Kocaeli Kerpe Hakkında

Haftasonu Önerileri

Karadeniz kıyısında sizi şaşırtacak güzellikte doğal bir liman olan Kerpe, İstanbul’a yakınlığıyla hafta sonu planlarında yer almaktadır. Karadeniz’in hırçın dalgaları burada yerini sakin ve berrak sulara bırakmış. Eski küçük balıkçı köyü günümüzde çok sayıda yazlık evin olduğu bir yerleşim olsa da halen doğallığını ve güzelliğini koruyor.

Kerpe’nin bilinen eski adı çanak, çömlek, küp, testi anlamındaki Kalpe’dir. M.Ö 5.yüzyıla kadar uzanan tarihi geçmişinde korunaklı limanıyla askeri ve ticari önemini korumuş, Osmanlı döneminde İstanbul’un odun ve odun kömürü ihtiyacı yöredeki ormanlardan sağlanmıştır.

Kerpe Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı, ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Kerpe’ye İstanbul’dan TEM otoyolunu takip ederek İzmit’i geçtikten sonra Kandıra’ya ulaşacaksınız. Kandıra’dan Kefken’e doğru devam ederken Kefken yol tabelasından 10 km sonraki yol ayrımından sola dönerek yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından Hafta sonu tatilinizin adresi Kerpe’ye ulaşmış olacaksınız. Ayrıca Şile, Ağva, Kandıra yolunu kullanarakta Kerpe’ye gidebilirsiniz.

Güzel bir kahvaltı ile  gezinize başlayabilirsiniz, öğle veya akşam saatlerinde ise sahildeki çok sayıda balık lokantasında taze balık ve diğer deniz ürünlerinden seçiminizi yapabilirsiniz.

Gezebileceğiniz Yerler
Kerpe ve yakınlarında gezip görmeniz gereken pek çok yer var, zamanınız ve tercihleriniz doğrultusunda gezi planlamanızı yapabilirsiniz.
Plajlar
Yaz mevsiminde oldukça kalabalık olan Kerpe plajı merkezde bulunuyor, deniz sığ ve dalgasız, özellikle çoçuklar için güvenli, derin denizde yüzmek isteyenler kayalıkların olduğu yere gidebilir, daha sakin olan Miço koyuna Kartal kayalarından sonra kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Koy gizli cennet koyu olarakta tanınıyor. Sarısu  aynı adı taşıyan derenin denize döküldüğü yerde 1 km’lik  bir kumsal bulunuyor, denizi oldukça temiz,balık tutabilir, güneşlenebilir, yakındaki orman içi gölleri ve kubbeli mağara’yı gezebileceğiniz bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Kartal kayaları
Kerpe merkezindeki kayalıklar zamanla dalgaların aşındırmasıyla ilginç bir oluşuma sebep olmuş,Yaklaşık 20 metre yükseklikteki kaya ise tehikeli olmasına rağmen ne yazık ki buradan denize atlayanları görebilirsiniz. Denize girebilirsiniz fakat kesinlikle yasak olduğu belirtilen yere tırmanmayı denemeyin.

Baba Dağ
Kerpe’yi tüm güzelliği ve çevresiyle görebileceğiniz, 4km mesafede yüksekliği fazla olmayan (400 metre) Baba dağ’ında Akçakoca anıt mezarını da ziyaret edebilirsiniz.

Kerpe gezinizde özellikle Kefken Pembe kayaları,Nihat Erim tepesi, Kefken adası ve plajları görülmeye değer. Akçakoça,Cebeci ve Kumcağız’ıda vakit bulursanız gezebilirsiniz.

Kerpe’de merkezde sahil boyunda kısa yürüyüşler yanında daha uzun mesafeli ve doğayla başbaşa kalabileceğiniz yürüyüşlerde yapabilir, güzel fotoğraflar çekebilir, bisikletle gezebilir ,doğal kayalıklarda dalabilir ve balık avlayabilirsiniz. Kamp yapmayı sevenler  ve piknik yapmak isteyenler içinde uygun yerler var.

Kerpe’de çok sayıda otel ve pansiyon, balık lokantası ve kafe bulunuyor.

Dönüşünüzde ünlü Kandıra yoğurdu, peynir, köy yumurtası ve köy ekmeği satın alabilirsiniz. Bulabilirseniz Kandıra bezinden üretilmiş ürünlerden de satın alabilirsiniz.

Kerpe Fotoğrafları
slider

1 thought on “Kocaeli Kerpe Hakkında

  1. Buralarda doğup büyümüş daha sonra büyük şehirlerde yaşamak zorunda biri olarak söylüyorum, hayatınızda mutlaka bir kez Kerpe ve Kandıra sahillerini mutlaka ziyaret edin

Bir cevap yazın