Erdek Seyahat Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Balıkesir iline bağlı Erdek ilçesi Kapıdağ yarımadasındaki Erdek körfezinde yer alan, yarımada üzerindeki doğal güzelliklerini koruyabilmiş köyleri, müzesi, temiz denizi, kumsalları ve doğal güzellikleriyle özellikle yakın çevre illerde yaşayanların tercih ettiği bir turizm merkezi olarak gelişmiş. İstanbul’dan Erdek’e 2 saatte gidilebiliyor, İstanbul Yenikapı’dan feribotla Bandırmaya 1 saat 45 dakikada ulaştıktan sonra 17 km mesafedeki Erdek ilçesine yaklaşık 15 dakikada gidiliyor. Karayolu ile İstanbul-Erdek arası 350 km, Ankara 510 km, Bursa 120 km, Çanakkale 185 km, İzmir 324 km, Balıkesir 123 km İstanbul, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, İzmir’den otobüs seferleri ile düzenli olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Tarihte Arteke olarak bilinen yerleşim daha sonra Kyzikos şehrinin hakimiyeti altına girmiş,1339 yılında Osmanlı hakimiyetine giren şehir daha sonra Karasi sancağına bağlanmış, şehir halkının çoğunluğu Rumlardan oluşan Erdek’te 1924 mübadelesi sonucunda Yunanistan’a giden Rumların yerine Selanik ve Girit adasından gelen göçmenler yerleştirilmiş.

Gezilecek Yerler

Cumhuriyet Meydanı : Yalı mahallesi sınırları içindeki meydan şehrin en hareketli yerlerinden biri, trafiğe kapalı ve çınar ağaçlarının gölgesindeki çay bahçeleri, dondurmacıları, restoran büfeler ve dükkanlarıyla, eğlence etkinlikleri ve törenlerin yapıldığı meydan ilçenin gezilmesi gereken yerlerinden.

Bir başka meydanda Havuzlu meydan adını taşıyor, ilçenin hareketli yerleri  arasında bulunuyor.

Plajlar
Çuğra plajı : Erdekteki en ünlü plaj olan Çuğra plajı denizin temizliği ve birden derinleşmeyen ince kumlu deniz kıyı şeridiyle yaz aylarında ilçede yaşayanların ve tatil için ilçeye gidenlerin tercih ettiği plajların başında gelmektedir. Çevredeki konaklama tesisleri, kır gazinoları ve restoranlar, kafe ve barlar konuklara hizmet sunarken, plaj boyunca uzanan yolda yürüyüş yapılabilir.

Kurbağalı plajı : En bilinen plajlardan biri olan plaj  Seyitgazi tepesi eteklerine kadar uzanıyor, yazlık konutların olduğu bölge daha sakin, plaj alan daha küçük ve deniz kıyıdan biraz ilerleyince derinlik artıyor, plajın sonunda Arteka Taş restoran güzel bir alanda yer alıyor.

Kastri mevkii Kamplar plajı : Erdek girişinde düzler mahallesinden başlayarak çevresi zeytin ağaçlarıyla çevrilmiş Gedeve mevkiinde yazlık siteler ve evler dışında bir kısmı özelleştirilen kamu kuruluşlarına ait kamplar bulunuyor. Deniz birden derinleşmiyor ve kıyıda iğde ağaçları bulunuyor.

Erdekte deniz kıyısında yer alan şuanda mahalle olsa da Ocaklar, Narlı, ilhan, Doğanlar, Turanköy, Tatlısu köyleri, konaklama imkanları doğal güzellikleri ve temiz plajlarıyla gezebileceğiniz ve tatil yapabileceğiniz yerler.

Seyitgazi tepesi : İlçe merkezinden yürüyerek veya araçla çıkılabilen tepe yaklaşık 1 km mesafede, Erdek ve yakın çevresini en iyi görebileceğiniz tepede kale kalıntıları ve Seyit Gazi’ye ait olduğuna inanılan bir türbe bulunuyor, halk arasında inanışa göre bu tepeye gelerek dileklerinin gerçekleşmesi için türbede dua edenler ve dilekte bulunanlar yanında türbe etrafındaki ağaca bez veya kurdela bağlayıp dilekte bulunanlar, türbe etrafından toplanan küçük taşlarla gerçekleşmesini istedikleri dileği sembolik olarak çizmeye çalışanlar olduğu için

Dilek tepesi olarak ta biliniyor. Tepedeki ünlü yerlerden biride 3000 metrekarelik alana kurulmuş, 4000 kişi kapasiteli iki bar,disco ve gösteri sahnesi ile Kaya The Rock disco en ünlü eğlence yerleri arasında yer alıyor.
Doğal yapıya zarar vermeden tepenin eteklerindeki kayaların arasında kurulmuş.

Zeytinli ada : Erdek’te en bilinen yerlerden biri üzerinde ağaçlar bulunan ada yaklaşık 8 dönüm ve kıyıya çok yakın,şifalı bir suya sahip olduğu söylenen adada arkeolojik kazılar yapılıyor ve adanın tarihi eserleri gün ışığına çıkarıldıktan sonra ada müzesi olarak düzenlenmesi planlanıyor.

Kyzikos antik kenti : İlçeye 8 km mesafedeki ve ilçenin sağ tarafında yer alan antik kent halk arasında Belkıs olarakta biliniyor. Geniş bir alanda kentin geçmişini yansıtan kalıntıları görebilir, çıkarılan eserleri kaymakamlık binası önündeki açık hava müzesi ve Bandırma Arkeoloji müzesinde görülebilir.

Kentin depremlerden gördüğü yıkımlar sonucu terk edildiği  söyleniyor

Kirazlı Manastırı : İlgi duyanların görebileceği manastıra ulaşmak oldukça zahmetli ,1895 yılında yapılan ve 1922 yılından sonra terk edilen manastır ağaçlar içinde kalmış ve büyük ölçüde yıkılmış, duvarlarının bir kısmı duran manastır Düzler köyünden sonra Kyzikos antik kenti yanındaki yoldan ilerleyip Yukarıyapıcı ile Ballıpınar köyleri arasında yer alıyor.

Palata çeşmesi, çifte oluk(Apastol) : Palata çeşmesinin 1704 tarihinde yapıldığı ve suyunun hiç kesilmediği belirtiliyor. İlçe merkezine oldukça yakın,Apastol veya çifte oluk çeşmesi denilen yer cafe ve piknik alanı olarak düzenlenmiş, bu sudan içerek dilekte bulunanların yine buradaki ortası delik bir çınar ağacından geçmeleri baharın gelişi nedeniyle Hıdırellez kutlamalarında yaşatılan bir gelenek. Piknik alanına Erdek Çuğra’dan Ocaklar yönüne giderken yolun sağından yaklaşık 300 metre ilerleyerek gidilebilir.

Erdek gezinizde Rumlar tarafından yapılmış eski ilkokul binası, Erdek land olarak bilinen hayvanat bahçesi ve eğlence merkezi, Agrigento otel içinde yer alan müze, Ocaklardaki Muhla kalesi kalıntıları gezip görmeniz gereken yerler arasında sayabiliriz.

Yemek, Alışveriş, Eğlence ve Konaklama
Erdekte kaldığınız konaklama tesisi dışında kendiniz yemek yapma imkanına sahipseniz semt pazarı ucuz ve taze çok çeşitli ürünleri bulabileceğiniz yer, dışarıda bir şeyler yiyip içmek istiyorsanız Türk ve dünya mutfağından yemekler dışında balık başta olmak üzere deniz ürünleri, yöresel lezzetler, tost, pide gibi yiyeceklerin sunulduğu işletmeler arasında seçim yapabilirsiniz. Meyveli dondurma çeşitleri ve tost oldukça popüler ayrıca koruk suyu,limonata,karadut suyu ve halk arasında faskomile adıyla bilinen adaçayı gayet güzel.
Erdekte’ki yöresel lezzetlerin bazıları Kabak çiçeği kızartması, çipohorta, Kazdağı çorbası, Girit ezmesi, Tirit, Sura, Sütlü börek, Sini pidesi, Şişerka, langitka, Manca, Zelnuk böreği.

Alışveriş için yeterli sayıda market, dükkan, mağaza bulunan Erdek’te hediye alabileceğiniz küçük tezgahlar ve dükkanlarda yöreye özgü ağaç işleri, deniz kabuklarından yapılmış hediyelik eşyalar satılıyor, Zeytin ve zeytin yağı, kırmızı soğan alabileceğiniz diğer ürünler olabilir.
Eğlence hayatı renkli olan ilçede cafe, bar, türkü evi, disko ve beachclub tarzı işletmelerde eğlenebilirsiniz.
Ünlü eğlence yerleri arasında Kaya The Rock, Mysia Beach club, Cowboys Bar, Abone Disco, Lal Bar, Albatros Bar, Terapi Cafe sayılabilecek yerlerden bazıları.

Kıyı boyunca göreceğiniz çay bahçeleri,parklar,piknik alanları ,tekne gezileri su sporları, yürüyüş yolları,yakın adalara yapılacak geziler, köylere geziler eğlenebileceğiniz alternativler arasında yer alabilir.

Konaklama için Erdekte otel ,apart otel, motel, pansiyon ve kamp alanları arasında bütçenize ve tercihlerinize göre kalabileceğiniz bir yer mutlaka bulabilirsiniz.

Erdek’te hiç yabancı turist yok desek daha doğru olur, hafta sonu tatilcileri ve yazlıkları olanlar, yakın illerden gelenler çoğunlukta, kıyı şeridinde ve piknik yapılan alanlarda çevre temizliğine dikkat edilmemesi , denizin bazı yerlerinin otlu ve yosunlu olması dikkat çekiyor.
Sakin ve bunaltıcı sıcakların ve yüksek nem oranın olmadığı bir ortamda ekonomik bir tatil yapmak istiyorsanız deniz, güneş, kum, tarih, kısmen de olsa korunabilmiş bir doğası olan ve kültürel özellikleri koruyan cana yakın insanlarıyla Erdek sizleri bekliyor.

Erdek Fotoğrafları

Bir cevap yazın