Muğla Akyaka Rehberi

Seyahat Rehberi

Ülkemizde sakin şehir (cittaslow) unvanı alan Yerlerden biride Muğla ilimizin Ula ilçesine bağlı Akyaka,il merkezine 27 km ,ilçe merkezine 27 km uzaklıktaki Akyaka doğası,tarihi dokusu,özgün mimari yapısı,sessizliği ve sakinliği ile mutlaka görülmesi gereken bir yaşam cenneti.

Ulaşım
İstanbul’a 850 km,Ankara’ya 620 km,İzmir’e 240 km,Adana’ya 930 km,Bursa’ya 558 km,Muğla’ya 27 km mesafededir.Dalaman Hava alanı Akyaka’ya 67 km mesafede ve yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Akyaka hemen ardında yükselen ormanları,tatlı suların kaynadığı kadın azmağı ve kanlı azmak arasındaki Gökova ile bitki ve hayvan türlerindeki çeşitlilik ve zenginliğin korunması için bazı önlemleriin uygulandığı doğal yaşam cennetlerimizden bir köşe.kendine özgü mimari özellikteki ahşap evleri eski ula evleri örnek alınarak inşa edilmiş,mutlaka ilginizi çekecek bu mimari tarzı Ulalı sanatçı Nail çakırhan tarafından uygulanmış ve ödül almış,yaygınlaşarak Akyaka’nın güzelliğine güzellik katmış.

Akyaka’nın ünlü Kadın Azmağı Akyaka yakınlarında sazlık ve ağaçların arasında bir yol izleyerek Gökova körfezine ulaşıyor.Sudaki balıklar, çok azda olsa görülebilen su samurları,su kablumbağaları,ördek sürüleri,doğal yaşamı gözlerken dinlenmenizi sağlıyor. Azmak boyunca yer alan restoranların serinliğinde suyun kenarında kahvaltı yapmalı,deniz ürünleri ağırlıklı ,bol salata eşliğinde bir akşam yemeği yemelisiniz.

Gökovada’ki sazlık ve sulak alanlarda özellikle bahar aylarında kuş gözlemciliği için uygun ,ilgi alanlarınıza göre yapabileceğiniz birçok aktivite,gezip görebileceğiniz yerler var.

 • Sadece denize girip ,güneşlenmek ve güzel bir gün geçirmek isterseniz Akyaka plajı veya Çınar plajına gidebilir,yakın restoran ve kafelerden içecek ve yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Deniz Kanosu ile Azmakta ve kıyı boyunca güzel bir gezinti yapabilirsiniz.
 • Bisiklet ile belirleyeceğiniz rotalara veya grup halinde bisikletli gezilere katılabilirsiniz.
 • Kaya tırmanışı için Çınar plajı yakınındaki kayalarda 7 farklı rotadan birini seçebilirsiniz.
 • Mayıs ile Kasım ayları arasında düzenlenen rafting turlarından birine katılarak Dalaman çayında heyecan dolu bir gün geçirebilirsiniz.(Akyaka ile arası 45 km)
 • Sakar geçidinde sağdaki zirveden yamaç paraşütü yapabilirsiniz,özellikle bu sporu yapan yabancı turistleri gözlemliyebilirsiniz.
 • Yelken sporu yapabilirsiniz.Bu konuda deneyimli değilseniz eğitim almanız gerekli.
 • Akyaka’da arazi özelliği farklı yürüyüş rotaları belirlenmesini sağlıyor,özellikle ilk bahar ayları yürüyüş için en uygun dönem.
 • Eğer iyi yüzme biliyor ve kendinize güveniyorsanız Toparlar kanyonu geçişi turuna katılabilir,6 km lik parkur boyunca heyecan ve eğlenceyi birlikte yaşayarak farklı bir gün geçirebilirsiniz.
 • Akyaka yakınındaki at çiftliklerinde binicilik konusunda deneyimli kişilerin yardımıyla güzel saatler geçirebilir,farklı bir deneyim kazanırsınız.
 • Kiralık bir tekne ile veya sakin koylardan birinde, balık avcılığı yapabilirsiniz.
 • İdima Antik Kentine ait kalıntılar ve kaya mezarlarını görebilirsiniz.
 • Kite surf(uçurtma sörfü)veya Windsurf(rüzgar sörfü)yapmak isterseniz aktiviteleri düzenleyen işletmelerin desteği ve eğitimiyle güvenle yapabilirsiniz.
 • Günlük olarak düzenlenen tekne turların katılarak ,koyları,kısa konaklamalarla plajları,su altı mağaralarını,Tavşan adası ve Sedir adasını gezerek eğlence dolu bir gün geçirebilirsiniz.
 • Sedir Adası mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri,ada daki çeşitli dönemlere ait tarihi kalıntılar yanında,jeolojik oluşumlar sonucunda oluşan kumsal ve kumlar koruma altındadır.Kum almak, havlu sermek yasaktır.
 • Yakın çevredeki köyleri gezerek,doğal ve kültürel zenginliklerini tanıyabilirsiniz .Aynı zamanda doğal ve yöresel ürünlerin tadına bakarak,alabilirsiniz.

Akyaka’da çok sayıda konaklama işletmesi var,bütçenize ve tercihlerinize uygun seçeneği belirlemek için işletmelerle iletişim kurmanızı öneririz.

Akyaka Fotoğrafları

Bir cevap yazın