Roma Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Roma dünyanın en çok gezilen şehirlerinden biri, Roma İmparatorluğu’nun temellerinin atıldığı şehir Romus ve Romulus kardeşler tarafından kurulmuş, İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulan bu şehri sizin için gezdik ve Roma Gezi Rehberi hazırladık. 2500 yıllık geçmişini yansıtan tarihi doku ve kültürel miras turistlere eğlenceli bir gezi olanağı sunuyor.
Roma
Roma gezisi için Schengen vizesi alınması gerekiyor. Roma’ya turlardan birine katılarak gidenler vize için gerekli evrakları şirket yetkililerine vererek vize alabiliyor, kendiniz gitmeyi planlıyorsanız vize için gerekli evrakları ya kendiniz hazırlayacaksınız veya aracı firmalardan ücreti karşılığında yardım alacaksınız.
Leonardo da Vinci Hava Alanı’nda indikten sonra metro, otobüs veya trenle şehir merkezine gitmeniz gerekiyor. Termini istasyonu Roma’da ulaşımda en merkezi ve önemli yer. Ulaşımda kullanılmak üzere alacağınız Roma Pass ile ilk gezeceğiniz iki müze veya anıtı ücretsiz gezebilir ve bazı indirimlerden yararlanabilirsiniz. Şehirde tarihi ve kültürel özellikteki birçok yere yürüyerek gidebilmek mümkün, bazı yerlere ise metroyla gidilebilir. Gezi için planlamanızı önceden yapmamışsanız gezeceğiniz önemli yerleri belirten bir broşür edinmelisiniz.
Roma şehir gezinizde tavsiye edilen öncelikle şehrin önemli yerlerini görebilme ve genel bilgi edinmenizi sağlayacak bir otobüs turuna katılmak.

Şehrin ortasından geçen Tiber nehri‘nin bir tarafında antik Roma dönemine ait Kolezyum, Pantheon, Trevi çeşmesi, Piazzo Navono, İspanyol merdivenleri gibi eserleriyle eski Roma, diğer tarafında Katolik Hristiyanların yönetim merkezi olan bağımsız Vatikan yer alıyor.
Vatikan Roma şehrinin içinde, dünyanın en küçük devleti, bin civarında nufusu bulunuyor.
Gezilecek yerler çok fazla olduğu için kısa sürede şehri gezmek mümkün değil, iyi bir planlama yaparak şehri gezmeye başlamalısınız.
kolezyum
Kolezyum Roma halkını ve imparatoru eğlendirmek için M.S 80 yılında yapılmış dünyanın en büyük amfi tiyatrosu, 50 bin kişilik kapasiteli kolezyum tiyatro oyunları haricinde gladyötör döğüşleri, idamlar ve gösterilere de sahne olmuş.

Konstantin Takı kolezyumun yanında yer alıyor, takı imparator Konstantin düşmanını yenilgiye uğrattığı zaferden sonra yaptırmış, üzerindeki zafer kabartmaları ile dikkat çeken tak dünyada birçok takın yapımında da örnek alınmış.

Roma Forumu kolezyumun hemen yanında yer alıyor. Roma halkının yaşadığı, ticaret ve adalet işlerinin yürütüldüğü önemli binaların bulunduğu alanda tapınak, bina ve anıt kalıntıları bulunuyor.

Palotino tepesi şehrin ilk kurulduğu yedi tepeden biri, alanda imparatorların sarayları ve tapınaklara ait kalıntılar ve şehrin en eski dönemlerine ait tarihi kalıntılar görülüyor. Forum, Kolezyum ve Sezar tarafından yaptırılmış bir stadyum olan Circus Maximus buradan görülebiliyor.

Pantheon Roma’nın bütün tanrıları için yapılmış bir tapınak, daha sonra kiliseye çevrilen yapı girişindeki sütunlar ve bronz kapıları, kalın duvarları ile iyi korunmuş, ünlü ressam Raffeolla’nın mezarıda burada bulunuyor.

İspanyol merdivenleri denilen 138 basamaklı merdivenler kelebek şeklindeki tasarımı ve merdivenlerin bitimindeki bot şeklindeki çeşmesiyle önemli bir gezi ve merdivenlere oturularak dinlenme alanı, İspanya elçiliği buradaki meydanda bulunduğu için İspanyol merdivenleri denilmiş. Trinita kilisesine kadar uzanan merdivenlerden sonra ünlü markaların ürünlerinin satıldığı mağazaların bulunduğu Via del Corso caddesine geçilebiliyor.
Trevi-Fountain
Trevi Çeşmesi diğer adıyla aşk çeşmesi olarak anılsada türkçe üç yolçeşmesi anlamını taşıyor. Roma’daki en ünlü yerlerden olan çeşme bir sarayın yanında yapılmış, çeşmeyi süsleyen kanatlı atların çektiği deniz kabuğu şeklindeki araba üzerinde deniz tanrısı Poseidon, sağında temizlik tanrıçası Hygieia, solunda bereket tanrısı Demeter, atları tutan yaşlı ve genç adam heykelleri ve çeşme önündeki havuz harika bir görünüm oluşturuyor. Turistler çeşmeye arkasını dönerek dilekte bulunup havuza para atarsa dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyor.
Novano-Meydani
Piazza Novano meydanı Roma’daki en ünlü meydanlardan biri, meydan sokak sanatçıları, müzisyenleri ile çok hareketli meydanda oldukça ilgi gören dört nehir çeşmesi Bernini eserlerinden biri.

