, Erikli ve Pedina gölleri longoz alanlarını oluşturuyor.

Milli park içindeki sucul bitkilerin bulunduğu 7 göl ve küçük çaylar ve derelerin su akışını engelleyen kıyı kumulları ile oluşan longozda ilkbaharda ve kışın denize ulaşamıyan suların çevreye yayılmasıyla geniş bir alan su altında kalıyor. Yaz mevsimi ve sonbaharda ise sular çekiliyor. Longoz çok çeşitli bitki ve hayvan türlerini barındırıyor.

İğneada Plajları: İğneada çok uzun bir kıyı şeridine sahip olduğu için denize girilebilecek yerlerde oldukça fazla, merkeze yakın Belediye plajı ve tüm kumsal boyunca denize girilerek su sporları yapılabilir, fakat su sporları pek yaygın değil.

Limanköy ve Deniz Feneri: Balık restoranları ile ve organik ürünleriyle tanınan köyde pansiyonlarda konaklama imkanı bulunuyor. Fransızların 1866 yılında yaptığı ve Fransız feneri olarak bilinen deniz feneri ve İstanbul’da türbesi olan Telli Baba’nın 7 kardeşinden biri olduğuna inanılan liman Baba’nın türbesi, namazgah ve şadırvan bölümlerinden oluşuyor, türbe ve diğer ekleri betonarme olsa da ilgi gören yerler.

Beğendik Köyü: Bulgaristan sınırında yer alan köyün karşısında Bulgaristan’ın Rezova köyü yeralıyor, köy ilginç hayvan ağılları, kumsalı, kaliteli balı ile tanınıyor. Köyün Bulgaristan tarafındaki bakımlı bir köy olan Rezova köyünü gören Atatürk’ün isteği ile bugünkü yerinde kurulduğu ve kurulan köyü beğendiğini söylemesi sonucu Beğendik adını aldığı söyleniyor.

Dupnisa Mağarası: İğneada gezinizde Demirköy ilçesi Sarpdere köyü yakınlarındaki mağara milyonlarca yılda oluşmuş, Sulu, kuru ve kız bölümleri olan mağara 2720 metre uzunluğa sahip, içindeki akarsu,ve sarkıt ve dikitleriyle doğa severlerin görmesi gereken yerlerden biri, mağaranın bazı bölümleri yarasaların üreme döneminde ve suyun yüksek olduğu dönemlerde girişe kapalı oluyor.

İğneliada kara avcılığı, balık tutma, yürüyüş, bisikletve fayton gezileriyle, sahil boyundaki gazino ve restoranlarıyla, doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri

Konaklama imkanları: Beş yıldızlı İğneada Resort ve Spa Otel dışında İğneada Parlak Resort otel, Aydeniz Apart Otel, Akkuş Otel, Afra Deniz Otel mevcut otellerden bazıları, pansiyonların da bulunduğu İğneada’da konaklama için önceden bilgi alarak rezervasyon yaptırmalısınız.

Yemek ve Alışveriş: İğneada taze balık ve et yemekleri yiyebileceğiniz bir yer, lokantalarda yöresel Trakya yemeklerinden bazılarını da yeme imkanı var.
İğneada merkezindeki meydan çevresinde yeralan market ve dükkanlar dışında Cumartesi günleri kurulan pazardan taze sebze ve meyveler alınabilir. Yol üzeri tezgahlardan sebze ve meyveler,reçeller, pekmez, bal, yoğurt, kaymak gibi ürünler satın alabilirsiniz.

İğneada Fotoğrafları

Bir cevap yazın