Beyrut’ta Kısa Bir Mola

Vitrin Vize Yok

Vizesiz gidebileceğiniz yerlerden biri Orta doğunun en çok ziyaret edilen şehirlerinden Beyrut, Türkiye’ye olan yakınlığı, vize gerekmemesi, uçak seferlerinin uygun fiyatı,yabancı olmadığımız mutfak kültürü gece hayatının canlılığı,plajları ve beach partileri ile dünyanın her yerinden ve Türkiye’den turist çeken tatil adreslerinden biri, özellikle Mayıs-Eylül ayları arasındaki dönem tercih ediliyor.

Hava yolu ile aktarmasız uçuşla Beyrut Refik Hariri Hava alanına 1 saat 20 dakikalık bir yolculukla gidilebilir.Hava alanı şehir merkezine yaklaşık 15 dakika mesafede,toplu taşıma aracı olmadığı için taksi ile şehir merkezine gidebilirsiniz.

Para birimi lübnan lirası fakat dolar her yerde geçerli,taksiler dışında bizdeki dolmuş taksiler gibi servis denilen araçlar daha ucuz olduğu için tercih ediliyor. Alış veriş yaparken ve taksilere binerken pazarlık yapılması sürprizlerle karşılaşmamanız için gerekiyor.Arapça dışında İngilizce ve Fransızca halkın çoğu tarafından bilinen diller, şehir içinde yürüyerekte pek çok yeri görebilmeniz mümkün fakat öncesinde bir planlama yapmalısınız.
Lübnan’ın başkenti olan Beyrut dünyanın en eski şehirlerinden biri, Fenike, Roma, Arap, Memluk, Osmanlı hakimiyeti ardından 1.dünya Savaşından sonra 1943 yılına kadar Fransız yönetimi altında kalmış, 1943 yılında lübnan bağımsızlığını ilan edince başkent olan Beyrut eski tarihi dönemlerin izleri yanında 1975-1991 yıllarındaki iç savaşın izlerini de taşıyor.

Şehir Gezisi
Beyrut bazı bölümler halinde gezilebilir,sokaklar isimle değil numara ile belirtilmiş. Dowtown alışveriş merkezleri cafeler, otel ve restoranlarıyla şehrin en hareketli yeri, burada Muhammed el Emin camii mavi kubbesi ve Sultan Ahmet camiine benzerliğiyle dikkat çekiyor, yanında St.George Maronite Katedrali, ortasındaki saat kulesiyle Nejmah Meydanını gezerek cafelerde oturulabilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Zaitunay Bay lüks rezidanslar ve marinanın olduğu,çok sayıda restoranıyla ilgi gören yerlerden ve yürüyerek kısa sürede buraya gelip gezebilirsiniz.

Deniz kıyısında yürüyerek Kornişe geldiğinizde yakındaki Güvercin Kayalıkları mutlaka görülmeli,Aşrafiye semti, Hamra semti, Monot Caddesi ve Cemmayzeh caddelerini gezerek şehir içindeki farklı mekanları keşfederek eğlenebilirsiniz. İlgi duyanlar Beyrut ulusal müzesini, Klikya müzesini, Başbakanlık sarayı ve Parlamento binasını da görebilir.
Beyrut gezinizde turlara katılarak veya taksiyle giderek Byblos, jeitta Gratto Mağarası, Harissa görmeniz gereken yerler arasındadır.

Byblos antik bir liman kenti, Fenikeliler tarafından kurulan kentin 7000 yıllık bir geçmişi olduğu belirtiliyor.
Jeitta Gratto Mağarası bir doğa harikası,iki katlı olan mağara Beyrut’a 18 km mesafede,üst katı yürüyerek alt katı küçük sandallarla gezilen mağaranın uzunluğunun 6 km olduğu belirtiliyor.

Harissa
teleferikle çıkılan tepede büyük bir Meryem Ana heykeli ve bir kilise yer alıyor,buradan şehrin manzarası gayet güzel görülebiliyor.

Yemek
Beyrut’ta yemek kültüründe Fransız mutfağı etkileri görülse de birçok yemek bizim yemeklerimizle aynı, içli köfte, yaprak sarma, humus, baklava, kadayıf, kebaplar gibi tanıdık lezzetler dışında Tabuli, Fettuş salatası, kibbe, maluf, semsek, falafel, babaganuş ,samsa böreği gibi lezzetleri de deneyebilirsiniz.Arak denilen bir tür rakı çok tüketilen içkiler arasında, sadece üzüm suyundan yapılıyormuş, fakat daha sert bir içki. Achrafiye kesimi yöresel yemeklerin ağırlıklı olduğu yer, Gemmayzeh bölümü ve deniz kıyısındaki Zaitunay Bay ise farklı ülke mutfaklarına ait yemekleri de bulabileceğiniz yerler.

Alışveriş ve eğlence
Beyrut’ta yöresel hediyelik olarak Sedir ağaçlı Hediyelikler,Finike heykel ve eski sikkelerinin taklitleri, sedef takılar, arak rakısı, baklava ,zahter gibi ürünler dışında fazla seçenek yok, birçok ünlü mağazadan ise zevkinize göre farklı ürünler bulabilirsiniz.

Beyrutta en ünlü gece kulübü Müsichall, üç katlı olan Budha Bar’ın alt katı restoran ikinci kat bar,üçüncü kat müzik ve dans ile eğlenilen bölüm, B018 yer altındaki mezara benzetilmiş işletme sabaha kadar açık,Sky Bar rezervasyonsuz girilemeyen bar birkaç defa eniyi bar olarak seçilmiş, partileriyle ünlü, White Barda popüler eğlence yerleri arasında. Beach Resort Club’lar gündüz eğlencelerinde önemli yeri olan adresler, denize girmekten daha çok eğlence ön planda yer alıyor.

Konaklama
Dowtown ve Hamra konaklama için uygun yerler, Hamra’da daha uygun fiyatlı oteller bulunuyor.

Beyrut Fotoğrafları

Bir cevap yazın