Campo de’Fiori meydanı Tiber nehri ile Novono meydanı arasında yer alıyor, çiçek meydanı olarak isimlendirilmiş meydanda çok sayıda bar ve restoran bulunuyor.
Viktor-emanuelle-ıı-anıtı-Altare-della-patria-anıtı
Piazza Venezia şehrin en kalabalık meydanlarından, Kolezyum yakınındaki meydan İtalya’nın ilk kralı Victor Emanuel ll adına yapılmış, halkın beğenmeyerek düğün pastası olarak adlandırdığı meydanda kralın bir anıtı ve ve müze olarak kullanılan Palazzo Venezzia sarayı yer alıyor.
verita
Santa Maria in Cosmedin bazilikası girişinde yer alan Boca della Verita ilginç bir mask şeklindeki heykel, ortaçağda yalan makinası işlevi görmüş, heykelin ağzına parmağını sokan kişi yalan söylerse parmağını ısırdığına inanılıyor.

Castel-Sant-Angelo-kalesi
Castel Sant Angelo kalesi imparator Hadrian ve ailesi için mozole olarak yapılmış, kale hapishane ve papa evi olarakta kullanılmış, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’da bir sürede burada hapis hayatı yaşamış. Kaleye Tiber nehri üzerindeki en güzel köprülerden biri olan melek heykelleriyle süslü köprüden geçilerek girilebiliyor.
Vatikan
Vatikan etrafı duvarlarla çevrili dünyanın en küçük ülkesi, ayrı bayrağı ve sembolikte olsa askerleri var, girişte yer alan Piazza Sen Piotro meydanı Papanın halka hitab ettiği, etrafında yüzlerce sütun bulunan elips şeklinde büyük bir meydan. Dünyanın en büyük bazilikası Sen Pietro bu meydana bakıyor, meydandaki dikilitaş ise Mısır’dan getirilmiş.
Vatikan dünyanın en büyük ve önemli müze kompleksine sahip, papaların yüzlerce yılda topladığı eserlerin sergilendiği galerilerde 70 bin civarında eserin bulunduğu müzelerden Sistina Şapeli ençok ziyaret edilen yer, papa seçimleri burada yapılıyor.

İtalya yemek kültüründe pizza, makarna ve dondurma, tramisu, mozerella, frascati önemli yere sahip, bazı restoranlarda rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, bazılarında ise uzunca bir süre sıra beklemeniz gerekiyor.
Roma korunabilmiş tarihi ve kültürel dokusuyla gezdiğiniz her cadde ve sokakta mutlaka ilginizi çekecek bir tarihi ve kültürel değer taşıyan eseri görebileceğiniz bir şehir olduğu için gezi için uzunca bir süre ayırmış olmanız gerekiyor, fakat birkaç günlük bir gezide görecekleriniz dahi şehirden unutulmayacak görsel hatıralar ile dönmenizi sağlamaya yetecektir.

Konaklama için farklı seçenekler bulunan Roma’da şehrin tarihi merkezinde oteller daha pahalı, metro ile ulaşım imkanı bulunan şehrin yeni bölgelerinde ise daha ucuz otellerde kalınabilir.

Tarih ve kültür gezileri için tercih edilen Roma’da eğlence hayatıda buna göre şekillenmiş, opera, bale, tiyatro gibi eğlence yerleri dışında Trastavere ve Campo de Fiori bar ve gece kulüblerinin bulunduğu eğlence yerleriyle tanınıyor.
Roma alışveriş için oldukça pahalı bir şehir, Via del Corso, Via Condotti, Via Venatta, Via Frattina, Piazza di Spagna gibi cadde ve meydanlarda dünyaca ünlü markalara ait ürünlerin satıldığı mağazalardan alışveriş yapılabilir.

Hediye olarak küçük paketler halinde satılan makarna, şarap, zeytinyağı gibi ürünler veya tarihi eserlerin küçük bibloları, maskeler, şehrin farklı yerlerine ait resim ve karpostallar tercih edilebilir.

Bir cevap yazın