Darica Hayvanat Bahcesi

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı (Kocaeli)

Seyahat Rehberi Vitrin

Hafta sonu güzel bir gün geçirmek için özellikle İstanbul ve yakın illerde yaşayanların gittiği adreslerden biride Kocaeli’nin yeni ilçelerinden Darıca, büyük şehirlerdeki kalabalık ve karmaşadan uzaklaşarak gezip görebileceğiniz Darıca’da; Kale, Sancaktepe, Dudayev parkı, Bayramoğlu, Sevgi tepesi gezi planlamanızda yer almalı,sizin ve özellikle çocuklarınızın mutlaka seveceği gezi adresi ise Hayvanat Bahçesi ve Botanik parkı  olmalı. Darıca Kuş Cenneti olarak ta biliniyor.

Ulaşım:

Özel aracınızla ulaşım için Tem yolu ile Şekerpınar gişe çıkışından girerek Bayramoğlu tabelalarını izleyin. Mc Donalds arkasından Bayramoğlu yoluna gireceksiniz. Yolun sonundaki kavşaktan sola döndükten sonra hemen sağınızdaki akaryakıt istasyonu önünden geçip 100 metre ilerde yolun sağında yer alan parka ulaşacaksınız.

E-5  yolu ile Çayırova’yı geçtikten sonra Darıca sapağından sağa gireceksiniz. (Mc Donalds arkasından Bayramoğlu yolunu takip edin) Yolun sonundaki kavşaktan sola dönerek hemen sağınızdaki akaryakıt istasyonu önünden geçip 100 metre ilerleyin, sağ tarafta yer alan hayvanat bahçesini göreceksiniz.

Dolmuş ile gitmek isterseniz; Harem – Gebze minibüslerine binerek Çayıroğlu Mc Donalds’da inerek 501 no’lu halk otobüslerine binerek hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz.

Darıca- Kocaeli arası 57 km,Darıca-Gebze arası 7 km,Darıca-İstanbul arası 66 km’dir.

Darıca hayvanat bahçesi ve botanik parkında girişten itibaren gezinize yardımcı olacak levhalar sizi gidebileceğiniz bölümlere yönlendirirken, uymanız gereken kurallar ve geziniz süresince göreceğiniz hayvan ve bitki türleri hakkında bilgi veren levhalar var.

250 kadar hayvan türü ve 3000 kadar hayvan bulunan parkta doğal yaşam alanlarına benzer ortam oluşturulmaya çalışılmış,bilgilendirme levhaları gördüğünüz hayvanların yaşadıkları yerleri genel özelliklerini anlatıyor.

600 civarında bitki türü ve 8000 kadar bitki  bulunan parkta bu bitkilerle ilgili bilgi veren levhalarda size faydalı olacaktır.Çevredeki binalar arasında böyle yeşil ve nadide bitkilerden oluşan geniş bir alanı görebilmek sizi şaşırtırken ,bazı bitkileri hayranlıkla inceleyecek ,çekeceğiniz fotoğraflarla bu güzelliğin anılarını kaydetmek isteyeceksiniz.

Parkta hayvan hastanesi, çoçuk hayvanat bahçesi bölümü,çocuk oyun parkı,eğitim bölümünde yapılan çeşitli ekinlikler ile ilgili bölümler, alışveriş yapabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz yerlerde mevcut. Hayvanlara yiyecek atılması,verilmesi yasak, sadece hayvan mutfağı bölümünde bazı hayvan türlerine vermek üzere yiyecek alabiliyorsunuz.

Türkiye’deki ilk özel  ve ilk ve tek  Avrupa Hayvanat Bahçesi Akvaryum Birliği (EAZA) üyesi olan Darıca hayvanat bahçesi oldukça geniş bir alanda (yaklaşık 200 dönüm), bazı hayvanların bakım masrafları için  sponsor olabiliyor, koruma altındaki 140 hayvandan birini evlat edinerek masraflarına katkıda bulunuyorsunuz. Üye ve sponsor olanlar 1 yıl boyunca ücretsiz olarak parka girebiliyor.

Kapısından girince duyacağınız kuş sesleri, çeşitli bitki türleri arasında yapacağınız gezide bazen eğlenecek bazen hüzün duyacaksınız, fakat ancak belgesellerde görebildiğiniz bazı hayvan türlerini, egzotik bitkileri görebilmek, belkide sizin veya çocuklarınızın ilk defa bu kadar yakından hayranlık duyduğu, merak ettiği bir hayvanı görebilmesi, bazılarına dokunarak sevebilmesi size kesinlikle farklı ve özel bir gün yaşatacaktır.

Bu güzel yere giriş ücretli 0-4 yaş arası ücretsiz, 5-17 yaş arası 15 TL, 18 yaş ve üzeri 20 TL, parkın karşısındaki oto parka aracınızı 3 TL karşılığında bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın