Kocaeli Kartepe Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

İstanbul’a yakınlığı ve kış aylarında kayak imkanıyla oldukça bilinen Kartepe hakkında bizde sizlere bilgi vermek istedik. Yazımızda önerilerimizi ve Kartepe hakkında genel bilgileri bulabilirsiniz.

Kartepe’ye Ulaşım

Kocaeli’nin yoğun ilgi gören güzel ilçelerinden Kartepe’ye ulaşım oldukça  kolay ve farklı alternatiflere sahipsiniz. Ankara’dan yaklaşık 3 saatte,İstanbul’dan 1 saatte ulaşabilirsiniz.TEM otoyolunda Kocaeli(doğu) Kartepe çıkışı altındaki Kartepe tabelaları istikametine yönelin. Sakarya’dan yaklaşık 20 dakika sürecek yolculuğunuzda Sakarya- Eşme yolunu kullanacaksınız.Cengiz Topel Havaalanından sadece Kocaeli-Ankara arası iç hat seferi var.Sabiha Gökçen Hava alanı da tercih edilebilir. İstanbul’a geldikten sonra Kartepe’ye ulaşabilirsiniz. Hızlı tren çalışması sürdüğü için şu anda demir yolu ulaşımı yoktur.

Kartepe Telesiyej

Kartepe’de Aktiviteler

Kartepe, kayak merkezi ile anılmakla birlikte her mevsimde bir çok doğa sporuna olanak tanır. Kuş gözlemciliği, mevsime bağlı olarak Sapanca gölünde yüzme, kiralık tekneyle gölde gezinti, dağ bisikleti, binicilik, atv safari, trekking yapabilirsiniz. Özellikle su kayağı konusunda belediyenin yaptırmış olduğu su kayağı tesisleri Gölkaypark bu spor dalıyla ilgilenenler için tüm imkanları sağlıyor.

Kayak

Kayak ilçeye adını veren Samanlı Dağı’nın en yüksek zirvesi olan Kartepe’nin 1250 metredeki Kasım ve Nisan ayları arasında Kartepe Kış Sporları Merkezinde yapılıyor. 42 km’lik pist uzunluğu ve 14 adet doğal pistin olduğu merkezde  çocuklar için de özel baby lift alanı bulunuyor. Kayak dışında kış mevsiminde big foot(eğlence amaçlı kısa boylu kayak), kar motosikleti, kar bisikleti (snow bike) gibi farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Özellikle snow bike ile kısa bir eğitimin ardından kendinizi dik yamaçlardan aşağıya bıraktığınızda bu spor dalını hobileriniz arasına eklemek isteyebilirsiniz.

Binicilik

At binmeyi seviyorsanız veya böyle bir deneyim yaşamak istiyorsanız Kartepe Hipodromu,Cansu Alabalık tesisleri,Green Park Otel ve yaylalarda deneyimli kişilerin eşliğinde at binebilirsiniz.

Binicilik

Serin dere Trekking Alanı

Yüksek kanyonlar arasında ve dere içinde yürüyerek çok güzel bir manzara eşliğinde zorluk derecesi giderek artan  bir yürüyüş yapmak istiyorsanız ideal yerlerden biri, Örnek köyde Santral mevkiinden başlayarak  güney yönünde yapacağınız yürüyüşte dilerseniz küçük göletlerde yüzebilirsiniz. Kız kulesi mevkinde yamaçtan yukarı merdiven kalıntılarının olduğu bölgede kamp kurabilirsiniz.

ATV Safari

Üstü açık iki ve dört tekerli ATV araçlarıyla kısa bir eğitim alıp Kartepe’de ormanlık alanda Yanıkdere Parkuru veya Örnekköy’de ATV’niz ile zorlu parkurlarda doğayı bu sefer de adrenalin eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Atv Safari

Yaylalar

Eşsiz doğa güzelliklerine sahip Eğrelti düzü Yaylası, Kuzu yayla, Altı oluk Yaylası Kartepe gezinizde esnasında görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden. Günübirlik bir program yapıyorsanız ve off-road 4×4 aracınızla dağ yollarını aşmıyorsanız bahsettiğimiz yaylardan sadece birini görme şansınız olacaktır.

Eğrelti düzü Yaylası: Samanlı dağları üzerinde 1100 metre yükseklikte ve Kartepe merkezine 11 km mesafededir.Piknik masaları,çocuk oyun grupları,salıncaklar,motokros pisti,futbol ve voleybol sahaları,1600 metrelik yürüyüş yolu,seyir terası vardır.Temmuz ayında belediye geleneksel hale gelen yayla şenlikleri ve uçurtma yarışmaları düzenlemektedir.Yaylada dağ çileği,kivi ve elma tadına bakmanız gereken lezzetlerden.

Kuzu Yayla:Kamp kurmak,yürüyüş yapmak, mangal keyfi yapmak isteyenler için halka açık kuzu yaylasında,2-14 km arasında değişen yürüyüş parkurlarında rehberlik hizmeti de alabilirsiniz.Sapanca Gölü ve Maşukiye’nin yakınındaki yaylada kuş sesleri dinleyerek huzur dolu saatler geçirebilirsiniz.

Altıoluk Yaylası:Maşukiye üzerinden dağ yolu ile Kartepe zirve noktasının hemen altındaki yaylaya varılır,yürüyüş ve piknik yapabilir,hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Altıoluk Yaylası

Kartepe’de Konaklama ve Yemek

Kartepede gelişen turizme bağlı olarak 4 mevsim hizmet veren otel ve butik oteller, pansiyonlar hizmet vermektedir.

Tavsiye edebileceğimiz konaklama alternatifleri

The Green Park Resort Hotel, Motali Life, Kartepe Park(Kocaeli Ünversitesi’ne bağlı uygulama oteli), Yazıcılar Otel, Değirmenbaşı Butik Otel, Boğaziçi Butik Otel, Hotel Maşukiye, Sessiz Ev Çiftlik Otel.

Değirmenbaşı Butik Otel

Maşukiye’de, içinden geçen dere boyundaki alabalık restoranlarından birinde balık yemenizi, tesislerin birinde çok keyifli bir sabah kahvaltısı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca Aygır deresi üzerindeki Maşukiye Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Tavsiye edebileceğimiz bazı restoranlar
Şelale,Mersu, Akasya,Pınar,Köy sofrası,Koru,Vadi,Saklı bahçe ,Yayla Alabalık,Osmanlı bahçesi,Kuru fasulyeci Arif usta.

[colored_box color=”blue”]Kartepe fotoğraflarını aşağıdaki galerimizden görebilirsiniz.[/colored_box]

Bir cevap yazın