Duzce Akcakoca

Akçakoca Melenağzı Köyü

Seyahat Rehberi Vitrin

Düzce ilimizin Akçakoca ilçesine bağlı Melenağzı Köyü yapılaşmaya rağmen doğal güzelliğini koruyan, gelenek ve göreneklerin yaşatıldığı, fazla sıcaktan ve kalabalıktan hoşlanmayanların tercih ettiği daha az harcamayla tatil yapılabilecek yerlerden biri. Melenağzı köyü-Düzce arası 37 km, Melenağzı-Akçakoca arası 13 kilometre.

Köy Melen çayının Karadeniz’e döküldüğü deltaya kurulmuş halk arasında buraya Melenipiri deniyor, Melen çayı tekneler için doğal bir liman işlevine sahip, köyde Osmanlı-Rus savaşında kaçarak buraya yerleşen halk Türkçe yanında Gürcüce konuşuyor ve kültürel özellikleri sürdürmeye gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışıyorlar,tarım,balıkçılık ve turizmin gelir kaynakları olduğu köyde geleneksel kültür ve turizmin iç içe sürdürülebildiğini, turizme rağmen yeni yapılar artsa da doğal dokunun büyük ölçüde korunabildiği görülüyor. Eski evlerin bir kısmı korunabilmiş.

Kumsalın ince kumu, temiz ve sığ denizi, kır kahveleri, kamp alanları olan köyde doğa yürüyüşleri, moncler outlet sale tekne gezisi yapabilirsiniz.
Genellikle yerli turistlerin gittiği köyde konaklama imkanı bulunuyor, otel, motel, pansiyon ve tatil köylerinde kalınabilir.
Balık lokantaları dışında Melen böreği, göbete mantısı, su böreği, mancarlı pide, gözleme, haluj, lepsi, gözleme, Düzce köftesi, mısır ekmeği, mamalika, kaygana, kaşık makarnası, kara lahana dolması gibi lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Yeterli zamanı olanlar kısa bir yolculukla Akçakoca ilçesine de giderek gezebilirler.

Akçakoca Melenağzı Köyü
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın