Yaşayan Tarih Göynük – Bolu

Haftasonu Önerileri Vitrin

Tarihi yaşatan evleri, konakları, tarihi eserleri, yaşatılan gelenekleri, özgün, mutfak kültürü, sosyal yaşamın geleneksel yapısı ve kılık kıyafetleri ile bir Osmanlı şehri olan Göynük  ülkemizde  korunabilmiş az sayıda yerden biri, burada yaşayan bir tarihe tanık olarak, doğa ve tarih içinde harika bir gezi ve tatil  yapabilirsiniz.

Göynük İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir gibi illere yakınlığıyla her mevsim sakin, kargaşa ve gürültü olmayan huzur dolu bir yer de değişik bir hafta sonu tatili yapmak isteyenler için doğru bir seçim olur.

Bolu’nun Göynük ilçesi eski bir yerleşim alanı ve 1292 yılında Osmanlı devleti topraklarına katılmış, 1923 yılında ilçe olmuş. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Akşemsettin’i  anma törenleri ve Ekim ayında düzenlenen panayır ilgi gören etkinliklerdir. Beypazarı, Abant,Taraklı, Mudurnu gibi yerlere düzenlenen turların  gezi rotaları arasında Göynük’te yer aldığı için turizmin  gelişme gösterdiği bir şehir haline geliyor.

Ulaşım

Bolu iline bağlı olan Göynük  İstanbul’a 230 km, Ankara’ya 220 km, Bolu’ya 97 km, turizm yörelerinden Taraklı‘ya 28 km uzaklıktadır.

Gezilecek yerler

Anadolu’nun eski yerleşim ve yaşam kültürünü görebileceğiniz tamamı sit alanı kapsamındaki  taş döşeli Göynük sokakları gezilerek yaklaşık 110 tarihi evin ve konakların bulunduğu  bu sokaklarda güzel fotoğraflar çekilebilir. Bahçeli ve genelde iki katlı evlerin bazıları bakımlı fakat, onarım gerektiren evlerde bulunuyor.

Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı, Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemsettin Hz. Türbesi, şehrin simgesi olan Zafer Kulesi, halk arasındaki adı Bıçakcı Dede olan Ömer Sikkin Türbesi, Tabak Dede Türbesi, Göynük eski Hükümet konağı ve Belediye binaları gezinizde görülmesi gereken tarihi yerlerdendir.

İlçeye 27 km mesafedeki Sünnet Gölü, 11 km uzaklıktaki Çubuk Gölü, Değirmenözü ve Çubuk, Karabey Yaylaları  yeterli zamanınız  ve aracınız varsa görülmesi gereken doğal güzelliklerin bazıları arasındadır. İlçedeki anıt çınar ağaçları gölgesindeki  ve ilçenin ortasından geçen dere boyundaki çay bahçeleri, Gazi Süleyman Paşa Otağı kafe ve restoran dinlenebileceğiniz yerler arasındadır.

Konaklama, Yemek ve Alışveriş

Göynük’te yaklaşık 150 yıllık tarihi konaklar restore edilmiş ve otel olarak kullanılıyor. Türksoylar Konağı, Akşemsettinoğlu Konağı, Hacı Ali Paşa Konağı, Gürcüler Konağı, Caferler Konağı otel olarak hizmet veriyor.

İlçede Bolu- Mudurnu yolu üzerindeki  Doğa Otel, ilçe merkezinde Göynük Oteli, Sünnet Gölü Doğal Yaşam Oteli kalabileceğiniz diğer otellerdir.

Göynük’te yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz lokantalar var.       Konak Göynük Sofrası,Göynük Osmanlı Sofrası, Özlem restaurant, Lalezar restaurant, Gülen Lokantası gibi işletmeler ve diğerleri yöresel lezzetler ve diğer yemeklerin tadına bakabileceğiniz  gayet temiz işletmeler.

Göynük Yöresel Yemekleri  ve Tatlıları : Keş’li Göynük Mantısı, Güveç’te yaprak sarması, Erişte çorbası, Düğün çorbası,  Oklu böreği (dik börek), zeytinyağlı Bombay fasulyesi, keşli cevizli erişte, Pide çeşitleri, Börek tatlısı, şeker katılmadan yapılan Uğut tatlısı, hoşmerim ünlü yemek ve tatlıları olup denenmesi gereken lezzetlerdir.

Göynük’te alışveriş yapabileceğiniz küçük bir çarşı, haftada birgün kurulan halk pazarı var. El tezgahlarında dokunan Tokalı örtü, peşkir saçaklı örtü, kabak örtü, Göynük bezi, Göynük şalı, kuru fasulye, tarhana, bal, uğut tatlısı, tahta kaşıklar, tahta mutfak eşyaları alabilirsiniz.

Göynük fotoğrafları

Bir cevap yazın